Zahrada

Přírodní hnojiva pro muškáty: Většinou je vyhazujeme, přitom díky nim získáme bohaté květenství

Od   | 

Balkony a okna plné barevných květů muškátů jsou skvělou podívanou. Aby však dlouho a krásně kvetly, je důležité je během celé sezóny hnojit. Věděli jste, že hnojivo nemusíte kupovat a můžete si ho vyrobit sami doma? Přinášíme hned několik tipů od zkušených zahradníků.

S našimi přírodními tipy na hnojivo si užijete kvetení od jara do podzimu. Zdroj: Pixabay

Jedlá soda

Jedlou sodu používáme při úklidu a skvěle pomáhá při zdravotních problémech. Blahodárné účinky ale má jako hnojivo muškátů, které ochrání před nebezpečnými škůdci, jako jsou mravenci, slimáci nebo nechtěné mšice. Jedlá soda dokáže květiny dokonale vzpružit a zatočí s hnilobou a plísní. Obsahuje také látky, které snižují kyselost samotné půdy. K muškátům ho aplikujte zhruba jedenkrát měsíčně.

Ke hnojení vyzkoušejte i jedlou sodu. Zdroj: Pixabay

Jód

Další skvělou alternativou je použití jódu. Potřebovat budete 1 litr pokud možno dešťové vody a 1 – 2 kapky jódu, který je běžně dostupný v lékárně. Hnojivo přidávejte do květináčů maximálně jednou měsíčně a aplikujte ho na vnitřní strany květináče, nikdy ho nelijte přímo ke kořenům, protože pak by měl jód na muškáty opačný vliv. Větší a častější množství jódu dokáže kořeny rostlin vyloženě spálit. 

Příliš časté hnojení jódem dokáže kořeny rostlin spálit. Zdroj: Pixabay

Droždí s vodou

Za zmínku stojí také hnojivo v podobě droždí. Tímto hnojivem zaléváme květiny opravdu jen občas. Droždí obsahuje cytokeinen, díky kterému se urychluje růst květiny. Na hnojivo si připravte jeden litr převařené vody, která však musí být teplá. V ještě nevychladlé vodě smíchejte jednu kostku droždí a přidat můžete i lžíci jedlé sody. V otevřené nádobě necháváme kvasit dva týdny. Před použitím tuto směs smícháme se třemi litry teplé vody a a květiny zalijeme. Rostliny nás díky tomuto hnojivu obdarují nádhernými a silnými květy. 

Kávová sedlina

Za zázrak lze považovat také kávovou sedlinu – lógr, která obsahuje velké množství výživových látek pro květiny, jako je dusík, fosfor, draslík a další minerály. Stačí pouze nevyhazovat sedlinu a nechat ji pořádně usušit například na novinovém papíře. Muškáty toto hnojivo snesou jen jednou za 6 měsíců. Usušeným lógrem posypejte zeminu kolem rostlin a trochu ji do zeminy zapracujte. Odborníci doporučují lógr do zeminy přisypávat už při výsadbě a dále lógr nepoužívat. 

Kávovou sedlinu použijte jen jedenkrát za sezónu. Zdroj: Pixabay

Voda z brambor

Skvělým hnojivem je také voda z vařených brambor, která obsahuje spoustu výživných vitamínů. Po uvaření brambor nechte jednoduše vodu vychladnout a poté s ní zalévejte muškáty zhruba jednou týdně. Důležité je, aby voda nebyla solená a neobsahovala žádná koření.

Užitečná je i voda z brambor. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Jak na stále zelený trávník?


You must be logged in to post a comment Login