Dětské pokoje

Překvapte svého školáka nově zařízeným pokojem

Od   | 

Jsou-li vaše děti ještě na prázdninách, využijte toho a vybudujte jim příjemné zázemí do nového školního roku. Správně zařízený dětský pokoj má totiž vliv na prospěch i chování i toho nejmenšího školáka. 

Jde-li vaše dítě v září do školy, pak se jeho svět promění. Do světa her vstoupí povinnosti – začínají se učit číst, psát a počítat, takže byste v jejich pokoji měli najít místo pro pracovní stůl a úložný prostor na sešity a školní pomůcky.

Správně uspořádaný dětský pokoj pro školáka je základ. Zdroj: Tumidei

Orientujte se ve vhodných barvách

Výběr barev ovlivní z velké části i psychiku dítěte. Rozhodně byste se měly vyvarovat agresivním a výrazným barvám, které nelichotí oku. Samozřejmě nemusíte ani pokoj ponechávat v čistě bílé, sterilní barvě, protože ani ta nijak pozitivně školáka neovlivňuje. Ideální cestou je vybrat jednu pastelovou barvu ve světlém odstínu, kterou lze následně použít na jednu, maximálně dvě stěny. Zbytek ponechte v bílé, nebo krémové barvě, která nebude vypadat tolik studeně. Skvělým řešením jsou pastelové odstíny všech barev, kromě červené, při které se i dospělý člověk nesoustředí moc dobře. Velmi oblíbenými barvami se v posledních letech staly i zemité odstíny, které pozitivně ovlivňují mysl a nepůsobí vyzývavě. Při výběru kombinace barev se omezte maximálně na tři barvy, kdy základní dvě by měly tvořit neutrální odstíny a jednu výraznější požadovaná barva. V dětských pokojích se také osvědčily tapety s nejrůznějšími motivy. Ty by ale měly být aplikovány pouze na jedné stěně, přičemž ostatní je ideální ponechat v neutrální barvě. 

Prvňáčci ocení tabulkovou barvu, která můžeme natřít třeba na dveře. Děti pak na na ni mohou kreslit jako na tabuli. Zdroj: Balakryl

Praktický nábytek, který poroste s dětmi

Mnoho rodičů nechává děti psát úkoly u jídelního stolu, což má za následek nejen špatné návyky – jídelní stůl ani jídelní židle prostě nejsou vhodné pro psaní ani čtení. Potřeby se řídí výškou dítěte a nic nespravíte ani výškově stavitelnou židlí. Protože ta zajistí správné usazení dítěte, ale je-li stůl příliš vysoký (nebo nízký), pak dítě nebude sedět správně. Proto je vhodné pořídit výškově stavitelný stůl, který zajistí i správnou výšku desky. Tu je možné u některých modelů i naklopit, což zajistí správné sezení při malování nebo čtení. V pokoji stůl umístěte tam, kde je nejvíce denního světla – ideálně tedy k oknu, ale tak aby od stolu vidělo na dveře. Důležité je také to, zda máme doma praváka, nebo leváka. Pravákům by totiž mělo světlo dopadat z levé strany a levákům pro změnu z pravé strany. 

Výškově stavitelný stůl poroste s dítětem a společně s výškově stavitelnou židlí zajistí správné sezení po celá studentská léta. Zdroj: Delso interiéry

Hlavně velkou postel

Postel pořiďte dostatečně velkou, pokud se vejde pak může mít i rozměr francouzského lůžka, tedy 160 x 200 cm. Průzkumy totiž ukázaly, že teenageři touží po velké posteli, a tak jim ji dopřejte už o něco dříve. Pokud není místa nazbyt, zvolte standardní jednolůžko (90 x 200 cm) a to může mít zásuvkou s další matrací. Díky tomu může u školáka přespat i kamarád, nebo si tak vytvoří větší hrací plochu. Při investici se zaměřte i na komfortní matraci, která dítěti poskytne nerušený spánek, bez bolavých zad. Odborníci zastávají názor, že pro dítě je ideální středně tvrdá matrace. 

Pokud se velká postel nevejde, najdete lůžko s integrovanou matrací, kterou je možné použít v případě, že bude chtít přespat kamarád. Základní barvy volte v neutrálních tónech. Zdroj: Balakryl

Hrací prostor nezanedbávejte

I školák se potřebuje někde vyřádit a k tomu by měl posloužit právě hrací koutek. Základním pravidlem je vytvořit hrací koutek co nejdále od psacího stolu. Během učení totiž nebude tolik dítě svádět a lákat. Kromě oblíbených hraček do prostoru zvolte i všelijaké prolézačky, skluzavky, ale i takové hračky, na kterých dítě potrénuje svoji kreativitu a fantazii. Do hracího prostoru nezapomeňte umístit několik boxů, skříněk, nebo polic, kam lze hromadu hraček poschovávat. V dětském pokoji najdou skvělé uplatnění například i barevné pojízdné kontejnery, se kterými se bude dobře manipulovat i malému dítěti. 

Děti si hrají zejména na podlaze, proto na ni zvolte přírodní materiály jako například marmoleum. Zdroj: Forbo

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login