Inspirace

Předsíň jako vstupní brána do bytu: Jak tomuto prostoru dodat na organizovanosti a stylu?

Od   | 

Kdyby vám někdo řekl, že vám zrekonstruuje jakoukoliv místnost v bytě, předsíň by se objevila mezi posledními. Ruku na srdce, předsíň je nejpřehlíženější místností v domácnosti a na jejím vzhledu nám často tolik nezáleží. To je ale chyba. Mnohdy je to totiž to jediné, co lidé z našeho bytu zahlédnou.

Zdi v předsíni nemusí mít vždy nutně bílou barvu. Záleží pouze na tom, kolik denního světla zde dopadá. Zdroj: Home Style

Ať už je vaše předsíň velká nebo malá, může se stát plnohodnotnou místností a elegantní vstupní branou. Některé zásahy mohou být náročnější, jiné zvládnete naprosto hravě bez větších investic. Pojďme si tedy naše tipy představit jeden po druhém.

Začněte rohožkou

Váš byt nezačíná v místě, kde překročíte práh, ale už před ním. Proto zvelebte i samotný vstup do předsíně. K tomu postačí jemná dekorace na dveře a čistá, originální rohožka.

I do předsíně se hodí větší skříň, komoda či menší dekorace. Zdroj: Gert Snel

Zvažte barvu a povrch podlahy

K tomu, aby místo působilo hezky a útulně, někdy stačí, aby bylo uklizené. To platí i v případě předsíně. Jenže neustálým vcházením a vycházením se zde nepořádek doslova množí. Proto si už na začátku zvolte takovou barvu a povrch podlahy, které se budou snadno udržovat a nepůjde na nich vidět každá skvrna nebo smítko. Do předsíně se skvěle hodí ne příliš tmavá odolná krytina s lehkým vzorem, který nějakou tu nečistotu zakamufluje. Vhodná je dlažba, vinyl či laminátová podlaha.

Proč termostatické baterie?

 

Využijte úložných prostor

Nejdůležitější je ovšem vyřešení úložných prostor. Bez nich totiž nikdy nebude předsíň působit uklizeně a organizovaně. Vyřešit je můžete pomocí dostatečně velkých skříní a komod nebo pomocí vestavěného nábytku na míru. Druhá varianta je lepší v tom ohledu, že vám umožní využít prostor v celé jeho výšce a šířce. Tyto skříně vám pak poslouží k uložení veškerých rušivých elementů v prostoru, jako jsou bundy, sezónní oblečení, boty, a dalších drobností, které nemají své dané místo.

Lavice s úložným prostorem a dekorativními polštářky dokáže každou předsíň proměnit v designovou místnost. Zdroj: Home Style

Ukliďte

Největším problémem všech předsíní není skutečnost, že nejsou nové nebo že nábytek zde není dokonale designový a sourodý. Problém představuje nepořádek a neorganizovaně odložené předměty. Proto často stačí jen tento prostor řádně uklidit a schovat i věci, které tam leží už dlouho. Ukliďte klíče, obálky s dopisy, vodítka, volně ležící předměty a především bundy a boty. Uvidíte, že už tak málo stačí k velké změně.

Vyberte si vhodné osvětlení

Prasklá žárovka nebo nedostatek světla – ani jedna z těchto věcí předsíni nelichotí. V tomto prostoru není nutné přemýšlet nad moderním a prudce originálním osvětlením. Důležitější je spíše síla světla a jeho praktičnost. Pokud máte v předsíni zrcadlo, světlo by mělo být situováno tak, abyste se v něm dobře viděli a mohli se v předsíni upravit.

Nezapomeňte na správné osvětlení. Zdroj: Aulix lighting

Využijte stěny

V předsíni většinou od své tvořivosti upouštíme a je to škoda. Tento prostor nabízí velký potenciál. Stěny zde nemusí být nutně bílé a holé. Zkuste popustit uzdu fantazii a na zdi přinést trochu barvy. Můžete zvolit nějaký příjemný šedivý nebo krémový odstín. Ale pamatujte, že není nutné vymalovat předsíň celou. Někdy stačí jen část. Můžete si třeba vytvořit barevný panel v místě, kde máte židli na obouvání. Obezřetní buďte pouze v případě tmavých barev. Pokud je v předsíni nedostatek světla, mohla by působit zbytečně stísněně.

Úložné prostory neřeší jen vestavěný nábytek. Stačí si pořídit prostornou skříň a s ní ladicí doplňky. Zdroj: Trachea

Pořiďte si odkládací boxy

Mnoho lidí si ke dveřím chystá věci, které plánuje cestou z bytu odnést. Mohou to být staré časopisy, letáky, láhev od vypité minerálky nebo oblečení. Často se ale stane, že tyto věci v předsíni odložíte a jsou tam nakonec déle, než jste plánovali. Pořiďte si proto na takové věci boxy nebo koše. Ty vám pomohou udržet i „nepořádek“ lépe zorganizovaný, nejen pohozený. Posloužit mohou proutěné košíky nebo ozdobné boxy.

Vytvořte místo k sezení a kontrole před odchodem

V předsíni by nikdy nemělo chybět místo k sezení. Je jen na vás, zda zvolíte křeslo nebo lavici. Obě alternativy mohou vypadat skvěle. Výhodou lavic je, že v nich můžete mít další úložný prostor. Proto se poohlédněte po nějakém řešení určeném přímo pro předsíně. Kromě místa k sezení v předsíni nezapomeňte také na zrcadlo. Ještě lépe si pořiďte jedno velké (na zeď nebo skříň) a jedno menší v okolí dveří, ve kterém se můžete před odchodem naposledy zkontrolovat.

Úložný vysouvací sokl mohou malé děti využít jako stoličku. Zdroj: Blum

Buďte kreativní

O organizaci prostoru jsme si toho řekli spoustu. Teď se podívejme na to, jak mu dodat styl. Doplňky a dekorace se do předsíně hodí. Vzhledem k její velikosti by se to ale nemělo příliš přehánět. Skvěle bude vypadat odkládací stolek pro poštu nebo hezký organizér na klíče. Kromě toho můžete na zeď zavěsit menší obrázky nebo fotografie, zavěsit ozdobnou dekoraci na dveře nebo třeba obohatit prostor o pár textilií a pohodlných polštářků, čímž oživíte i tu nejnudnější lavici. Kromě dekorací se do předsíně nebojte dostat i nějakou vůni. K tomu může posloužit automatický osvěžovač, pytlíky s vonnými bylinkami nebo pot-pourri, která nejen krásně voní, ale také vypadá.

Psi rádi hlídají vchod, a tak jim sem pořiďte pelíšek. Zdroj: Ikea

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Náš domov, Útulný a hravý byt

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login