Doplňky do bytu

Jak používat látky z podzimní kolekce německé značky JAB Anstoetz

Od   | 

Společnost JAB produkuje dekorační textilní materiály použitelné v interiéru na oblékání oken a čalouněného nábytku, který také sám ve velmi elegantním a nadčasovém designu vyrábí.

Díky tomu lze pak komplexně navrhnout sladění celých interiérů, protože má ustálenou specifickou barevnost, která se v jednotlivých produktech doplňuje.

Zdroj Optimal

Pro textilní materiály podzimní kolekce si JAB bere inspiraci z urbanistické sociologie. Jde o nauku, která se zabývá hranicemi mezi kulturním životem a přírodou. Mezi utvářením a rozvojem sídelních útvarů měst, nebo satelitních lokalit a vesnic. Na konstrukci textilních vazeb, barevnost a materiálové složení má tedy přímý vliv vizuální charakter pohledu z okna interiéru v dané urbanistické lokalitě a někdy je to i architektura prostoru samotná.

Zdroj Optimal

Urban style

Například sekce nových polotransparentních voálů je doplněná výraznými strukturálními nitěmi. Ty ve svislém směru připomínají rastr osvětlených výškových budov v bussines lokalitách každého většího města. Nebo se do pozornosti dostávají síťované vazby, které dlouhou dobu zůstávaly v segmentu luxusních interiérů zapovězené. JAB jim dává nový rozměr, že sice připomínají graficky tradiční krajku, ale inspirací k nim jsou spíše kovové  konstrukce, které na výškových stavbách dělají statický rastr pro uchycení skleněných plášťů budov. Díky tomu se i  převažující barevnost odehrává v odstínech a lesku  kovů, jako je stříbřitě šedá až do tmavě olověné s černou, odstíny mědi a někdy s trochou zlatavého třpytu. Takové materiály ideálně doplňují a zútulňují technické až minimalistické interiéry městských bytů.

Zdroj Optimal

Nové graficky zajímavé vlaštovky

Vedle těchto transparentů stojí naopak nabídka částečně nebo dokonale zatemňujících textilií takzvaných blackout vrstvených konstrukcí. Vzhledem k extrémnímu světelnému smogu v městských aglomeracích a k čím dál většímu rozšíření diagnózy porucha spánku, jsou pro určité tipy osobností závěsy z takových látek do ložnic nezbytné. Většinou se tady pracuje s jednobarevnými texturami, které doplňují transparentní záclony. Pouze jedna z kolekcí těchto materiálů je pak přímo grafickým zpracováním inspirována neónovými světly měst. A i když vyžaduje specifický koncept a styl interiéru, tak je dobře, že první výtvarně pojatý vzor do tohoto artiklu pronikl. Snad jich bude do budoucna i více, aby se do městské šedi dostal život.

Zdroj Optimal

Omšelost pompejské fresky versus čisté hmoty antické architektury a plastiky

Protipólem městské inspirace je trend omšelosti a historie. Jedna poloha barevností vychází z pompejské malby, která je plná hutných sytých odstínů zelené a zemitých tónů dalších barev. V texturách látek jde o prolamované nebo i tištěné samety a žakárové tkaniny. Nejlépe se využijí při realizacích rekonstrukcí starých objektů, které mají silného génia loci místa a historie.

Zdroj Optimal

Druhá linie naopak přichází s jasným architektonickým uspořádáním vzorů a světlých sochařských barev. Reliéfní plasticita dává takovým materiálům správnou hloubku i když jsou to často jen jednobarevné nebo texturované látky. Mají velmi široké uplatnění, protože jak známo architekti se trochu  distancují od používání vzorů a proto jim uni látky maximálně vyhovují do všech stylů interiérů. Opravdu velký výběr zaručuje, že nelze udělat chybu.

Zdroj Optimal

Inspirace řemeslem a ručními technikami

Pro tématicky poslední směr přichází JAB, stejně jako všichni další výrobci tohoto artiklu, s tradičními surovinami a tradičním zpracováním přírodních vláken. Hrubě tkané struktury kobercového charakteru, příměsi vlny do čalounických látek nebo kanafasové tkaniny a tisky  ve lněném provedení. Výjimkou oproti jiným výrobcům je  v jejich přehledu dekorů nabídka velkých květinových tisků, které se dají úspěšně použít ve venkovských domech s výhledem do zahrady. Většina tištěných látek je pak potřeba v rámci aranžování podšívat, čímž se při použití výrazných barev získá zajímavý průsvit a vytvoří se v interiéru podmanivá atmosféra.

Zdroj Optimal

Klimatizační a čistitelné látky

JAB jako všichni výrobci navazuje na oblibu přírodních materiálů, ale stále má na paměti nutnost recyklace a obnovy použitých zdrojů. Proto vyvinuli se značkou Climatex plně recyklovatelná textilní vlákna a látky s výjimečnými klimatizačními a termoregulačními vlastnostmi. Jde o převážně čalounické materiály s velkou odolností vůči oděru. Proto nacházejí největší využití při výrobě kancelářského sedacího nábytku a jako projektový materiál do hotelů a restaurací.

Zdroj Optimal

Pro domácí použití se více hodí snadno čistitelné textilie FibreGuard, kterých je také široká nabídka.

Zdroj Optimal

 

Z inspirací jednotlivých trendů, z barevností a způsobu jejich použití je patrné, že látky JAB Anstoetz z podzimní kolekce 2019 dokáží svým záběrem uspokojit velmi různorodou klientelu.

text: MgA. Lenka Čížek Mašková (OPTIMAL)

 


You must be logged in to post a comment Login