Podlahy a stěny

Poznáte dřevo?

Od   | 

Jsou místnosti, ve kterých by se vám podlaha z pravého dřeva líbila, ale z nejrůznějších důvodů ji tam položit zkrátka nemůžete. Tehdy přijdou vhod jiné materiály, jejichž vlastnosti jsou pro dané podmínky příznivější a jejichž dekor dřevo imituje. Podoba je tak věrná, že na první pohled zpravidla ani nepoznáte, po jakém materiálu vlastně chodíte.

Pomineme-li nevydařené PVC, tak mezi prvními, které dost věrně imitovaly dřevo, byly laminátové podlahy. Ty se samo sebou oblibě těší dodnes, zejména pro svou přijatelnou cenu. Ale můžeme sáhnout i po jiných materiálech. Oblíbený je vinyl a v posledních letech také dlažba. U všech materiálů napodobujících dřevo je dekor díky vyspělým technologiím zcela věrohodný, a proto se při jejich výběru můžeme soustředit jen na jejich vlastnosti.

Vinylové dílce Allura, Forbo.

Vinylové dílce Allura, Forbo.

 

 Odstíny a dekory

Věrné napodobeniny dřeva najdeme ve všech odstínech světlé, střední, tmavší i temné barvy. Jejich kresba napodobuje různé uspořádání (palubky, parkety, špalíčky) a samo sebou tu najdeme i suky a jiné přírodní nedostatky. Dopřát si můžeme stejnoměrnou kresbu, nebo naopak, a to bývá oblíbené, rozdílnou. Tehdy je výsledek skutečně k nepoznání.

Odstín dřeva vybíráme s ohledem na celkové ladění místnosti, v úvahu berme zejména barvu oken, zárubní a samotných dveří. Dezén volme s ohledem na to, jak moc je v dané kresbě viditelná špína.

 Kam s nimi

Slinutá dlažba Limba, MB Keramika.

Slinutá dlažba Limba, MB Keramika.

Proč vlastně instalovat napodobeninu, když máme k dispozici skutečné dřevo? Dřevo je krásný a ušlechtilý materiál, ale ne vždy je kvůli svým vlastnostem vhodný. Je totiž měkké, jeho povrch se musí udržovat a pořizovací cena patří k těm vyšším.

Imitace dáváme do těch prostor, kde cítíme, že by tam dřevo mělo být, ale zkrátka by se tam brzy zničilo. Často to jsou koupelny ve venkovských domech, ale v posledních letech se imitace dřevěných podlah stále častěji používá i v celém interiéru. Důvodem jsou mnohem lepší vlastnosti těchto materiálů, jež však stále věrně kopírují původní dezén dřeva. Většina z nás se totiž ráda obklopuje přírodními materiály a podoba je dnes už tak dokonalá, že oko i mysl jednoduše ošálíme.

Vlastnosti:

Laminát: stálobarevný a odolný materiál. Nabízen je v nejrůznějších kvalitách, které jsou určující i pro jeho použití. Základní řada laminátových podlah není vhodná do vlhčích místností. Kvalitnější řady mohou být doplněny o vrstvy, které tlumí kročejový hluk, některé typy se mohou použít i do koupelen.

Dlažba: slinutá dlažba je vhodná do jakkoliv namáhaných prostor, trendem jsou velké formáty, které začínají od 60 x 60 cm a mohou mít i 300 x 100 cm. Nabízen je matný i lesklý povrch dlaždic.

Vinyl: je pevný a trvanlivý materiál zaručující teplotní komfort od nohou a také kročejový útlum. Hodí se do všech bytových interiérů včetně koupelny, vchodu i technické místnosti nebo domácí posilovny, efektní je rovněž na schodišti.

Fotogalerie:

Text: Karolína Sornas, Foto: Forbo, M.B. Keramika, Kozak Bath & Interior, Parador, Jika

Související články:

Podlaha s kovovým nádechem

Velkoformátová dlažba a obklady

Marmoleum. Hravé jako nikdy předtím.

Co udělá kus koberce

Koberec ze zbytků látek

Podlahy do dětského pokoje

Podlahy pro čtyřnohé miláčky

Proč si domů pořídit betonovou stěrku

 

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *