Inspirace

Pro pořádkumilovné je tu interiér v japonském stylu

Od   | 

Čistý, elegantní a minimalistický styl. To zní trochu studeně, ale opak je pravdou. Japonský interiér v sobě sice nese vzdušnost, otevřenost, ale také všudypřítomnou útulnost. Takže pokud jste hledali něco podobného, najdete to nejspíš v Japonsku. Proto pojďte přičichnout k domovu s vůní dálného východu.

Tatami jsou rohože z rýžové slámy, po kterých se chodí

V čem spočívá?

Hlavně v jednoduchosti a střídmosti, což blízce souvisí s východními filozofiemi a tamějším životním stylem. Základem je praktičnost, tedy lehký nábytek klasických tvarů s ostrými liniemi. Pro Japonce totiž není nic zvláštního proměnit během dne místnost z obýváku na jídelnu, a nakonec v ložnici. To neznamená, že tomu tak musí být i u vás, základem je však lehce přenosný nábytek a určitá možná variabilita prostoru. Z materiálů sem neodmyslitelně patří dřevo a bambus, které se skrývají snad ve všech zákoutích interiéru. Pak ještě kámen, hedvábí nebo rýžový papír. Nejčastější kombinací barev jsou zase světlé tóny v kontrastu černé, červené a zlaté, neztratí se ale ani zemité odstíny zelené a hnědé.  

U stolku se sundávají boty a sedí v kleče

Tatami, futon, kakemono a posuvné stěny

Neboli charakteristické prvky japonského stylu. Tatami představují rohože, která se často využívají jako podlahová krytina. Jsou vyrobeny z pevně spletené rýžové slámy a mají univerzální rozměry i použití, dá se na nich sedět, ležet, také spát. Futon je zase japonskou alternativou našeho sedacího pytle. Je to lehká, skladná, bavlnou vyplněná a tělu přizpůsobivá spací matrace zajišťující (prý) zdravější spánek. Pokud jde o kaligrafickou závěsnou dekoraci kakemono, tak tu najdete snad v každé japonské domácnosti. V zásadě je to jen obraz s japonským písmovým motivem. A typické posuvné látkové stěny jsou kombinací lehkého dřevěného rámu a japonského papíru nebo látky, jež slouží zejména k zastínění. Nejčastěji se zhotovují od stropu až k podlaze a v interiéru představují lehčí alternativu klasických posuvných dveří.

Futon je matrace, která je položená na zemi a spí se na ni

Doplňky a další typy ze Země vycházejícího slunce

Na přílišnou zdobnost si v Japonsku právě nepotrpí, proto s doplňky opatrně. Postačí jen něco menšího, nenápadnějšího, jako je například bonsaj, vhodně vystavený čajový set nebo vonné tyčinky. Také si můžete zkusit vytvořit japonské květinové aranžmá – takzvanou ikebanu, jejíž kouzlo spočívá v harmonii, lineárních aspektech, rytmu a barvách. K dálnému východu se přiblížíte i závěsným osvětlením umístěným nad jídelním stolem, lampou s bambusovým stínidlem, nízkou sedací soupravou, říční mozaikou v koupelně, dubovými parapety, a hlavně nezapomeňte sundat záclony, raději sáhněte po roletách, žaluziích či posuvných panelech.

Fotogalerie:

 

Jakou zvolit podlahovou krytinu?


You must be logged in to post a comment Login