Rady a tipy

Prach v domácnosti: Zajímavosti, které jste možná doteď nevěděli

Od   | 

Pokud patříte k lidem, kteří utírají prach zejména ve chvílích, kdy má přijít návštěva, zbystřete. Utírání prachu, ale i úklid celkově, je důležitý zejména pro osoby žijící v domácnosti. Nejen, že absence prachu dodá na psychické pohodě, navíc uděláte něco dobrého pro svoje zdraví.

Prach utírejte i ve chvílích, kdy žádnou návštěvu nečekáte. Zdroj: Pexels

Odkud se prach vlastně bere?

I když máte mnohdy pocit, že se prach v domácnosti objevuje jen tak, bez jakékoliv příčiny, jste na omylu. Prach má dva zdroje, vnitřní a vnější. Zvenčí se do našich domovů dostává v podobě pylu, hmyzu, půdy. Z vnějších zdrojů se jedná o srst, vlákna (papírová a textilní), ale i vlasy, zbytky kůže či potravin. Nechybí však ani roztočí, viry a bakterie s plísní. Je tedy jasné, že prach není jen kosmetickou vadou našich interiérů, ale že má i negativní vliv na lidské zdraví. Jen v prachu přítomní roztoči jsou považováni za jeden z nejčastějších alergenů.

Zajímavostí je také fakt, že se v našich domácnostech může vyskytovat i kosmický prach, který je menší než 1 milimetr. Na zem jej ročně dopadne až 40 tisíc tun. To je zhruba zrnko prachu na jeden metr čtvereční.

Pravidelně vysávejte. Zdroj: Pexels

Dopřejte si stejný design svítidel

Není vidět, přesto je všude

Prach často okem neuvidíte, některé částečky byste museli vložit pod mikroskop, abyste je spatřili. Prach se však nachází ve všech koutech domovů – na podlahách, v posteli, na pohovce, ale i ve vzduchu. Dokonce i při sezení na pohovce se do vzduchu uvolňují prachové částice, které mohou způsobovat nepříjemné alergické reakce. Bojovat proti prachu můžete různými způsoby. V domácnosti alergika by neměla chybět čistička vzduchu, chybu neuděláte ani s vysavačem, který dokáže zachytit částice prachu. Takové vysavače mají účinné filtry, které zabrání, aby se špinavý vzduch dostal zpět do domácnosti.

S prachem se do vzduchu dostanou i roztoči, kteří tu mohou zůstat až 30 minut. Je tedy velmi snadné vdechnout je a mít alergickou reakci. Zdroj: Pexels

Zajímavosti o prachu, které by vás mohly zajímat

  • Poté, co se rychleji pohnete, se v interiéru rozvíří roztoči, kteří mohou zůstat ve vzduchu až 30 minut. Je tedy velmi snadné vdechnout je a mít alergickou reakci.
  • Roztoči milují teplo a tmu, proto se často vyskytují v matracích a lůžkovinách.
  • Pokud nosíte doma boty, v nichž chodíte venku, vnášíte si do domova pyl, hnojiva, zvířecí výkaly, organismy, toxické sloučeniny, ale i motorový olej a stavební materiály. Zkrátka vše, na co během dne šlápnete.
  • Na jednom metru čtverečním koberce se může nacházet až 1 tisíc roztočů. Roztoče a další mikroorganismy mají velikost mezi 0,5 až 5 mikrometry. Jeden mikrometr je cca 1 % průměru lidského vlasu. Okem je tedy nespatříte.
  • Roztoči se živí vločkami lidské i zvířecí kůže. Průměrný člověk přijde o cca 28 gramů kůže za týden. Každý roztoč pak za den vytvoří cca 20 výkalů.

Vhodným povrchem, ve kterém se prach udržuje minimálně jsou betonové stěrky. Zdroj: Němec

Domácí prach můžete odstranit různými způsoby – vytíráním, smetením rukou, stíráním, houbou či koštětem. Velmi často prach pouze rozvíříte a učiníte jej vzdušným prachem. V tomto případě je vhodné pořídit si čističku vzduchu, která se postará o to, aby byl váš interiér co nejčistější.

Toužíte-li po maximálně čistém vzduchu, pak si pořiďte čističku vzduchu. Zdroj: Hoover

Infrapanely jsou řešením k rychlému teplu


You must be logged in to post a comment Login