Zahrada

Právě je ten správný čas pro výsadbu cibulek a hlíz, jejichž barevné květy vás koncem zimy rozveselí

Od   | 

Už se nemůžete dočkat jara, kdy na zahradách začne zase všechno pučet a kvést? Pak využijte tohoto ideálního období, kterým pozdní léto a začátek podzimu je, a zasaďte si cibulnaté a hlíznaté rostliny, které vás po zimě příjemně pohladí po duši svou krásou.

Možná už některý druh obývá půdu vašich záhonů, proto jste se mohli setkat s tím, že tyto drobné rostlinky se tu a tam, zničehonic objevily o kousek dál. Příčinou je to, že se samy množí, a tak se každý rok můžete těšit z ještě větší záplavy kvítků. Někdy vaše jarní flora může překvapit dokonce i sousedy.

Žluté krokusy se sněženkami budou v jarní zahradě krásně vynikat.

Při výběru nových cibulek a hlíz sáhněte raději po těch, které nejsou do ničeho zabalené, zvlášť do plastových sáčků, ve kterých mohou lehce chytit plíseň. Zároveň si je tak můžete sami prohlédnout a zjistit, jestli nejsou poškozené. Pro krokusy, narcisy, bledule, sněženky nebo ladoňky je nejvhodnější doba pro výsadbu koncem srpna a začátkem září, aby před nástupem zimy stačily dobře zakořenit.

Jestli chcete mít v zahradě barevných květů jako šafránu, zasaďte si ho.

Na samotné stanoviště nejsou tyto rostliny příliš náročné. Vyhovuje jim slunce i polostín, nejdůležitější pro ně je, aby nebyly v příliš přemokřené půdě, ve které by mohly brzy uhnít. Ideálním místem budou trávníky, skalky, ale dobře se jim bude dařit i pod živými ploty nebo listnatými stromy. Cibulky a hlízy by měly přijít tak hluboko, abyste je mohli pokrýt hlínou v jejich dvojnásobné výšce.

Pozor, květy i listy talovínu zimního jsou jedovaté.

A na květy kterých druhů se na jaře můžete těšit? Samozřejmě to jsou krokusy, česky zvané šafrány, které vykvétají hned po sněženkách. Velmi dobře se rozmnožují, takže pokud je vysadíte do trávníku, brzy můžete mít pestrobarevný šafránový koberec. Talovín zimní vám svými květy udělá radost už, podle svého přízviska, koncem zimy. Tato rostlinka nemá ráda moc přímého slunečního svitu, který jí může upálit listy.

Modřenec bude krásnou ozdobou i ve váze.

Modřence s azurově modrými uskupeními malých kvítků se také v půdě dobře množí, musí být ale dobře propustná a mít dostatek slunečního svitu. Asi mezi nejoblíbenější jarní cibuloviny patří mini narcisy, které udělají parádu v trvalkovém záhonu, na skalce, ale i v trávníku. Kochat se můžete jejich květy rozmanitých barev i tvarů.

Narcisy jsou na pěstování velmi nenáročné a dávají nám znamení, že jaro už je skutečně tady!

Radost vám určitě udělá i ladoňka sibiřská, která je pro skalky jako stvořená, ale také sněženky, bledule, zlatožlutý česnek, a nesmíme samozřejmě zapomenout ani na botanické tulipány.

Ladoňka sibiřská vám udělá radost svými květy už v březnu.


You must be logged in to post a comment Login