Inspirace

Co při zařizování necháváte na konec, ale měli byste řešit už na začátku

Od   | 

Při zařizování domova se s vervou vrháme na práci, jenže přibližně v její polovině nebo při dokončování nám dochází dech – síla i finance. V tuto chvíli však nemůžeme vrátit zpět to, za co jsme už utratili, a peníze investovat raději do něčeho jiného. Zkrátka to, za co a kolik jsme ochotni utratit, musíme v reálných číslech promyslet dopředu. Tím se vyvarujeme několikaletého koukání na drát vyčnívající ze zdi, otevírání dveří za pomoci provizorního kolíku a mnoho dalšího.

Každý má priority v něčem jiném, obecně se ale doporučuje, aby stavební části, jako je podlaha, dveře a okna byly takové, jaké si skutečně přejete. Kompromisy minimalizujte, protože se do jejich změny už jen stěží budete pouštět. A k nim přidejte několik detailů, které nastojí za to podcenit, protože na ně budete koukat a používat je každý den.

1. Světlem vytváříte atmosféru

Kolik existuje bytů, ve kterých interiér zdobí dráty namísto svítidel? Také je varianta, že majitelé koupí levné lampy z hobby marketů s cílem je v budoucnu vyměnit. Hádejte – jak to dopadne? Z původních pár měsíců se stane několik let, protože si na provizorní řešení zvyknou. Na trhu je však řada prodejen s designovými svítidly za přiměřenou cenu, které udělají dostatek parády. Vybavit je navíc můžeme speciální žárovku, u které s pomocí aplikace (nebo dálkového ovládání) můžeme změnit barvu a intenzitu světla. Je tak velmi jednoduché vytvořit atmosféru přesně takovou, jakou právě potřebujete.

Svítidly podtrhnete vzhled interiéru. Zdroj: Eglo

2. Dveřní kliky slaďte s okenními

Okna se zpravidla instalují už během fáze hrubé stavby, proto se jejich výběr včetně okenních kliček řeší velmi brzy. Abyste dosáhli celkového souladu, je fajn vybírat s okenními kličkami zároveň i dveřní kliky. Moderní výrobci kování jsou již dnes schopni nabídnout kolekce okenních kliček, které svým designovým pojetím i výběrem povrchových úprav navazují na modely dveřních klik. 

Nezapomeňte sladit kliky u dveří s kličkami u oken. Kolekce Entero, zdroj: M a T kliky

3. Koupelnové baterie z jedné kolekce

Koupelna nebývá největší místností, a tak právě tady klademe velký důraz na jednotlivé detaily, mezi které patří koupelnové baterie. Zvolíte-li je z jedné kolekce, pak docílíte velmi příjemné harmonie. Dávejte přednost bateriím od renomovaných výrobců, kteří si stojí za kvalitou a poskytují uživatelům i další servis. Přijde vám zbytečné dávat za koupelnovou baterii několik tisíc korun? Právě v tomto případě platí víc než kdy jindy, že nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci. Levné koupelnové baterie sice vypadají na první pohled bytelně a funkčně, ale to trvá zpravidla jen několik měsíců. Povrchová úprava se časem začne loupat a velmi často dochází i k poškození výtokového ramene. 

V koupelně sjednoťte design baterií a dejte přednost renomovaným výrobcům. Zdroj: Kludi

4. Kvalitní spánek

Další z velmi opomíjených částí bytu bývá ložnice. V lepším případě spíme na matracích na zemi, v horším na rozkládací sedací soupravě. Tu máme před sebou den D, kdy si konečně pořídíme pořádnou postel. Jenže jak dlouho vydržíme fungovat, aniž bychom se pohodlně vyspali? O tom ví své fyzioterapeutka Nikol Ottomanská, která říká: „Máte-li příliš nízkou postel, pak při vstávání velmi namáháte kolenní klouby, proto doporučuji lůžko s vysoko umístěnou matrací, ze které spíš seskakujeme. Důležitá je také tuhost matrace, kterou doporučuji spíš tvrdší. Příliš měkká totiž může podporovat nebo prohlubovat už vzniklé poruchy pohybového systému. Nespornou úlohu hrají v posteli i kvalitní polštáře,který by měl vyplňovat prostor mezi ramenem a hlavou.

Investici do lůžka nenechávejte na pozdější dobu. Investujete do sebe. Postel Svevo, zdroj: Natuzzi

5. Předsíň je vaší vizitkou

To není žádná novinka. Přesto bývá předsíň opomíjenou částí bytu. Je to první místnost, kterou návštěva uvidí, a leccos o vás vypoví. O jejím vzhledu proto pečlivě přemýšlejte, prostor pro uložení svršků i bot tu má najít každý člen domácnosti. Mělo by tu být místo i pro oblečení a boty návštěvy, nikdo také nepohrdne sedátkem pro snadnější obutí. Vstupní prostor nebývá velký, proto sem použijte světlé barvy a nezapomeňte na zrcadlo, které poskytne možnost kontroly před odchodem a zároveň místnost opticky zvětší.

Nepořádek při příchodu nebo odchodu vám zanese mysl. Předsíň musí být uklizená, tedy vytvořte tu možnost, aby bylo kam uklízet. Zdroj: Ikea

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login