Rady a tipy

Praktický příklad větrání s rekuperací v bungalovu

Od   | 

Důležitost časté a správné výměny vzduchu v místnostech je dnes nesporná. Mnoho výzkumů již prokázalo, že nevětrané prostředí má přímý dopad na koncentraci, efektivitu práce i na celkovou zdravotní kondici vůbec.  

Se systémem komfortního větrání mohou okna zůstat zavřená, prostory budou i tak nepřetržitě zásobeny čerstvým, čistým vzduchem a zároveň bude snižován obsah CO2. Tím je podpořena pohoda, dobrý spánek, schopnost soustředění se a výkonnost. Uživatelé domu ocení také jemné filtry, zachycující prach a částice pylu. Zpětným ziskem tepla navíc šetříme tepelnou energii, kterou ztrácíme při větrání oknem. Zehnder představuje technologickou a designovou špičku v oboru řízeného větrání s rekuperací tepla. Desítky let zkušeností s vývojem a výrobou stejně jako nespočet instalovaných větracích systémů svědčí o vysoké kvalitě, spolehlivosti a funkčnosti systémů komfortního větrání Zehnder, podtržené možnosti získání prodloužené pětileté záruky – a to bez navýšení ceny.

Bungalov s rozlohou 160 m2: zelená: venkovní vzduch, červená: přiváděný vzduch, žlutá: odváděný vzduch, hnědá: odvětrávaný vzduch

Příklad číslo 2: Bungalov

Typ objektu: bungalov, 160 m2, novostavba

Větrací jednotka: Zehnder ComfoD 350

Umístění jednotky: technická místnost

Rozvody vzduchu: kulaté větrací trubky Zehnder ComfoTube 90

Instalace rozvodů: ve stropním podhledu

Půdorys s vedením rozvodů vzduchu

Popis návrhu

Bungalov, 160 m2, novostavba. Větrací jednotka je umístěna v male technické místnosti hned vedle kuchyně. Její tichy chod a za jednotkou umístěné prostorově úsporné akustické tlumiče s rozdělovačem vylučuji obtěžovaní uživatelů domu hlučnosti. Pro dodávku optimálního množství vzduchu do každé místnosti byly použity kulaté větrací trubky o 90 mm, vyznačující se nízkou tlakovou ztrátou. Jsou vedeny ve stropním podhledu (rovněž je lze vest po stropě na půdě, ale musí být perfektně zaizolované). „Hvězdicovitý” systém rozvodů vzduchu se samostatným potrubím do každé místnosti umožňuje přesné vyregulování množství vzduchu a zamezuje přeslechům mezi místnostmi. Tiché prouděni vzduchu do místnosti bez průvanu zajišťuji nové, tvarově decentně ventily Luna.

Komfortní větrací jednotka Zehnder ComfoD 350

Pro tento projekt byla zvolena výkonná jednotka se skvělým poměrem cen/výkon. Zařízení ComfoD 350 bylo vyvinuto pro aplikaci vyváženého větrání s rekuperací tepla v rodinných domech, lze jej ale s úspěchem použít i v dalších menších objektech (např. kanceláře, sportovní zařízení). Ve standardní aplikaci u systém obvykle využívá odpadní vzduch v kuchyni, koupelně, komoře a WC. Čerstvý venkovní vzduch je dodáván do obytných prostorů, to jsou nejčastěji obývací pokoje, pracovny a ložnice. Vestavěný výměník tepla zpětně využívá tepelnou energii odváděného vzduchu předtím, než je dopraven do okolního prostředí je energie předávána přiváděnému čerstvému vzduchu a tím je zajištěno komfortní větrání s rekuperací tepla.

Komfortní větrací jednotka Zehnder ComfoD 350

Účinnost rekuperace dosahuje až 95%, max. průtok vzduchu 370 m3/h. Energetická účinnost 0,29 W/m3/h. Jednotka má automatickou protizámrazovou ochranu – automatické monitorování mrazu dočasně sníží přívod studeného vzduchu zpomalením ventilátoru přívodu. Dochází tak k podtlakovému nastavení systému, tento chod nesmí být provozován, pokud je objekt vytápěn otevřeným ohněm (krb, kamna). Protizámrazová ochrana je řízena vnější teplotou, teplotou výtlaku a časem. Letní by-pass slouží k odklonu odváděného vzduchu podél výměníku tepla během léta, kdy se očekávají vyšší teploty. Komfortní teplota je plynule nastavitelná. Obtok je automaticky řízen na základě nastavené komfortní teploty a otevírá nebo zavírá se podle rozdílu mezi vnitřní a venkovní teplotou. Prostřednictvím bypassového provozu je možné v létě větrat dům přímo chladnějším nočním vzduchem. Zehnder ComfoD 350 se jednoduše ovládá pomocí třístupňového ovladače.

Důraz na akustický komfort

Tichy chod s vysoce výkonnými EC ventilátory umožňuje instalaci jednotky Zehnder ComfoD 350 i v domech s menší a průměrnou rozlohou. Akustický tlumič s rozdělovačem Zehnder ComfoWell je modulární systém pro snadnou a prostorově nenáročnou montáž. Skládá se z tlumiče hluku, ke kterému je připojena koncová a montážní deska s funkci rozdělovače nebo rovněž jemný filtr F9 či uhlíkový filtr. Jedná se o jediný čistitelný tlumič na trhu, umožňuje přístup pro čištění celého systému. Zabraňuje přeslechu mezi místnostmi a tlumí zvuk jednotky.

Akustický tlumič s rozdělovačem Zehnder ComfoWell

Akustický tlumič s rozdělovačem Zehnder ComfoWell

Dokonalá hygiena, snadná instalace

Sofistikovanou jednotku v systému doplňuje sada hygienických rozvodů ComfoTube 90 – jedině kombinací kvalitní větrací jednotky a hygienických zdravotně nezávadných rozvodů vzduchu přinese investice do systému větrání kýžené přednosti.

Větrací trubka ComfoTube 90 (k dispozici také o průměru 75 mm) je vyrobena ze zdravotně nezávadného plastu (antibakteriální, antistatický). Její hladký patentovaný vnitřní povrch s označením Clinside výrazně omezuje usazováni prachu a umožňuje snadné čištěni. Díky tomu, že trubky ComfoTube mají 3-4x větší ohebnost než běžné trubky, snižuje se čas i cena instalace. Poloviční tlakové ztráty umožňují tišší chod – ten je pro takováto zařízení obecně mimořádně důležitý.

Odborníci navíc ocení výjimečně rychlou a intuitivní instalaci. Kryt vývodu vzduchu TVA-P byl navržen ve snaze omezit vznik případných netěsností při instalaci. Zehnder TVA-P umožňuje snadnou instalaci díky integrovaným patkám. Pevné a dokonale těsné spojeni s větrací trubkou 75 nebo 90 mm je zajištěno pomocí O-kroužků a fixačních spon. Je dodáván včetně krytek, zabraňujících vnikání nečistot během instalace.

Kryt vývodu vzduchu TVA-P

 

Na větrací jednotky Zehnder lze nyní navíc získat prodlouženou záruku 5 let, více na www.zehnder.cz

 


You must be logged in to post a comment Login