Zahrada

Připravte se na první mrazíky a zazimujte růže

Od   | 

V dohledné době už můžeme čekat již nějaký přízemní mrazík. Je tedy nejvyšší čas se dozvědět jak a kdy zazimovat růže, aby nás na jaře odměnily nádhernými květy. Růžím dokáže ublížit nejen mráz, ale i studený vítr nebo ostré zimní paprsky. Bedlivě sledujte předpověď počasí a k ruce si připravte hlavně netkanou textilii. 

První mrazíky se blíží. Připravte se na zazimování růží. Zdroj: Pixabay

Růže před zimou nestříhejte

Někteří z nás na podzim vezmou nůžky a růži ostříhají. To by se však vůbec nemělo dělat, protože zelené části rostliny a to i ty holé chrání rostlinu před zimou a zásobují celou růži energii. Čím více zelených částí růže má, tím lépe. Ostříháním bychom ji zbavili této ochrany a navíc by se mohla do růže zanést nepříjemná infekce.

Rostlinu na podzim nestříhejte. Odstraňte pouze přebytečné listy a květy. Zdroj: Pixabay

Zazimování růží

Růže bychom měli začít připravovat na zimu až když opravdu udeří první mrazíky, což bývá v listopadu, nebo v prosinci, ale očekávat se dají již koncem října. Je tedy potřeba sledovat předpověď počasí a na zazimování se postupně připravit. Růže by navíc měly zůstat zazimované do jara, dokud se počasí neumoudří a ranní teploty přesáhnou nulu. 

V první řadě z rostliny odstraňte všechny listy, které se udržely. Mohly by je napadnout škůdci a zničit celou rostlinu. Do středu rostliny můžeme nasypat kompost ze zahrady, který ochrání část růže u země. To platí zejména pro běžné záhonové rostliny, které máme zasazeny přímo v zemi. Celou růži následně zakryjeme lehkým chvojím. Pokud je rostlina vyšší, je ideální si pořídit jutové pytle. 

Proč si pořídit bezzárubňové provedení dveří?

 

Pěstujete-li růže v květináči, je potřeba celou nádobu ukrýt do země vystlanou polystyrenem, který rostlinu během mrazů ochrání. Nadzemní část poté opět zakryjte chvojím z jedle, nebo smrku. Jestliže však nemáte zahradu, umístěte růži přes zimu do chladné místnosti jako je sklep, nebo garáž. 

Maličko jiné zazimování potřebují i stromkové a popínavé růže. K ruce si vezměte lehkou netkanou textilii v bílé barvě a následně omotejte růži kolem dokola. Světlá barva odrazí ostré sluneční paprsky od rostliny, ale přesto se k ní dostane velká část potřebného světla. Netkanou folií navíc proudí vzduch a na rostlině se nevytvoří žádné plísně. Jako alternativu lze využít třeba i rákosovou rohož. 

Na větší rostliny použijte jutové pytle, které ochrání před mrazem, ale i silným sluncem.
Zdroj: Pixabay

Zalévat, či nikoli?

Po zazimování růží vás možná napadne, jak je to se zimní zálivkou. Při silných a dlouhých mrazech sice rostliny zamrzají, ale jejich půda také vysychá. Je tedy ideální čas od času zkontrolovat, zda je zemina navrch alespoň trochu vlhká. Jestliže se zdá suchá, rostlinu trochu zalijte.

Pořiďte si nezámrzný ventil na zahradu

Vyberte si však takový den, kdy nebude příliš silný mráz a pro zálivku použijte opravdu studenou vodu.

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login