Zahrada

Před zimou doplňte dřevinám fosfor a hořčík

Od   | 

Některé dřeviny a rostliny mají tendenci během zimy ztratit veškeré potřebné minerály jako je fosfor, nebo hořčík. Během roku pak rostlině žloutnou listu a moc neprospívá. Zejména před zimou je tedy důležité potřebnou výživu poskytnout. 

Dřeviny i některé druhy rostlin potřebují před zimou minerály. Zdroj: Pixabay

Jak se nedostatek minerálů projevuje? 

Potřebný hořčík zaručuje rostlinném přirozený proces fotosyntézy, nebo biosyntézy. Pokud však dřeviny hořčík postrádají, místo zelených nádherných listů začínají dřeviny sesychat a nedostává se jim dostatek chlorózy, která právě zelenou barvu listům dodává. Po zežloutnutí listů pomalu odumírá i samotná rostlina. Nedostatkem minerálů trpí nejvíce ovocné stromky, které jsou nejnáchylnější. Deficit se může objevit ale i u okrasných keřů, vřesů, nebo rododendronů.

Kam pro svítidla na zahradu?

 

 

Doplňte především hořčík

Asi největší problém pro rostlinu před zimním období představuje nedostatek právě zmiňovaného hořčíku. Rostliny hořčík ztrácejí právě během zimy a začátkem jara, kdy očekáváme větší množství srážek a studené vlhko. Hořčík se stihne odplavit dříve, než by se vsákl až ke kořenům. Zvýšit minerál rostlině můžeme díky Kieseritu, což je minerál síranu hořečnatého, nebo pomocí hořké soli. Chcete-li zdvojnásobit účinek, je ideální zvýšit také závlahu, aby se hořčík dostal ke kořenům co nejdříve. Účinek naopak dokáže snížit překyselená půda, která obsahuje velké množství draslíku.

Také hořčík je pro dřeviny velmi důležitý. Zdroj: Pixabay

V zimě je důležitý i fosfor

Pokud rostliny, nebo dřeviny trpí nedostatkem fosforu, na první pohled to hned tak nepoznáme. Je tedy potřeba sledovat každou změnu rostlin. Například ovocné stromky a keříky nemají tolik letorostů, květů, semen, ale i samotných plodů. Ostatní dřeviny se mohou projevovat zbarvením listů do fialova. Nedostatek fosforu sice neznamená odumření rostliny, nicméně dřeviny poté nejsou příliš odolné vůči zimě, holomrazům a výkyvům počasí. Po úrodě se snažte rostlinu osvobodit od špatných půdních vlastností, které zapříčiňují, že rostlina nedokáže přijmout příliš fosforu. V první řadě se pusťte do vápnění půdy, díky čemuž odstraníte kyselost. K dřevinám poté přidejte organickou hmotu a nezapomínáme ani na fosforečná hnojiva – ideální je třeba superfosfát. 

Fosfor chrání dřeviny během zimy. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Proč toaletu s bidetovou sprškou?

 

 


You must be logged in to post a comment Login