Rady a tipy

Při plánování domova nezapomínejte na domácí práce

Od   | 

Pračka, žehlicí prkno i kýbl s hadrem patří k základnímu vybavení domácnosti. Přemýšleli jste však, kam je dáte? Přece domů! Jenže co když je byt sotva dimenzovaný pro rodinu a ani v rodinném domku pro ně kupodivu nenajdete místo? Chyba!

Při plánování dispozičního řešení interiéru nezapomeňte na hospodářské zázemí pro domácí práce. Ty bezpochyby patří k běžnému životu. Najděte pro ně ideální prostor, aby nerušily a byly přitom po ruce.

Kam s domácími pomocníky v malém bytě

Standardní šíře pračky je 60 cm, ponecháme-li vedle ní alespoň 40 cm na uložení prášků a ostatních prostředků, pak máme z velké části vystaráno. Prostor by tedy měl být alespoň metr široký a 60 cm hluboký. A vysoký? Většina výrobců nabízí sety, pračky se sušičkou, které lze podle potřeby spojovat. K dispozici je rám, který dovolí spotřebiče umístit na sebe nebo vedle sebe. Do extrémně malých místností můžeme zvolit pračku s integrovanou sušičkou. Prostor nad takovým spotřebičem můžeme vyplnit policí, která poslouží na uschování pracích prostředků apod. Vhod může přijít i přístroj s vestavěnou zásuvkou či výsuvnou deskou.

Se zabudováním spotřebičů můžete počítat už při návrhu šatní skříně.

Se zabudováním spotřebičů můžete počítat už při návrhu šatní skříně.

A kde najít místo pro tento prostor? Neměl by být v kuchyni, protože špinavé prádlo nepatří k jídlu, a do koupelny jen když není jiná možnost. I tak by ale měl být prostor oddělen sádrokartonovou příčkou, paravánem a podobně. Ideální je společný prostor, kam mají všichni přístup a je po ruce, například chodba. Uzavřít, nebo přístroje přiznat? Tam, kde na přístroje není vidět, nepotřebujeme dvířka, jsou-li na očích, pak bude místnost působit lépe, budou-li zakryté. Tehdy je nutné myslet na odvětrávání.

Ideální je společný komunikační prostor.

Ideální je společný komunikační prostor.

Součástí některých sestav je i výsuvná odkládací police.

Součástí některých sestav je i výsuvná odkládací police.

Rodinný dům je prostornější

Jiná situace nastává při plánování rodinného domu, kdy bychom měli jednu z místností vyhradit domácím pracím. Její velikost je závislá na prostorových možnostech, nějaký metr čtvereční navíc samozřejmě nevadí. Můžeme je využít pro mrazicí box nebo sestavu regálů. Důležité je zvážit, v jakém patře místnost zřídíme. Na tom závisí i její zařízení. Rozhodneme-li se pro umístění v suterénu, pak můžeme využít shozy pro špinavé prádlo. Roury procházejí skrz patra a ústí dole ve sběrných koších. Prádlo můžeme vhazovat samozřejmě v každém podlaží. V rodinách s malými dětmi se doporučuje vstupní dvířka zabezpečit zámkem, buď na klasický klíč nebo digitální kód.

V prostorných domech se vyplatí jednu z místností obětovat pro domácí práce.

V prostorných domech se vyplatí jednu z místností obětovat pro domácí práce.

Kam s dalšími potřebami?

V samostatné místnosti rozhodně plánujme uložení všech dalších pomocníků, jako je žehlicí prkno, žehlička, kýbly, mycí přípravky, hadry ad. Promyšlená koncepce vybavení a uspořádání je v tomto případě zásadní. Úložný nábytek by měl využívat místnost v celé výšce. Vyřeší to buď skříně  na míru, které dokážou maximálně využít daný prostor, nebo otevřené regály. Výška jednotlivých polic může být předem rozpočítaná, a to podle potřeb. Nebuďte leniví a dopředu si napište seznam věcí, které potřebujete uložit, jejich přibližný počet a rozměry a podle toho navrhněte úložný prostor na míru. 

V menších prostorách pak využijte nejrůznější věšáky, držáky a police, přímo určené k uložení určitých věcí. Zpravidla se připevňují na dveře, tam kde se vejdou, pak na zeď. Nezapomeňte využít i místa nad, pod nebo vedle spotřebičů, není-li viditelnost uložených věcí vhod, pak je můžete zakrýt roletkou nebo pěkným textilním závěsem.

Pomocí držáků a háčků využijte i dveře. Třeba na pověšení žehličky a žehlicího prkna.

Pomocí držáků a háčků využijte i dveře. Třeba na pověšení žehličky a žehlicího prkna.

Buďme praktici, ale dopřejme si…

Počítáme-li s tím, že se místnost bude využívat také jako žehlírna, pak tady zřiďme menší „centrum zábavy“. Při sledování oblíbeného filmu uběhne čas rychle a práce jde od ruky. Je-li místnost v suterénu, pak se doporučuje zřídit tu i nerezovou výlevku. Používá se k předpírání, ale můžeme v ní také omýt boty. Umisťuje se níž než běžné umyvadlo, nad ni se instaluje věšák.

Gravitační shozy

  1. Plánujte je předem.
  2. Roury mohou být plastové (soukromé interiéry) nebo nerezové (veřejné interiéry).
  3. Spoje mezi jednotlivými částmi musí být rovné. Tehdy se prádlo nezachytává.
  4. Nebojte se zašpinění, prach ani ostatní částice se nemají kde usazovat.
  5. Vhazování je ideální v každém patře, nejlépe ve společný prostorách.
  6. Proti zvídavosti dětí zabezpečte dvířka zámkem.
V patrových domech naplánujte shozy prádla.

V patrových domech naplánujte shozy prádla.

Foto: archiv


You must be logged in to post a comment Login