Rady a tipy

Právě teď je ideální čas na renovaci radiátoru: K dispozici je víc než 20 000 odstínů!

Od   | 

Připravte se na topnou sezónu s předstihem! Do renovace radiátoru je ideální se pustit ještě dříve, než přijdou první chladné dny. Rezivé a odlupující se radiátory jsou totiž nejen nevzhledné, ale především ztrácejí svou plnou funkčnost. S barvami Balakryl navíc můžete topení sladit se zdí nebo domácími doplňky a vytvořit z něj ozdobu interiéru. Na výběr máte až 20 tisíc barevných odstínů.

Renovaci radiátoru zvládnete za jeden den. Zdroj: Balakryl

Jen nový nátěr nestačí

Domácí radiátory jsou během let kvůli teplotním výkyvům znatelně opotřebovány. Objevuje se na nich rez, žluté skvrny nebo se jejich nátěry začnou místy odlupovat. Takto poničený radiátor ztrácí svou plnou funkčnost, a navíc kazí celkový dojem v místnosti. V takový moment přichází čas na důkladnou renovaci, která nespočívá pouze v nanesení nového nátěru, ale v dodržení správného postupu celé renovace.

Radiátor zbruste od nesoudržných nátěrů. Zdroj: Balakryl

Začněte broušením 

Před renovací vypněte topení a nechte ho zcela vychladnout. Pod topení si dejte fólii nebo podložku. „Všechny nesoudržné a nepřilnavé nátěry i zkorodovaná místa zbruste ocelovým kartáčem. Zbylý povrch radiátoru zbruste brusnou houbou nebo použijte smirkový papír, kterým se lépe dostanete mezi žebra. Zbroušení a odstranění nesoudržných nátěrů celého topení je nutné, aby nový nátěr dobře přilnul,“ radí Radek Kříž, technický poradce značky Balakryl. Nepořádek z broušení doporučujeme před dalšími kroky vyluxovat.

Topení očistěte a omyjte

Zbroušený radiátor očistěte od všech nečistot. Nejprve ho omeťte smetáčkem od prachu. Důležité je odstranit i mastnotu, k čemuž dobře poslouží speciální odmašťovací přípravky (koupíte v drogerii nebo prodejnách s barvami). Nezapomeňte ani na hůře dostupné spoje, šrouby atd. Potom celé topení omyjte pomocí hadříku a teplé mýdlové vody.  

Zakryjte měřáky a kohouty

Místa, která nechcete zamazat barvou – tedy měřáky a kohouty sloužící k ovládání teploty – přelepte maskovací páskou. Pokud ještě nemáte zakrytou podlahu, přichází nejvyšší čas. Můžete použít zakrývací fólii (textilní či plastovou) nebo postačí i papírový karton.

Měřáky a kohouty zakryjte maskovací páskou. Zdroj: Balakryl

Použijte antikorozní nátěr

Všechna místa, která jsou zbroušená, poškozená nebo odhalená až na kov, natřete nejprve antikorozním podkladovým nátěrem Balakryl Antikor. „Základní nátěr ochrání povrch před rezivěním a zlepší přilnavost vrchního nátěru. Navíc je rychleschnoucí a není potřeba ho před aplikací krycí barvy přebrušovat,“ doplňuje Radek Kříž.

Nejprve použijte antikorozní nátěr, pak krycí barvu. Zdroj: Balakryl

Aplikujte krycí barvu

Na teplovodní topení nakonec naneste krycí barvu ve dvou vrstvách s časovým rozestupem 4 hodin. Lze použít speciální nátěr Balakryl Radet v základních odstínech, který vydrží teplotu až do 105 °C. Nebo si můžete vybrat až z 20 000 odstínů krycích barev Balakryl UNI, které jsou také vhodné k renovačním nátěrům topení. Oba nátěry navíc dokonale kryjí, nezapáchají ani neblednou. K aplikaci barvy doporučujeme na přední a horní část topení použít plochý štětec. Na hůře dostupná místa mezi žebry pak zárohový štětec nebo malý zaoblený váleček.  

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login