Rady a tipy

Jak připravit domov, než si pořídíme čtyřnohého miláčka

Od   | 

Máme doma dva irské setry, a tak při procházkách parkem často odpovídám na otázku, jak moc doma uklízíme. Ráda a s potěšením vždy konstatuji, že náročnější úklid je bohatě vyvážen přítulností a láskou našich dlouhosrstých krasavců. Pravdou ale je, že jsme jim domov trochu přizpůsobili. Pokud se chystáte oživit domácnost některým z přítulných čtyřnohých kamarádů, udělejte to také. Všem se pak bude bydlet mnohem pohodlněji.

Pokud jste se rozhodli strávit několik dalších let s čtyřnohým miláčkem a nehodláte ho nechat po celý život pouze na zahradě, pak jste pravděpodobně uvažovali, nejen kdy a kde budete venčit, kam ho „odložíte“, když budete muset odcestovat, čím ho budete krmit, ale především o jeho bezproblémovém začlenění do domácnosti. I němý přítel rodiny potřebuje mít své teritorium a vy stále krásný a čistý byt.

Vymezit domácím mazlíčkům teritorium bývá nadlidský úkol. Častokrát proti naší vůli skončí i v posteli. Zdroj: Pixabay

Pan Pes

Vzhledem k tomu, že psí drápky jsou ostré, je nutné zvolit dostatečně odolnou a kvalitní podlahovou krytinu. Počítejte s tím, že zvíře poškrábe všechny materiály, je jen otázkou, do jaké míry je poničení viditelné. Obecně platí, že na lesklých materiálech je poškození patrnější než na matném povrchu. Vhodná je dlažba, marmoleum, linoleum či laminát, podlahoviny ze dřeva by měly být opatřeny speciálním lakem. Slyšitelným psím krokům zabráníme volbou vhodné konstrukce, je-li podlahovina pevně spojená s podkladem, pak klapot drápků neuslyšíme. V ostatních případech můžeme kroky ztlumit zvukově izolující hmotou, která je buď součástí konstrukce podlahy (například marmoleum clic je opatřeno korkovou vrstvou), nebo se pod krytinu dodává samostatně (mirilon). Příznivcům koberců doporučujeme kusové varianty, které snadno vysají i vyperou.

Flotex je sametový vinyl vhodný pro zvířátka. Forbo

Vybírejte snadno udržovatelnou podlahovou krytinu, vhodné je marmoleum, vinyl i laminát. Zdroj: Forbo

Ať je pes malý nebo velký, jakmile zaprší nebo roztaje sníh a venku je bláto, po návratu domů je zapotřebí voda. Plánujete-li přestavbu bytu nebo stavbu domu, pak je z tohoto důvodu ideální navrhnout koupelnu co nejblíž vchodových dveří. Tehdy nebude špinavý čtyřnohý miláček procházet bytem a půjde rovnou pod sprchu. Ostré drápky by akrylát mohly poničit, takže raději volíme vanu či vaničku sprchového koutu ze smaltované oceli.

Smaltovaná ocel odolá i psím drápkům. Zdroj: Kaldewei

Stejně jako pro vás i pro psa je pohodlné křeslo či sedací souprava dokonalým trůnem. Jen čalounění musí být z kvalitní, vysoce odolné látky, kterou lze sejmout a vyprat v pračce. Samozřejmostí jsou látky s povrchovou úpravou, která zabraňuje udržování nečistot na povrchu a usnadňuje její údržbu. Ostatní nábytek vybíráme s ohledem na celkové pojetí interiéru, nic nezkazíme plastovými výrobky, které zvířecímu působení odolají (odkládací stolky, židle, křesílka apod.), samozřejmostí je lakovaný či dýhovaný nábytek, čalounění volíme jen na nejnutnějších částech zařízení.

Paní Kočka

Milovníci koček by měli zajistit především vhodné textilní doplňky. Kočky si rády brousí drápky o čalouněný nábytek, hrou je pro ně i skákat po záclonách a závěsech. Výsledek bývá katastrofální, proto jim doma připravíme speciální stěnu na broušení drápků a zábavu zajistíme speciální kočičí prolézačkou.

Kočky milují i svršky na věšáku v předsíni, proto bychom ve vstupním prostoru měli vybudovat skříň, kam budeme bundy a kabáty po příchodu rovnou věšet. Všudypřítomná kočka rovněž velmi ráda hledá zábavu uvnitř skříní, proto hledejte modely s dveřmi, které lze pevně zavřít, případně zamknout. Při procházce bytem se kočička nezastaví takřka před ničím, ráda skáče po vytapetovaných stěnách, což je časem samozřejmě vidět. Při své procházce bytem je schopná tu a tam některý z vašich oblíbených solitérů nešťastnou náhodou shodit a taky ráda vyhrabává hlínu z květináčů. Obrana je jednoduchá, vybírejte domů takové doplňky, které se jen tak nepřevrátí, a pro květiny najděte místo, kam kočka tak snadno nevyleze nebo je hold doplňte pletivem.

Kočkám dejte k dispozici hračky a škrábadla, jinak se pustí do vašich potahů, záclon i závěsů. Zdroj: Pixabay

Spaní a krmení

Ani výrobci nábytku nezapomínají, že je zvíře právoplatným členem rodiny a majitelé mu dopřejí leccos. Třeba i speciální křeslo či sofa určené jen pro psy, případně kočky. Design je shodný s tvary sedacího nábytku pro dospělé, přizpůsobený je jen rozměr, křesílko je nižší a samozřejmě menší. Domů nám přibude i krmení, pro granule obstarejme některý z plastových boxů či kontejnerů, konzervy nebo maso můžeme skladovat v potravinové skříni nebo v chladničce. Misky s potravou pokládejme na přístupné místo s omyvatelnou podlahovou krytinou.

Novilon je umělý materiál, který ustojí všechny možné neplechy, které zvířátka dokáží. Forbo.

Misky dejte na snadno omyvatelnou podlahu. Zdroj: Forbo.

Čistota především

V boji proti prachu, nečistotě, srsti, ale i alergenům a jiným mikročásticím pomůže technika. Základem je kvalitní, dostatečně výkonný vysavač s několikanásobnou filtrací, která zadrží i ty nejmenší částice (pro představu roztoč měří asi 0,3 mm). Připomeňme, že můžeme volit mezi sáčkovou a bezsáčkovou variantou, přičemž dle instrukcí výrobce sami rozhodneme, která možnost je lepší. K dokonalejší údržbě přispěje i tvar sací hubice, který může beze zbytku vysát i ten nejméně přístupný roh či škvíru místnosti. Vhod přijde také čistička vzduchu, doporučují se modely s účinnými filtry, známé jsou např. filtry proHEPA a HEPA.

Víte, že jsou na trhu speciální přípravky, které…

Šetrně, avšak účinně odstraňují alergeny ze srsti a peří domácích mazlíčků

Odstraní alergeny z matrací, koberců, čalouněného nábytku a pelíšků domácích zvířat

Upravují vzduch a zbavují ho vzdušných alergenů

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login