Rady a tipy

Přijde další omezení hypoték? Nejspíše ano!

Od   | 

Hypoteční trh je aktuálně na vrcholu a hypotéky jsou dlouhodobě poskytovány s nejnižšími úroky padajícími pod 2 %. Takováto situace je z pohledu zájemců o nové bydlení, případně rekonstrukce stávajícího skvělá, nicméně ne neudržitelná.

Banky se už nyní postupně připravují na to, že budou ono procento zvyšovat. Stejně tak ale dojde k tomu, že budou mnohem přísnější podmínky pro samotné poskytnutí hypotéky konkrétnímu klientovi. Omezení se bude týkat poměru mezi maximální výši poskytnutých finančních prostředků a celkovou zástavou daného objektu. Jak to tedy vlastně s oněmi podmínkami nejspíše bude, jak by na tom byli současní klienti bank a existují nějaké výjimky? Čtěte dál, vše vám prozradíme v tomto článku.

Dostatečně vysoký příjem alfou a omegou

Omezení České národní banky se budou týkat především dokladování dostatečně vysokého příjmu pro získání hypotečního úvěru. Příjem bude muset být adekvátní sumě, o niž budou lidé žádat. Omezené mělo být půjčování těm, u nichž by splátky tvořily více než 40 % jejich aktuálního příjmu. Celková výše hypotéky u některých převažuje celkem osminásobek jejich měsíčního příjmu. Nakonec je ale situace poněkud mírumilovnější, jelikož Česká národní banka nakonec stanovila výši na 45 % daného měsíčního příjmu a celkem devítinásobek ročního úhrnu finančních prostředků. Jinak samozřejmě platí i předchozí omezení, jež se k hypotékám vztahovala. Regulace bankovních hypoték se stávajícími pravidly počítá.    

Jaká by byla situace u stávajících klientů bank?

Ne příliš růžová. Například stávající klienti České spořitelny by mohli mít velké problémy na hypotéku dosáhnout. Týkalo by se to až 30 % těchto lidí. U ostatních bankovních domů by to bylo možná o trochu lepší, nicméně třeba u takové ČSOB by se jednalo až o 20 % stávajících klientů. Trochu lepší by byla situace u lidí, kteří získali hypoteční úvěr v loňském roce, kdy už byly podmínky poněkud zpřísněné. Novými kritérii by neprošlo cca 10 % těchto klientů. Před rokem bylo bankám doporučeno, aby neposkytovaly hypotéky nad 90 % hodnoty zastavované nemovitosti. Mezi 80 a 90 % měly poskytnout hypoteční úvěr pouze 15 % žadatelů. 

5 % žadatelů dostane výjimku

I hypotečním sektoru existují výjimky. ČNB povolila, že celkem 5 % žadatelů se dané omezení netýká. Česká národní banka vydala tato nová nařízení především z důvodu ochrany bankovních domů, které se dostaly s hypotékami na maximum. Jinak se snaží také o to, aby se lidé naučili na bydlení šetřit. Srovnání půjček už pro nás většinou není nijak zvláštní, nicméně na budoucnost mladí lidé stále ještě příliš nemyslí. Tím pádem se samozřejmě spoléhají na hypotéky, které byly až doposud velmi benevolentní i k nim. Proto se očekává, že další zpřísnění ještě přijdou.     


You must be logged in to post a comment Login