Ložnice

Postel jako šperk ložnice: Jak ji správně vybrat?

Od   | 

V životě prospíme více jak třetinu času, a proto bychom měli dbát na kvalitu spánku. Tu zajistíme nejen kvalitní matrací, ale také správně zvolenou postelí. Rozhodně bychom na ní neměli šetřit a měli vybrat kvalitní kus, který nám bude sloužit mnoho let. Důležité je si také uvědomit, že postel je hlavní dominantou ložnice, a podle toho také výběr zohledňovat.

Vzhled postele určuje charakter ložnice. Zdroj: Natuzzi Italia

Zaměřte se na rozměr

Při výběru je nutné se v první řadě zaměřit na rozměr samotné postele. Pro jednoho člověka většinou pořizujeme klasické jednolůžko o rozměru 90 x 200 cm. Jestliže je ale místnost prostorná, zkuste se poohlédnout po rozšířeném jednolůžku o velikosti 140 x 200 cm. Manželská postel mívá obvykle 180 x 200 cm, nebo 200 x 200 cm. Pokud je místnost malá, postačíme si i s rozměrem 160 x 200 cm. Problém někdy nastává, pokud se chce pohodlně vyspat i vysoký člověk. Výrobci však neotálejí, a proto na trhu běžně najdete postele s délkou i 240 cm. Správnou délku postele určíme tak, když máme nad hlavou i pod nohami volný prostor alespoň 20 cm. 

LED do ložnice patří

Nepodceňte výšku postele

Také výška postele je velmi důležitá, protože není nic nepříjemnějšího než nepohodlné vstávání. Běžná výška postele je cca 50 cm, proto je nutné při výběru dávat pozor na výběr matrace, i samotného roštu tak, abychom se dostali ideálně na výšku mezi 50 – 70 cm. Vyšší lůžko lépe odvětrává prostor pod matrací, čímž se eliminuje tvorba plísní. Nižší lůžko má naopak větší sklon k tvorbě plísně. U výšky postele je potřeba vzít v potaz i pohyblivost a věk člověka. Odborníci nedoporučují volit výšku postele nižší, než je 30 cm. Jednak dochází k nechtěnému víření prachu a pak, z nízkého lůžka se nepohodlně vstává a zbytečně namáháte pohybový aparát.

Nezapomeňte sadit ložní prádlo s ostatními doplňky. Zdroj: Canstockphoto

Výběr roštu

Rošt může být pevný nebo polohovací. Zvolíte-li pevný rošt, musíte ještě vybrat mezi laťkovým a lamelovým. Laťkový rošt je vyroben z dřevěných latí a můžeme na něj položit pěnovou i pružinovou matraci. Důležité je dbát na mezery mezi laťkami, které by neměly být více než 4 cm. Lamelový rošt je naopak vyroben z pružných lamel, které se do rámu jednoduše upevňují. Mezery by stejně, jako u laťkového roštu neměly překročit více než 4 cm. U některých typů lze navíc pomocí nástavců měnit tvrdost roštu, což je výhodné směrem do budoucna, kdy můžeme na váze přibírat (nebo ubírat) a rošt si podle potřeby nastavit. S polohovacími rošty lze bez problému manipulovat. Na trhu najdeme i takové, které mají polohovací funkci také kolem hlavy, nebo nohou a je jen na uživateli, jak rošt nastaví. Rošty můžeme nastavovat mechanicky, nebo pomocí motoru.

Nastavitelný rošt vyhoví vašim požadavkům.
Zdroj: Home Style

Z čeho je postel vyrobena?

Také materiál postele při výběru nesmíme opomenout. Silné zastoupení mají masivní postele, které jsou bytelné a vydrží opravdu vše. Smířit se však musíme s vyšší pořizovací cenou, která se ale u této investice skutečně vyplatí. Levnější variantou jsou dýhové postele, které dokonale imitují strukturu a vzhled dřeva. Velmi oblíbené jsou také postele z laminátu, které jsou cenově dostupné a celkem odolné. Na výběr je široká škála barev a odstínů, ze kterých si rozhodně vybere každý.

V posledních letech jsou trendy také kovové postele, které spíše ocení milovníci industriálního stylu. Jejich předností je především odolnost a jednoduchá údržba. Hitem na trhu postelí jsou i čalouněné postele, které se stanou šperkem místnosti. Na výběr je různé provedení čalounění, i samotné barvy. Důležité je, aby postel zapadala do celého stylu interiéru. 

Velmi populární jsou čalouněné postele. Počítejte s jejich náročnější údržbou. Zdroj: Home Style

Nepodceňujte ani matraci

Pokud už máte postel vybranou, neméně důležitá je také volba kvalitní matrace a je celkem složité vybrat takovou, která vám bude vyhovovat. Ideální je volit střední tvrdost matrace, která je na trhu nejběžnější. Měkkou matraci sice někdo ocení, ale pro záda není úplně vhodná a zdravá. Pokud jste navíc alergici, je nutné se poohlédnout po hypoalergenních matracích, které poskytnou příjemný spánek a zároveň nedráždí alergiky. Oblíbené matrace jsou také ty s paměťovou pěnou, které ve spánku dodávají pocit bezpeční a spaní na nich je zkrátka pohodlné. Velkým hitem posledních lete jsou matrace z koňských žíní, o jejichž kvalitách věděly už naše babičky. Koňské žíně totiž skvěle „dýchají“, a také v jejich útrobách nezůstávají částice, které škodí našemu zdraví.

Při výběru se zaměřte také na snímatelnost potahu matrace. Je vhodné ho alespoň 2x do roka vyprat. 

Sázejte na kvalitní materiály. Zdroj: Casamoderna

Fotogalerie:

Je vám v ložnici zima? Dopřejte si sálavé teplo


You must be logged in to post a comment Login