Inspirace

Potýkáte se v bytě s nedostatkem prostoru? Poradíme vám, jak ho opticky zvětšit

Od   | 

Spousta z nás by si přála mít velký vzdušný byt s vysokými stropy a přebytkem místa. Bohužel tomu tak často není. Především starší zástavby tolik prostoru nenabízí a my jsme nuceni do malého prostoru vměstnat co nejvíce věcí. Existují ale triky, jak prostor odlehčit a zdánlivě zvětšit. Jak na to? 

Každý prostor může působit vzdušně. Stačí vybrat správný nábytek a vhodné barvy. Zdroj: Canstockphoto

Neexistuje způsob jak zvětšit domov, existují ale možnosti, jak ho provzdušnit a vyvolat dojem otevřenějšího prostoru. Stačí pouze správně pracovat se světlem, barvami, úložnými prostory nebo nábytkem.

Dostaňte do prostoru světlo

Místnost, kterou prostupují paprsky slunce, vypadá vždy větší než taková, která je potemnělá. Ujistěte se tedy, že světlu v jeho cestě nebráníte ani částečně zataženými závěsy. Pokud máte okna přístupná, ale máte je orientována na sever, pak se místnost neostýchejte doplnit o umělé světlo. V této otázce se nebojte rozmanitosti a umístěte do prostoru víc světelných zdrojů. Nezaměřujte se tedy pouze na stropní osvětlení, ale také na stolní nebo stojací lampy. Dosáhnete tak členitosti prostoru, a to vyvolá pocit jeho otevřenosti a vzdušnosti. S šířením světla v místnosti a s jejím optickým zvětšením také pomohou zrcadla a lesklé povrchy.

Závěsná svítidla působí velmi moderně a odlehčeně. Zdroj: Aulix Lighting

Vyvarujte se tmavých a výrazných barev

Hra barev je velmi důležitá a dokáže do značné míry ovlivnit dojem z celého prostoru. Pokud zvolíte příliš tmavé barvy, místnost se opticky zmenší. Chcete-li použít některou z výraznějších barev, vždy buďte umírnění a nepoužijte ji na všech stěnách. To samé platí v případě nábytku. Příliš tmavý a masivní nábytek prostor zbytečně přidusí. Ideální je proto volit jako základní barvu zdí i nábytku některý z krémových nebo pastelových odstínů a poté jej doplnit dalšími barvami pomocí drobnějších dekorací. V případě textilií to nepřežeňte s velkými vzory. Vyhněte se také vzorovaným tapetám.

BÍLÉ DVEŘE NEPOUTAJÍ POZORNOST

 

Rozčleňte prostor

I když může prostor působit malý, vytvořte v něm zóny. Místnost pak bude působit prostorněji. Jednotlivé zóny můžete oddělit pomocí menších koberců a světel. Ačkoliv je prostor malý, vždy je možné jej rozdělit na praktické části. Bude tak působit organizovaněji a lépe.

Jemné tóny budou působit útulně. Samozřejmostí jsou ladné tvary. Zdroj: Canstockphoto

Vsaďte na lehčí nábytek

Aby mohla místnost působit otevřeně, je třeba v ní zachovat co možná nejvíce volného prostoru. To je někdy téměř nemožné, a proto je třeba volit správný nábytek. Vyhněte se těžkému masivnímu nábytku, který stojí přímo na podlaze. Jděte cestou odlehčenosti a volte nábytek na nožkách, který je vzdušný a světlý. Pokud chcete velkou a pohodlnou sedačku, poohlédněte se po světlých barvách. Obývací stěnu nahraďte lehčími poličkami, hledejte stůl s lehkou konstrukcí, poohlédněte se po lehkých mobilních křesílcích. Potřebujete-li místnost předělit, protože se v ní nachází obývací i spací zóna, sáhněte po regálech, které prostor přepaží, ale slouží též jako vzdušný úložný prostor. V případě malé kuchyně volte lehký jídelní stůl a skládací židle, které dokáží místo vmžiku vyklidit.

Pokud v pokoji spíte, oddělte ho. Poslouží police nebo paraván či závěs. Zdroj: Ikea

Myslete na úložné prostory

U menších bytů je obecně lepší nehromadit příliš mnoho věcí. Pokud ale máte vícečlennou rodinu, není to tak snadné. Neorganizované, zahlcené a neuklizené prostory dojem z velikosti místnosti dost často negativně mění. Proto myslete na úložné prostory všude, kde je to možné. Mohou se ukrývat v drobných taburetech, posteli, vestavěné skříni nebo policových dílech se šuplíky. Jakmile pak prostor odlehčíte od přebytečných věcí a drobností, sami uvidíte, že se opticky o dost zvětší.

 

Diesis – vhodná i do nejmenších prostor

 

Pořádek, promyšlená organizace, světlo a jasné barvy dokáží místnosti změnit k nepoznání. Pokud tedy bojujete s nedostatkem prostoru, dejte mu ještě šanci a pusťte se do změn. Nejen, že bude působit větší, ale také získá zcela nový a svěží vzhled. Za změny není nutné příliš utrácet. Uklidit a vymalovat hravě zvládnete sami. U zbytku pak stačí hledat nejlepší poměr kvality a ceny. A ačkoliv se změny mohou zdát nákladné, rozhodně nejsou tolik finančně náročné, jako pořízení většího bytu. Využijte tedy svůj domov prakticky a důmyslně. Svého rozhodnutí nebudete do budoucna litovat.

Zaměřte se na kombinaci několika spotřebičů do jednoho.
Zdroj: Candy

Fotogalerie:

 

Industriální vzhled a skvělé ceny

 

 


You must be logged in to post a comment Login