Rady a tipy
Povinná odstávka kotlů zvyšuje zájem o plynové vytápění: Vedle zemního plynu roste využití i kapalného propanu
Plynový kotel je podle odborníků nejekonomičtějším zdrojem vytápění pro starší zástavbu, zejména pak tu bez zateplení. Takových budov postavených před rokem 1990 je v Česku asi 60 % a často jsou to právě majitelé těchto domů, kteří musí řešit výměnu kotle, jenž nedosahuje parametrů alespoň 3. emisní třídy. Ukazuje se, že navzdory ukončené dotační podpoře, je o plynové vytápění stále zájem.
Lidé zprovozňují nevyužité přípojky plynu
Za prvních 6 měsíců letošního roku přijala společnost GasNet, největší tuzemský distributor plynu, celkem 4 778 žádostí o připojení domácnosti k plynu. Oproti stejnému období v loňském roce, kdy si o připojení zažádalo 3 574 domácností, vzrostl počet těchto žádostí o více než třetinu (34 %). „Jedním z důvodů zvýšeného zájmu o plyn je také zákaz kotlů první a druhé emisní třídy, který platí už od září. Podle odhadů se zákaz dotkne asi 150 až 250 tisíc domácností. Řada z nich má před domem nevyužívanou plynovodní přípojku a přechod na plyn je pro ně řešením, jak si včas zajistit spolehlivý zdroj tepla ještě před začátkem topné sezóny,“ říká Aleš Gregorovič, tiskový mluvčí společnosti GasNet, podle jejíž dat se většina nevyužívaných přípojek nachází právě v oblastech s vysokým podílem domácností, které ještě topí pevným palivem, jako je uhlí a dřevo.
Například tradiční český výrobce plynových kondenzačních kotlů, společnost Thermona, po předchozím poklesu prodejů způsobeném obavami o budoucnost plynu zaznamenává rostoucí odbyt. „Závěrečné čtvrtletí loňského roku skončilo s meziročním zvýšením prodejů o více jak 37 % a vyrovnalo se tak rokům před rusko-ukrajinským konfliktem. Lidé totiž začali řešit modernizaci až s nástupem zimy v říjnu, což je pro tuzemského zákazníka charakteristické. Podobný vývoj proto očekáváme i v tomto roce,“ říká Michal Řezanina, marketingový specialista společnosti Thermona.
Přechod na plyn usnadní stacionární kotel
Pro běžné domácnosti se ve většině případů používají plynové kotle závěsné. Pro využití v kotelnách, kde dochází k nahrazení původního kotle na tuhá paliva, je však často vhodnější tzv. stacionární kotel. „Stacionární kondenzační plynové kotle nalézají uplatnění při rekonstrukcích, kdy se dají vhodně umístit na místo stávajícího kotle. Typicky se jedná o místnosti se sníženými stropy, jako jsou suterény a sklepy. Stacionárnímu provedení jsou uzpůsobeny veškeré ovládací prvky, které jsou přesunuté na horní stranu kotle,“ vysvětluje Michal Řezanina.
Pokud tedy je před domem k dispozici nevyužívaná plynovodní přípojka, je přechod na plyn tou nejrychlejší a nejefektivnější variantou. Náklady na připojení k distribuční soustavě jsou podle GasNetu v těchto případech často minimální a doba pro vyřízení připojení se výrazně zkracuje. Pro domácnosti to víceméně znamená jen podat žádost a doplnit ji o revizní zprávu k odběrným plynovým zařízením.
Zkapalněný plyn ze zásobníku
Komplikovanější situace může nastat v případě, že se zákazník rozhodne vybudovat zcela novou přípojku, což vyžaduje stavební povolení a celkové náklady se šplhají do desetitisíců. Přestože Česko disponuje poměrně rozsáhlou plynárenskou sítí, nezřídka též může nastat situace, kdy obec není plynofikována. V obou případech se nabízí řešení v podobě zkapalněného propanu (LPG), který dodává autocisterna do zásobníku umístěného poblíž domu. Nejste tudíž odkázáni na plynové rozvody a plynový zásobník vám dle zvolené kapacity a spotřeby vystačí na jednu i dvě topné sezóny.
Výhodou je, že LPG zásobník si odběratel nemusí kupovat. „Dodavatelé zákazníkům propanové zásobníky většinou pronajímají za symbolickou cenu. Odpadá tak velká jednorázová investice, ale samozřejmě je třeba počítat s náklady na projektovou dokumentaci, dopravu, instalaci a připojení zásobníku, vč. terénních úprav,“ říká Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG, který připomíná, že propan díky nezávislosti na Rusku nepodléhal takovým cenovým výkyvům jako zemní plyn a díky cenové stabilitě se v posledních letech stal zajímavou volbou pro řadu domácností.
To potvrzuje i Jiří Karlík, odborník na LPG a generální ředitel společnosti Primagas. „V souvislosti s odstávkami starých kotlů na tuhá paliva evidujeme zvýšený zájem domácností o propanové vytápění. Počet nově uzavřených smluv je za letošní rok asi o 70 % vyšší než za srovnatelné období v roce předešlém. Přitom i loni byl počet nových koncových zákazníků meziročně výrazně vyšší,“ popisuje Jiří Karlík s tím, že dlouhodobě mezi novými zákazníky dominují domácnosti, které dosud topily uhlím. Letos jejich podíl narostl na více než 60 %. „Díky možnosti předzásobení, sezónní slevy, fixace ceny a současně rozložení platby za energii do celého roku formou záloh LPG kombinuje výhody tuhých paliv a zemního plynu či elektřiny,“ dodává Jiří Karlík.
Zda má kotel spalovat zemní plyn nebo propan je otázkou pouze jednoduchého nastavení servisním technikem. U moderních plynových kondenzačních kotlů není vyžadován žádný zásah do konstrukce. Při požadavku spalovat namísto zemního plynu propan se podle společnosti Thermona provede pouze softwarové nastavení a seřízení spalování, případně se u kotlové jednotky navíc jen vymění tzv. clonka.
Zdroj info: GasNet, Primagas
You must be logged in to post a comment Login