Koupelny

Pravidla pro rychlou toaletu

Od   | 

Máte-li doma rychlou toaletu, pak s největší pravděpodobností nevědomky předcházíte mnoha každodenním rodinným kolapsům. Neujede vám autobus, nepohádáte se s partnerem, děti přijdou do školy včas…Samá pozitiva, jen ji ještě zařídit tak, aby byla nejen funkční, ale i maximálně pohodlná. Jak toho na nevelké ploše dosáhnout?

Nevelká místnost s toaletou bývá umístěna u vchodových dveří a k dispozici je zejména při příchodu či odchodu domů. Odtud také její název – rychlá toaleta, který časem zlidověl. Ve starých domech byla místnost kromě WC a umývátka vybavena také malým okýnkem, které sloužilo k odvětrávání. V dnešní době se ale do této místnosti okno navrhuje zřídkakdy a na řadu přichází kvalitní odvětrávání. 

Umývátko může mít i odkládací plochu, zdroj: Alape

Rozměry jsou základ

Předtím, než začneme vybírat správnou toaletu a umyvadlo, je velmi důležité ujasnit si několik základních rozměrů, které je potřeba dodržovat. Minimální šířka místnosti by neměla být menší, než devadesát centimetrů. S tím souvisí i správný výběr dveří, které by se měly otevírat ven. Pokud nemáte v prostoru před toaletou moc místa, pak je ideálním řešením zvolit posuvné dveře, které ušetří cenné místo, které by otevírání zbytečně zabralo. 

Nezapomeňte na bezdotykovou baterii

Zapomínat bychom neměli ani na správný rozměr mezi okrajem toalety a dveřmi. Pokud totiž dveře otevíráme ven, pak bychom měli před toaletou ponechat volný prostor zhruba 50 až 55 centimetrů. Pokud se přeci jen dveře otevírají dovnitř, musíte k jejich šíři připočíst dalších  třicet, ideálně čtyřicet centimetrů.

Nezapomínejte, že na rychlou toaletu se kromě toaletního zařízení musí vejít i umývátko. Zdroj: Geberit

Správný výběr toalety a umývátka

Na trhu naleznete širokou škálu zkrácených forem keramiky, která jsou vhodná především do malé místnosti. Pohybují se okolo 48 – 50 centimetrů. Pokud je to alespoň trochu možné, zvolte závěsnou variantu, která ušetří oproti klasické toaletě až 12 centimetrů.

Praktickým pomocníkem bude toaleta s integrovanou bidetovou sprškou.

Nepodceňujte ani volbu správného umývátka, které by mělo být zvoleno v co nejmenším provedení. Tato malá umyvadla začínají již od šířky 40 centimetrů. Vždy je důležité zvolit takové umývátko, ke kterému si pohodlně stoupnete a nebudete o nic narážet. Na trhu najdeme modely jak s obdélníkovým, tak i oválným vnitřním prostorem, který navíc může být vyosen, takže si u něj pohodlně umyje ruce. Nezapomeňte, že i umývátko může mít odkládací plochu a dokonce může být jeho součástí i držák na ručníky. 

Proč je rychlá toaleta praktická?

  • Je oddělena, a proto se při spláchnutí neuchytí bakterie například na zubních kartáčcích.
  • Dobře se odvětrá než koupelna, ve které je i toaleta. 
  • Patří sem umývátko, díky kterému vše probíhá opravdu rychle. 
  • Pokud je vás doma víc, toaleta navíc se vždy hodí.

     

Umývátko Classic s držákem ručníku, zdroj: Ravak

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login