Inspirace

Používáte na úklid ocet? Tohle jsou věci, které octem nesmíte čistit. Mohly by se totiž poškodit

Od   | 

Ocet je běžnou součástí úklidu v mnoha domácnostech. Lidé s ním umývají podlahy, leští nábytek a zrcadla a dezinfikují sanitární keramiku. Je to dokonalý prostředek za pár korun, který je kdykoliv po ruce. Je ovšem nutné pamatovat i na to, že některé povrchy dokáže ocet výrazně poškodit.

Ocet se hodí i na úklid koupelny. Radiátory dnes zastávají i dekorativní funkci. Zdroj: Zehnder

Mytí octem je součástí mnoha úklidových tipů a doporučení, pokud chcete uklízet levně, efektivně a netoxicky. Jelikož jde ale o kyselinu, je nutné na to při používání myslet. Snadno si poradí se špínou, plísní a vodním kamenem, na druhé straně takovému dřevu či přírodnímu kameni dokáže ublížit. Podívejte se na seznam věcí, kam ocet nemá přijít.

 

Pozor na kombinaci octa s jedlou sodou. Může být velmi nebezpečná. I když si tato směs poradí i se zašlou špínou, v uzavřené nádobě by mohla vybuchnout.

 

Ocet jako dezinfekce

Existuje dost věcí, které byste neměli čistit octem, aby nedošlo k jejich poškození. Jde asi o pětiprocentní kyselinu octovou, která pomáhá rozkládat některé nečistoty, oleje, skvrny a bakterie. Pokud jej chcete využít jako dezinfekci na povrchy, kde je vysoké riziko kontaminace potravinami, jako jsou prkénka a police chladničky, doporučuje se raději použít dezinfekční prostředek přímo na takové povrchy určený.

Kam pro obklady a dlažby?

Opatrně s dřevěnými povrchy

Dřevěné povrchy je lepší octem vůbec nečistit. Kyselina může poškodit povrchovou úpravu. Dřevo je pak náchylné k poškození a zároveň začne být jeho vzhled matný. Zejména na podlahy se ocet nehodí. Pokud ho použít chcete či musíte, výrazně ho nařeďte. Myslete ale i na to, že někteří výrobci podlah mohou vyloženě nedoporučovat používání octa nebo přípravků s podobným složením a mohli byste přijít o záruku. To samé samozřejmě platí i u nábytku.

Dřevěné povrchy může ocet nenávratně poškodit. Zdroj: Kährs

Ocet dokáže poškodit i kámen

Přírodní kámen, jako je žula či mramor, také není nejlepší adept na octové čištění. Dokáže kámen zmatnit a také způsobit, že vzniknou skvrny a vyleptané fleky. Ocet snadno poškodí ochranné prostředky nanesené na kámen a kamenný povrch. Pro mytí kamenných podlah platí v tomto případě stejná pravidla. Podlaha ztratí lesk, a to i ve chvíli, kdy je zředěný vodou. Na čištění je lepší směs soli a citronové šťávy. I to ale umyjte rychle vodou.

Přírodní kámen čistěte raději šetrnějšími prostředky nežli octem. Zdroj: Granit Holec

Televizory, tablety a chytré telefony

Televizní a jiné obrazovky mají ochranou vrstvu, kterou by mohl ocet poškodit. Na tyto povrchy použijte hadřík z mikrovlákna. Tak se zbavíte prachu. Pokud je to málo, podívejte se na pokyny, které uvádí výrobce a podle toho se zařiďte. Vyhnete se tak poškození.

Televizní a jiné obrazovky jsou velmi křehké. Umývejte je opravdu citlivě a jen s šetrnými prostředky. Zdroj: Demerene Architecture

Žehličky

Jelikož je ocet perfektní k odstranění vodního kamene, často se (nesprávně) doporučuje i na čištění žehličky. Jen ho tam nalijete, napaříte a máte krásně čistou žehličku. Pořád ale mějte na mysli, že jde o kyselinu a některé části uvnitř jsou dost citlivé a mohou se poškodit. S octem neumývejte ani povrch žehličky, protože ve většině případů jde o jemný materiál a mohl by ho poškodit. U silného koncentrátu se už tolik bát nemusíte.

V žehličce mohou být citlivé součástky, které může kyselina v octu poškodit. Zdroj: Tefal

Kávovary

V rychlovarných konvicích a kávovarech se často usazuje vodní kámen a ocet je jednou z možností, jak jej odvápnit. Navíc je to rychlé a levné řešení. Má to ovšem několik nevýhod. Většina roztoků na odstraňování vodního kamene používá kyselinu citronovou, protože ocet má pronikavou vůni a chuť. Budete muset absolvovat několik mycích cyklů, abyste odstranili všechny stopy. Někteří výrobci také tvrdí, že ocet může poškodit vnitřní části kávovaru.

Ocet se používá k odstranění vodního kamene velmi často. Ne vždy jde o bezpečnou metodu. Zdroj: DeLonghi

Pamatujte, že ocet je ta nejlepší věc, kterou lze použít k odstranění skvrn z tvrdé vody. Rozhodně však nelze říct, že ho lze používat vždy a všude nebo že někdy není jeho použití bez rizika. Existují výjimky, kdy použití octa přinese víc škody než užitku.

Zdroj info: Co věděly už naše babičky, Rady pro chytrou hospodyňku, Granit Holec, GroupeSeb

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login