Zahrada

Co je potřeba zvážit před pořízením i malého zahradního jezírka?

Od   | 

Chcete dodat zahradě nový rozměr? Pořiďte si vodní prvek a uvidíte, že se v ní budete cítit hned lépe. Kromě toho, že už samotný pohled na vodu je velmi uklidňující a harmonizující, tak na svoji zahradu přilákáte i různé živočichy, hlavně obojživelníky, ptactvo či vážky, takže navíc podpoříte rozvoj biodiverzity. Pokud zrovna netoužíte po fontáně nebo tekoucím potůčku, můžete si zkusit vybudovat třeba malé zahradní jezírko. Prozradíme vám, nad čím je dobré se při plánování zamyslet. 

Kam s ním?

Nejlépe na to nejpřirozenější místo, tedy tam, kde je nějaká, třeba i malá, prohlubeň, nebo kde se terén snižuje. Na takovém stanovišti totiž zpravidla dochází ke shromažďování vody, čehož je vhodné využít. Volbou správného místa si tak hlavně ulehčíte práci, především práci na terénních modelacích, která se řadí mezi ty fyzicky i finančně náročnější. Samozřejmě je ale důležité brát v potaz i velikost a styl zahrady, ať nemusíte kromě jezírka zakládat znovu celou zahradu.

Jezírko vybudujte ideálně v nejnižším bodě zahrady. Zdroj: Canstockphoto

Co se týká dalších požadavků na umístění, tak je potřeba se zamyslet rovněž nad intenzitou slunečního svitu, jelikož téměř po celý den osvětlené stanoviště s sebou přináší rozvoj řas, ohřev a tedy postupné kažení vody v jezírku. Dále je dobré se vyhnout místům, jež protínají inženýrské sítě, avšak na druhou stranu je nutné počítat s rozvody elektřiny pro zapojení čerpadel, filtrů apod. Jezírko nebudujte ani na stanovištích s příliš vzrostlou vegetací ve stromovém i keřovém patře. Všeobecně platí, že stromy by měly být od jezírka vzdáleny minimálně 5 až 6 m a keře 2 až 3 m. 

Při výběru místa nezapomeňte na inženýrské sítě. Zdroj: Canstockphoto

V případě, že se chystáte jezírko situovat v blízkosti domu, bude nezbytné se zaměřit na dostatečnou izolaci, abyste si nezadělali na problém s podmáčením základů. No a v neposlední řadě je zapotřebí se také zamyslet nad dostupností techniky na vámi vybrané stanoviště, jelikož si tím usnadníte práci a zároveň ušetříte nervy. 

Kaskádové jezírko je vhodné do zahrady ve svahu. Počítejte s náročnou realizací i vyššími pořizovacími náklady. Zdroj: Canstockphoto

Od čeho se odvíjí tvar a velikost jezírka?

Opět od místa, kde je situováno – od vaší rodinné zahrady, do které by mělo přirozeně zapadnout. Všeobecně se doporučuje vždy plánovat jezírko větších rozměrů, protože v něm lépe fungují všechny procesy, je ekologicky stabilnější a paradoxně vyžaduje méně péče než menší jezírka. To vše ale samozřejmě za předpokladu, že je správně založené i osázené.

Větší jezírka nevyžadují takovou péči jako ty menší. Zdroj: Pixabay

Velikostně by jezírko nemělo zaujímat více než jednu třetinu pozemku (zahrady), kterého bude nedílnou součástí. Avšak pro to, aby fungovalo alespoň jako velmi malý biotop a tedy došlo k podpoře a rozvoji biologické rozmanitosti na vaší zahradě, stačí, aby jeho velikost byla cca 5 m2. Mimo jeho samotnou plochu je potřeba počítat také s břehovou zónou, jež by měla po celém obvodu zabírat na šířku nejméně 1 m, ideálně ale více. 

Podle velikosti rozdělujeme jezírka na malá, střední a velká. Ta velká se obejdou i bez filtračního zařízení. Zdroj: Pixabay

Při volbě tvaru zahradního jezírka už většinou záleží na preferencích každého z nás. Vhodné je se porozhlédnout po zahradě a popřemýšlet nad jejími křivkami. Jestliže vykazuje spíše organické tvary, bude nejlepší jít tímto směrem i při tvorbě jezírka a zvolit například tvar ledviny, oválu apod. Stejný přístup platí také v případě, že fandíme pravidelným geometrickým tvarům, které se promítají i v naší zahradě.

Rozdělení zahradních jezírek podle jejich využití

Jezírko lze v zahradě využít pouze jako okrasné, které bude plnit hlavně funkci estetickou a pomůže nám ozvláštnit a dotvořit prostor zahrady, nebo koupací či kombinované. Koupací a kombinovaná jezírka jsou si velmi blízká, akorát s tím rozdílem, že u koupacího je kladen důraz především na plnohodnotný zážitek z plavání, a kombinovaná většinou umožňují pouze osvěžení v horkých letních dnech. V zásadě lze však všechny tři typy považovat za okrasné, jelikož jsou vždy esteticky velmi hodnotné. Kromě těchto zmíněných typů je možné jezírka využít i k chovu ryb.

Jezírko můžete zkrášlit i jinými rostlinami, než jsou lekníny. V kurzu jsou vodní kosatce nebo ibišky bahenní. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

Jak správně vybrat i používat AKU zahradní stroje?


You must be logged in to post a comment Login