Rady a tipy

Praktické tipy pro malý byt aneb ani tady se nemusíte dusit

Od   | 

Při zabydlování malého bytu je velmi důležité využít každý centimetr a vše do posledního detailu naplánovat. Nezapomeňte, že i sem je nutné vměstnat vše, co k životu potřebujete, a přitom si zachovat důstojný prostor pro bydlení.

I malý byt lze uspořádat prakticky a moderně.
Zdroj: Pinterest

Oddělte barevně jednotlivé zóny, ale vyvarujte se výrazných odstínů

Ještě než začnete do bytu umísťovat nábytek, je potřeba mu dodat trochu barev. Správně zvolené odstíny zdí jsou základem úspěchu. V malých bytech se osvědčilo použít různé barvy a odstíny a oddělit tak jednotlivé zóny prostoru. Hned na první pohled tak vymezíte kuchyň od obývacího prostoru, či pracovnu od ložnice. 

Zároveň si hned na začátku zakažte syté, tmavé a křiklavé odstíny, které by celou vaši snahu naprosto zničily. Vsaďte raději na světlé a jemné tóny, které celý prostor nejen opticky zvětší, ale také se jednoduše kombinují s barevnými doplňky a ostatním vybavením. Výrazné doplňky kdykoliv schováte podle nálady, ale přemalovat sytě červenou stěnu už bude trochu složitější oříšek.

Do malého prostoru volte jemné barvy, kterými opticky oddělíte jednotlivé zóny. Zdroj: Pinterest

Využijte prostor až ke stropu 

V malém prostoru většinou postrádáme dostatek úložného prostoru a tím pádem se nám po bytě povaluje spousta předmětů, které se zkrátka nikam nevejdou. Ve finále prostor působí neuklizeně a chaoticky. Využijte proto každé místo pro umístění skříněk a to včetně malých stěn. Zvolíte-li je navíc ve stejné barvě jako jsou stěny, na první pohled si jich ani nevšimnete. Skvělým řešením je také úložný prostor od podlahy, až ke stropu. Vyšší pozice využijte spíše pro věci, které nepotřebujete každý den. Dobře si také promyslete, jak se do horních pozic budete dostávat – ideální je pořídit skladné schůdky, nebo stylový žebřík. Skvělým řešením do malých bytů jsou i vestavěné skříně do předsíně, nebo do ložnice. Opět pamatujte, že je ideální je využívat od podlahy ke stropu.

Úložné prostory od podlahy ke stropu rozhodně využijete. Zdroj: Pinterest

Zapomeňte na mohutný nábytek

Masivní a mohutný nábytek sice interiéru dodá dokonalou atmosféru, ale do malého bytu se nehodí. Do interiéru raději zakomponujte vzdušné, otevřené police na zeď. Využít je ale můžete i jako klasické knihovny, které příjemně oddělí jednotlivé zóny bytu. To samé platí i pro obývací stěnu. Zvolte jednoduché a vzdušné sestavy, které prostor příliš nezahltí. Ideálně se poohlédněte po otevřené variantě ve světlých odstínech, které si můžete doladit košíky, nebo stylovými organizéry, které mohou sloužit i jako příjemná dekorace. Mezi trendy patří také nábytek pověšený na zdi, který se nedotýká podlahy. Nejen že je praktický při úklidu, ale zároveň působí levitujícím a vzdušným dojmem, který především v malých prostorech oceníme.

Vzdušné police a knihovny mohou opticky oddělit prostor. Zdroj: Pinterest

Při výběru nábytku se také soustřeďte na jeho multifunkčnost. Skládací židle využijete nejen při početnější návštěvě. Také pohovka nemusí být prostorná, ale zároveň v sobě může skýtat spoustu úložného prostoru, který lze prakticky využít. Malou pohovku lze doplnit stylovými taburety, které poslouží jako další posezení, nezaberou žádné místo navíc a zároveň vypadají jako dokonalý doplněk. Při výběru postele se také soustřeďte, aby disponovala například výsuvnou zásuvkou, kterou lze využít například pro sezónní oblečení, či obuv.

Vysoké spaní

Pokud malý byt disponuje vysokými stropy, pak je vhodné jej využít pro vyvýšené spací lůžko a prostor pod lůžkem například pro pracovnu. Spaní pod stropem však není pro každého. Někomu může vadit samotná výška a někomu nemusí svědčit teplý a těžký vzduch. Proto pamatujte na dostatečný prostor mezi umístěnou matrací a stropem, který by měl minimálně 70 – 80 centimetrů. K vyvýšenému lůžku potřebujete pouze kvalitní konstrukci a kvalitní matraci. 

Vyvýšené patro ušetří prostor. Zdroj: Pinterest

Světlo dokáže divy

Také světlo dovede v malém bytě udělat divy. V první případě nechte co nejvíce světla proniknout skrz okna. Zapomeňte tedy na silné závěsy, či barevné záclony a naopak na okna pověste pouze tenoučké záclony, které okno nezastíní. Zároveň se nebojte investovat do kvalitního osvětlení. Základem je centrální osvětlení, které vždy doplňte menším bodovým světlem v podobě stojacích, či stolních lamp, i jiným dekorativním osvětlením. Skvělou volbou jsou i LED pásky, kterými podsvítíte například police, či knihovnu. 

Prostor dokáže opticky zvětšit a prosvětlit také zrcadlo, které umístěte například do předsíně, ložnice, nebo v podobě dveří u vestavěných skříní. 

Osvětlení v malém bytě je obzvlášť důležité. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

 

Kde najít vhodná svítidla?


You must be logged in to post a comment Login