Inspirace

Poraďte si s úzkou chodbou. Stačí pár triků a získáte pěkný i funkční prostor

Od   | 

Máte doma úzkou chodbu a nevíte, jak ji využít na maximum, aby  navíc působila uklizeně a útulně? Nejen nábytek, ale i dekorace a osvětlení vám pomohou takového výsledku docílit.

Najděte sestavu, která pojme hodně kabátů i bot. Zdroj: Home Style

Vezměte to od podlahy

Úzkou místnost opticky rozšíří krytina s vodorovným dekorem, který položíme kolmo ke stěně. Dlouhou místnost takto zároveň opticky zkrátíme. Pokud nechceme měnit podlahovou krytinu, pak bude nápomocný i úzký běhoun. S grafickými motivy si můžeme vyhrát podobně, případně vzít na pomoc i barvy. Je-li místnost tmavá, rozhodně ji prosvětlí světlé odstíny, nemusíme se bát ani křiklavějších tónů (sytě červené, oranžové, zelené apod.). Kromě krátkých běhounů můžeme pořídit i delší variantu, která bude sahat od jednoho konce chodby k druhému, což prostor zateplí a dodá mu pocit příjemné elegance.

Položíte-li podlahovou krytinu vodorovně s podélnou stěnou, bude místnost působit opticky delším dojmem

Osvětlení

V úzké chodbě nesmí chybět správné osvětlení. Vyhněte se tlumenému osvětlení, na chodbu se vyplatí spíš silnější. Nehodí se robustní lustry, ideální jsou stropní přisazená svítidla nebo LED pásky integrované do podhledu. Zvolíte-li nástěnnou nebo stojací lampu, nezapomeňte zkontrolovat, že nebude překážet. Třeba při otevírání dveří nebo dvířek od skříně. A jaká je dostatečná svítivost? U LED se určuje svítivost v lumenech a obecně platí, že přibližně 200 lumenů postačí na osvětlení jednoho metru čtverečního

 

 

U LED se určuje svítivost v lumenech a obecně platí, že přibližně 200 lumenů postačí na osvětlení jednoho metru čtverečního

Vhodným řešením jsou jednoduchá stropní přisazená svítidla.

Dlouhým úzkým chodbám sluší opakované doplňky. Například stejná světla v jedné linii.

Nábytek na míru i designové prvky

Malé a hluboké skříňky i botníky nebudou v úzké chodbě praktické, protože zaberou zbytečně moc místa. Mnohem lepší budou vestavné skříně na míru. Když k nim přidáte i zrcadlové dveře, prostor opticky znásobíte.  Velkou službu prokáží nástěnné háčky, které nepotřebují tolik místa a pověsíte na ně čepice, kabelky a dalších drobností, které jinak věčně leží na zemi, na skříňkách nebo na stole v kuchyni. Když si ještě navíc pořídíte nějaké designově zajímavé kousky, rozzáří to jinak holé zdi.

Věšáky Jellies Hangers zeď  rozjasní. Zdroj: Kartell.

Obrazy a obrázky

V hodně dlouhé a úzké chodbě vypadá velice dobře větší množství obrazů pověšených na stěně. Vlastně si vyrobíte takovou soukromou galerii. Báječně působí zarámované rodinné fotografie, oblíbené obrázky nebo obrázky a fotky z cest. Kdo má raději spořádanost, volí stejné rámečky, větší útulnost dodá směs barev a velikostí. Místo obrazů můžete do rámů vložit i pár zrcadel. Nemusí jich tam být deset, ani by to nevypadalo příliš dobře, ale třeba dva nebo tři kousky podle velikosti místnosti. Vstupní prostor dostane opravdu šmrnc, celou místnost prosvětlí a vy se při odchodu z domova můžete ještě jednou ujistit, že vypadáte tak, jak potřebujete.

Místo obrazů můžete do rámů vložit i pár zrcadel.

Více obrazů zaujme pozornost, a tak nikdo nebude řešit půdorys místnosti, i kdyby byl výrazně nevyhovující

Nezapomeňte na botník

Do úzké chodby volte co nejplošší řešení. Nemůžete pořídit širokou policovou skříň pro své boty. Nevypadalo by to hezky, a navíc to ani není praktické. Naštěstí je nabídka i pro úzké chodby dostatečně široká a existují kousky, kam se vejde dost párů bot. Je-li vás víc, pořiďte třeba dva vedle sebe. Volte ale takový, kam se boty skládají do výšky a mají výklopný úložný systém.

Botník zajistí pořádek i v malé předsíni. Jen najít způsob, jak do něj všichni členové domácnosti budou uklízet boty. Zdroj: Tchibo

 

Fotogalerie:

 

Kde najdete skvělé předsíňové stěny


You must be logged in to post a comment Login