Ložnice

Postel s nebesy: Designový prvek, který rozhodně patří do moderní ložnice

Od   | 

Že postel s nebesy patří jen do dětského pokoje? Nic není dál od pravdy! Tento kousek nábytku totiž dokáže proměnit jakoukoliv ložnici v luxusní a elegantní místo ke spánku. Dnes se proto podíváme na historii těchto postelí a poradíme vám, jak je do prostoru zařadit.

Nebesa můžete vytvořit dodatečně. Zdroj: Canstockphoto

Postel s nebesy jako nezbytnost v historickém interiéru

Postel s baldachýnem přináší do prostoru závan romantiky a útulnosti. Ne vždy ale plnila tuto estetickou funkci. Její historie sahá až do 4. století a museli bychom se za ní vydat na území Číny. Nepostradatelnou a zcela běžnou se však postel s nebesy stala především v průběhu středověku.

Že postel s nebesy patřila k dokreslení středověké královské atmosféry? To rozhodně ne! Ve středověku byla spíše nutností. Šlechta totiž v tomto období spávala se služebnictvem v rozlehlých sálech svých hradů. Postel s baldachýnem pak měla poskytnout pocit soukromí a měla zajistit dostatek tepla. Hrady totiž byly chladné a o průvan zde nebyla nouze. Poté se postele s nebesy dostaly také do interiérů zámožných měšťanů, kteří rádi napodobovali šlechtu. Ústup zaznamenaly především v 19. století. V tomto období působily baldachýny nejen zastarale, ale také jejich odstranění vedlo k zajištění lepších hygienických podmínek. Což bylo v období šíření cholery zásadní.

Zdroj: Matějovský

Jak na romantickou ložnici?

 

Kam se postel s nebesy hodí

Postel s nebesy je výrazná a oproti klasické posteli poměrně robustní. Umístit byste ji proto měli do místnosti, která je nejen dostatečně velká, ale také vysoká. Kromě toho pro ni také najděte vhodné místo. Neměla by být zastrčená v rohu, ale spíše se stát výraznou dominantou pokoje. Nebojte se ji proto umístit do středu stěny a nechat ji vyniknout. Současně by zbytek ložnice měl být minimalistický a laděn do neutrálních barev. V opačném případě by mohla ložnice působit chaoticky nebo přeplácaně.

Při volbě správných materiálů bude baldachýn působit svěže a vzdušně. Zdroj: Unsplash

Koupit, nebo vyrobit?

Zda si postel s nebesy koupíte nebo vyrobíte, to už záleží čistě na vás. Postele s nebesy jsou běžně dostupné a jejich nákupem si ušetříte práci. Pokud jste se svou stávající postelí spokojeni, nebesa si můžete pořídit zvlášť. Na internetu jsou dostupné konstrukce se sloupy a horním věncem, pod které postel umístíte a přídavná nebesa jsou na světě.

Chcete-li si však baldachýn vytvořit sami, postačí vám garnyže, které umístíte na strop a na ně upevníte závěsy. Prostor v jejich středu pak můžete vymalovat jinou barvou, a docílit tak ucelenosti a oddělit nebesa od zbytku stropu. Nebesa můžete umístit také na háček ve stropě a záclony roztáhnout po stranách postele.

Konstrukce nemusí být opatřená voálem. Vynikne její tvar. Zdroj: Canstockphoto

Vhodné materiály a údržba

V minulosti se pro výrobu nebes používaly látky jako samet, těžký brokát nebo zdobné viktoriánské krajky. Tehdy však měla postel s nebesy zajistit soukromí, intimitu a ochranu před chladem. To už však dnes neplatí. Pokud proto hledáte vhodnou látku, ze které baldachýn vytvořit, sáhněte po průsvitných a vzdušných tkaninách. Dobré je také zvolit takový materiál, který se nekrčí a dá se snadno vyprat.

Samotná postel s konstrukcí pak může být dřevěná, nebo kovová. Víc než na design však myslete na pohodlí a při výběru postele mějte stejné nároky na kvalitu jako v případě té klasické.

Lehké voály mohou zdobit konstrukci postele. Zdroj: Canstockphoto

Výhody a nevýhody postele s nebesy

Postel s nebesy je bezesporu velmi elegantní a romantická. To však nepatří mezi její jediné výhody. Kromě atraktivního vzhledu totiž nabízí soukromí a nabuzuje pocit útulnosti. Toto soukromí a klid vám pak pomůže se oprostit od okolního světa, což vede k lepšímu usínání a kvalitnějšímu spánku. Baldachýn je také praktický pro udržení tepla a regulaci pronikání okolního světla.

Pamatujte však, že nebesa vyžadují pravidelnou údržbu. Jinak mohou zachytávat prach, nečistoty, přijít o svůj elegantní vzhled a šířit alergeny. Kromě toho vás postel s baldachýnem omezí v dalším dekorování ložnice. Její výrazný vzhled totiž neumožňuje přílišné experimentování s dalšími kusy nábytku, barvami nebo doplňky. Pro dětský pokoj jsou však skvělým řešením. Dětem nabídnou pocit jistoty a postarají se o jejich lepší usínání.

Zdroj: Matějovský a.s.

Zdroj: Apartment Therapy, Architectural Digest, The Spruce

Fotogalerie:

 

Látky, které nepustí světlo do místnosti, jsou pro alergiky, nehoří a co dalšího?

 

 


You must be logged in to post a comment Login