Technika v domácnosti

(PR Vaillant 5 – HOTOVO) Tepelné čerpadlo a pojmy, které byste měli znát

Od   | 

Ještě před tím, než se pustíte do výběru a nákupu tepelného čerpadla, byste se měli seznámit s několika základními pojmy, jejichž znalost vám následně usnadní samotný výběr. Které to jsou?

Tepelná čerpadla jsou způsobem, jak můžete zajistit svému domovu nejen teplo v domácnosti, ale také ohřev vody. Tepelná čerpadla Vaillant vám pomohou ušetřit při maximální účinnosti. Které pojmy byste však měli znát ještě před tím, než se pustíte do samotného výběru?

Označení typu tepelného čerpadla

První slovo bude označovat, odkud tepelné čerpadlo bere energii (země, vzduch, voda), druhé slovo pak označuje, jak tepelné čerpadlo energii dodává do objektu (vzduch, voda). Označení země/voda bude znamenat odběr tepla ze země a ohřev vody v topném systému. Některá čerpadla země/voda jsou označována také jako voda/voda.

Důležitá je informace, odkud tepelné čerpadlo bere energii. Tepelné čerpadlo vzduch-voda aroTHERMplus, zdroj: Vaillant

Sezónní energetická účinnost vytápění

Sezónní energetická účinnost vytápění ukazuje, jak je zdroj tepla účinný ve využití primární energie obsažené v palivu. Kvalitní kondenzační kotle mohou mít tuto účinnost až 95 procent, nejlepší tepelná čerpadla země/voda kolem 220 procent.

U tepelných čerpadel je sezónní energetická účinnost přímo odvozená od topného faktoru SCOP a zahrnuje faktor vyjadřující účinnost výroby a distribuce elektřiny.

Velkou výhodou je fakt, že musí být energetická účinnost uvedena na všech tepelných čerpadlech. Čím je sezónní energetická účinnost vyšší, tím méně elektřiny spotřebujete.

Topný faktor

Jde o základní parametr ukazující účinnost samotného tepelného čerpadla. Jedná se o poměr mezi vyrobeným teplem a spotřebovanou energií. Čím vyšší topný faktor, tím méně nákladný provoz. Čím bude nižší teplota topné vody, tím bude vyšší topný faktor. I proto je doporučováno podlahové vytápění – to je schopno topit i při nižších teplotách vody než u radiátorů.

Topný faktor je základní parametr ukazující účinnost samotného tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo aroTHERMplus, zdroj: Vaillant

Ekvitermní regulace

Je to regulace, která v závislosti na venkovní teplotě upravuje teplotu topné vody vstupující do topného systému tak, aby byla teplota v interiéru stále stejná.

Topný výkon/příkon

Jednotkou topného nebo tepelného výkonu a příkonu je kW (kilowat, 1000W = 1kW).

 

Více informací najdete ZDE

 

 


You must be logged in to post a comment Login