Ložnice
Potřebujete novou postel do ložnice? Pořiďte čalouněnou. Je pohodlná, krásná a trendy
Čalouněné postele se v našich domovech vyšplhaly na špici popularity. Důvod je jednoduchý, působí totiž pohodlným dojmem a zútulňují celkový vzhled místnosti. Kdo by o to nestál?
K čalounění lůžka se používají nejrůznější druhy látek, a to včetně snadno pratelných či omyvatelných, dále se využívá přírodní i ekologická kůže. Postel tvoří rám z dřevotřískových desek, překližky nebo masivního dřeva. Jejich součástí může být i úložný prostor pro lůžkoviny.
Základem je pevná konstrukce a správný rozměr
Potřebujete bytelnou postel s pevnou konstrukcí, správný rošt a kvalitní matraci. Nezapomeňte vybrat ideální rozměr. Pro jednolůžko jsou u nás standardní rozměry 90 x 200 cm a pro manželskou postel 180 x 200 cm, ale mnoho párů si pořizuje postel mnohem větší – širší i delší, rozměry bývají 200 x 220 cm, někdy dokonce i o pár centimetrů víc. Na trhu najdete i takzvané francouzské lůžko s rozměrem 160 x 200 cm. Často se zapomíná na výšku postele. Ta by měla mít od země minimálně 45 až 55 cm. Matrace pak může větrat a nehrozí plesnivění. Na vyšší postel se lépe lehá a vstává. Starší lidé nebo ti, kdo mají problémy s pohybem a bolestí zad upřednostní vyšší postel.
Rošt a matrace
Rošt je nejčastěji lamelový. Při jeho výběru hraje roli typ matrace, počet lamel a vaše představy. Někdo touží po polohovatelném, jiný není tak náročný a stačí mu obyčejný bez polohování. Mezi lamelami musí být mezera maximálně 5 cm. Pokud máte postel, která je dlouhá 2 m, potřebujete rošt alespoň s 26 lamelami. U latexových matrací je jich potřeba alespoň 42.
Vysoké čelo má mnoho výhod
Nedocenitelnou předností čalouněných postelí je vysoké čelo. Chrání vás od chladu stěny, před průvanem apod. Můžete se o něj opřít, když si čtete nebo sledujete televizi. Navíc takové vysoké čelo vypadá velmi dobře a je dosti výrazným dekorativním prvkem.
Výhodný úložný prostor
Čalouněné postele bývají levnější než kvalitní dřevěné a často se prodává celá postel i s rošty a matrací. Protože rám postele je ukrytý v čalounění, nejsou zde žádné ostré hrany. Pro rodiče s malými dětmi patří tato vlastnost k nedocenitelným. Většina modelů má praktický úložný prostor.
Celočalouněná nebo částečně čalouněná?
Celočalouněné postele bývají levnější a jejich součástí je i matrace. Pokud doslouží matrace, je potřeba vyměnit celá postel. Postel, která je jen částečně čalouněná, má matraci zvlášť, a když se vám poškodí, můžete jí bez problémů vyměnit. Rošty bývají vyklápěcí a pod nimi je často ukrytý úložný prostor.
Péče o čalouněnou postel
Čalouněné postele vypadají velmi dobře, ale potah bývá dost náchylný na ušpinění a stačí trocha prachu, který dokáže udělat s látkou své. Proto je důležité se o postele správně, a hlavně pravidelně starat. Než použijete jakýkoliv přípravek, pokud už ho nemáte ověřený, je vždy vhodné nejdříve vyzkoušet někde na skryté části, zda prostředek nezničí látku. Čalounění vždy čistěte ve směru tkaní čalounění, ne krouživými pohyby kartáčkem. Nesmí se prát a ani žehlit.
Jak na skvrny?
Jakmile se na čalounění objeví nějaká skvrna, je potřeba ji co nejdříve odstranit. S pomocí bílého suchého hadříku nebo kapesníku vysajte vlhkost. Pokud se jedná o zaschlou nečistotu, můžete použít nějaký tupý a plochý předmět. Když ani to nepomůže, přichází na řadu vlažný roztok neutrálního mýdla. Pomalu nečistotu stírejte, vysušte a opět stírejte do doby, než skvrna zmizí. Na silné znečištění použijte speciální přípravek určený právě na danou nečistotu.
Kůže a koženka
Koženková postel je velmi nenáročná na údržbu. Stačí ji pravidelně otírat a máte vystaráno. K čištění nepoužívejte nic s obsahem benzinu, trychlorethylenu a jiná rozpouštědla, písky nebo prací prášky. Kůže je velmi moderní a vyniká luxusním vzhledem. Materiál se pyšní dlouhou životností, ale přesto potřebuje pravidelnou a správnou péči. Díky tomu podpoříte krásu kůže a její přirozený vzhled. V tomto případě si vždy vybírejte prostředky, které jsou určené na péči o kůži nebo navlhčenou utěrku. Jinak hrozí nevratné poškození.
Fotogalerie:
Jak se spí na bylinkách?
You must be logged in to post a comment Login