Zahrada

Přikrmujte ježky, vytvořte jim zimoviště. Zbaví vás nejen slimáků!

Od   | 

S ježkem na zahradě můžete „navázat“ oboustranně prospěšnou spolupráci. Vy mu pomůžete přežít zimu tím, že ho nyní na podzim přikrmíte a necháte mu na zahradě nějaký materiál a vhodný kout na zimní „domeček“. On nenechá přežít žádného slimáka, kterého vyčenichá, sežere i jiné hmyzí škůdce, s trochou štěstí u vás vyvede mladé a armádu požíračů škůdců tak rozmnoží.

A ještě jako bonus je značně roztomilý a do jisté míry se dá i ochočit, respektive zvykne si na vaši přítomnost a časem bude klidně pokračovat v krmení, i když budete poblíž. 

Milují kočičí konzervy i oříšky 

Ježkům, kteří jsou mimochodem chráněni, začíná právě nyní obtížné období. Přichází zlá zima. Neupravené zahrady a kouty čím dál tím víc mizí, tím i hmyz a vhodná zákoutí k úkrytu, psy a kočky lidé nekrmí na zahradách, ale čím dál častěji uvnitř, a ježci nemají kde spát, zimovat a co jíst. Pomozte jim přikrmením. Najděte na zahradě vhodné chráněné místo na misku, ne v těsné blízkosti domu, ať se ježek nebojí, a dejte do ní granule pro psy či kočky, psí či kočičí konzervu, mrkev, vejce natvrdo, kus libového rozkrájeného nesoleného masa, vařené těstoviny či nesolené oříšky. Ponechte také někde v koutě zahrady větve a listí. Dokonce můžete koupit i speciální ježčí domeček. V zimě neuklízejte místa, kde by se mohl zazimovaný ježek nacházet. 

Ježci milují nesolené oříšky.

Kdy potřebují pomoc? 

A jak poznáte, že ježek potřebuje vaši pomoc? Nejlépe uděláte, když kontaktujete záchrannou stanici. Pokud je venku i po polovině nebo dokonce koncem listopadu, je každopádně něco špatně. Nemocné nebo v nouzi bývá i zvíře, které se objevuje přes den, ale to pravidlem být nemusí, sledujte, zda žere a má dostatečnou hmotnost. Pomoci bude určitě potřebovat spící ježek, kterého jste nedopatřením v zimě zbavili jeho útulku, umrzl by. A konečně do záchranné stanice patří ježek, který má na přežití zimy příliš malou hmotnost, hranice se uvádí mezi 600–800 g. Ježečka se můžete pokusit zvážit. Pokud však vypadá malinký a slabý, do záchranné stanice raději zavolejte. 

U ježků před zimou by se měla orientačně hlídat hmotnost. Příliš hubený a malý ježek nepřežije.

Fotogalerie:

 

Zvířátka milujeme a když nám trochu uškodí, můžeme se proti jejich činům pojistit


You must be logged in to post a comment Login