Architektura a design

Jak postavit garáž snů a stačí jenom přístřešek?

Od   | 

Měřit pouze jednou se ve stavebnictví nevyplácí. Každou stavbu musíte mít naplánovanou do posledního detailu, a garáž samozřejmě není výjimkou. Výběr materiálu, vhodných garážových dveří nebo rozvaha nad celkovými rozměry je rozhodně něco, co nesmíte podcenit.

Při stavbě domu, renovaci nebo různých dodělávkách zpravidla počítáte s prostorem pro svůj vozový park. První důležitou otázkou, kterou si musíte zodpovědět, je to, zda budete budovat garáž, nebo si vystačíte s pouhým přístřeškem.

Garáž versus přístřešek na auto  

Jedním z hlavních důvodů, proč mnozí volí spíše přístřešek, je cena. Ta je totiž oproti garáži u přístřešku mnohem menší. Zároveň je realizace snazší a rychlejší a šikovní kutilové zvládnou přístřešek vybudovat dokonce svépomocí. Další nespornou výhodou je fakt, že auto netrpí teplotními výkyvy.

Na druhé straně se ale vystavujete většímu nebezpečí krádeže, mizí také prostor pro bezpečné uskladnění kol nebo zahradní techniky. Vlivům nepříznivého počasí nezabrání žádná garážové vrata, a tak se budete u přístřešku potýkat s deštěm, větrem nebo listím ze zahrady. Ztratíte tak komfort, který právě garáž poskytuje.

Jak už je patrné, hlavní výhodou garáže je její bezpečnost a pohodlí. Díky suchu a teplu můžete v garáži skladovat také jízdní kola nebo příslušenství. Nepleťte si ale garáž a dílnu! Tyto dva prostory by měly být z hlediska požární bezpečnosti oddělené. Zároveň jde i o praktickou stránku věci – při různých kutilských činnostech vám může z rukou odletět nějaký nešikovný kousek nářadí a auto poškrábat nebo poškodit.

Začínáme stavět

Z ekologického hlediska je nejlepší vybudovat garáž dřevěnou. To je navíc velmi podobná pouhému přístřešku, ale s tím rozdílem, že interiér chrání garážová vrata. Ani cena výrazně nezatíží vaši peněženku.

Nejčastějším garážovým stáním je ale klasická zděná garáž. To vám zabere více úsilí i času, zároveň si oproti té dřevěné připlatíte. Na druhou stranu je tu ale váš čtyřkolý člen rodiny v největším bezpečí. Auto také ochráníte před vlivem počasí. V zimě sedáte do teplého a suchého vozu, v létě zase naopak do auta s příjemnou teplotou zaručenou stíněním garáže.

Konečný verdikt

V první řadě je pro vás důležité to, jaké dispozice vůbec váš domov poskytuje. K některým domům se zkrátka klasická garáž vhodně nevejde a je nutné volit alternativní řešení. Pokud máte prostoru dostatek, určitě se budete ohlížet na rozpočet. Ten je u garáže sice vyšší, zároveň se vám ale do budoucna vyplatí, a to především z hlediska bezpečnosti.

Co vy na to? Vítězí u vás garáž nebo přístřešek?

You must be logged in to post a comment Login