Pracovny

Jak pracovat ekologicky z prostředí vašeho domova

Od   | 

Během uplynulých pandemických let se téměř každý z nás dostal do situace, že musel alespoň po nějaký čas pracovat z (ne)pohodlí svého domova. Díky tomu si člověk mohl dokonce uvědomit, že se v některých ohledech nechová při práci ekologicky, anebo alespoň ne tak, jak by si možná v první chvíli představoval. Pojďme se nyní zaměřit na jednoduché a snadné tipy, které vám mohou pomoci v tom, abyste tyto nástrahy zdolali.

V první řadě je nutné uvědomit si a zapřemýšlet nad tím, kolik elektřiny spotřebováváme a jakým způsobem ji využíváme. Měli bychom mít na paměti, že nadměrná spotřeba elektřiny pouze zbytečně navyšuje naši uhlíkovou stopu a v konečném důsledku nám nemusí být ani trochu k užitku. Například hlavní rozdíl oproti práci v kanceláři a práci z domova je ten, že každý jeden pracovník si doma musí rozsvítit své vlastní světlo. Pár zářivek v kanceláři jich tak nahrazují desítky v jednotlivých domácnostech. Zkuste tedy využívat úspornější zářivky, které vám pomohou výrazně snížit spotřebu vaši elektřiny, ale lze doporučit i měřiče elektrické spotřeby pro jednotlivé přístroje, které vám mohou ukázat, kde jsou slabá místa vaší spotřeby (a taktéž vašich spotřebičů), a kde je prostor k úsporám. Co si budeme povídat, nemusí to u vás doma vypadat rozzářeně, jako když navštívíte nějaké reálné casino, kde na vás světla blikají ze všech stran.

Úspory na osvětlení pracovního místa vám může taktéž přinést to, pokud si pro svou práci vyberete místnost, která má skvělý zdroj přírodního světla zvenku, nebudete tak muset příliš často svítit a ušetříte. K ušetření peněz ale můžete dospět i tím, pokud najdete pro přístroje, které používáte pro práci, i další význam k běžnému užívání. Pokud již máte doma funkční počítačový monitor, nemusíte nutit svého zaměstnavatele, aby vám nutně přidělil další. Navíc jej posléze můžete využít i jako televizi a ušetříte tak za koupi další obrazovky, což zase jen rozšiřuje vaši uhlíkovou stopu.

Práce z domova vám taktéž může přinést nepochybnou výhodu v tom, že si můžete nachystat pečlivě to, co budete v průběhu dne jíst a nemusíte tak spoléhat na nabídku obchodů v okolí. Veškeré spotřebované jídlo si navíc můžete ekonomicky a ekologicky zabalit tak, abyste svou uhlíkovou stopu nadále zbytečně nepřifukovali. Nemusíte si tak kupovat malé plechovky s nápoji, protože se vám velké balení nevejde do kabelky. Nyní si můžete zakoupit kupříkladu dvoulitrovou lahev a zbytek nápoje, který nevypijete, si můžete schovat do lednice a nechat si jej na později.

A v neposlední řadě, což zná každý z nás, který zrovna nenavštívil Tipsport Vegas a nevyhrál balík peněz, a má tak trochu hluboko do kapsy, šetřete přírodu kolem sebe. Neplýtvejte ani s vaším nábytkem. Místo toho, abyste si koupili fungl nový kus, zkuste třeba využít starší kousky nábytku, které máte doma a upravit si je tak, aby vám vyhovovaly i do budoucna. A taktéž, vytáhněte ze zásuvky vždy ty spotřebiče, které v danou chvíli nevyužíváte a pro chod domácnosti je v daný moment nepotřebujete. Tím pomůžete výrazně životnímu prostředí, ale i vaší peněžence, díky nižším účtům za energie. Podrobnější informace o tom, jak šetřit přírodu kolem sebe, a to nejen v rámci práce z domova, můžete nalézt na internetu a dozvědět se například to, jak změna vašich denních návyků pomůže k tomu, aby nám planeta vydržela ještě o nějakou dobu déle.

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login