Zahrada

Skvělé tipy na popínavé rostliny, které dokonale zabydlí vaši zahradu

Od   | 

Popínavé rostliny oživí svou různobarevností jednotvárné stěny domů, garáží i smutné zídky. Teprve, když se stěny domu zazelenají, vznikne mezi budovou a zahradou to správné propojení.

Letnička Svlačec se dobře uchycuje na drátěné konstrukci či plotě. Dokáže vytvořit kompaktní stěnu.

Letnička Svlačec se dobře uchycuje na drátěné konstrukci či plotě. Dokáže vytvořit kompaktní stěnu.

Popínavé rostliny využijeme všude tam, kde je nutno šetřit s prostorem, neboť tyto rostliny zabírají výrazně méně místa, spokojí se s pruhem o šířce 30-40 cm. Kromě estetického hlediska mají popínavé rostliny i funkci izolační. Rostliny samopnoucí (břečťan, přísavník, hortenzie řapíkatá, brslen Fortuneův) chrání zdi domu proti přehřívání, a tak nejsou vystaveny velkým teplotním rozdílům. Snižuje se také vlhkost, kdy déšť po listech obvykle steče a k samotné omítce se nedostane.

Stěny s popínavými barevnými letničkami pomohou na zahradě vytvořit malebné zákoutí.

Stěny s popínavými barevnými letničkami pomohou na zahradě vytvořit malebné zákoutí.

Při výběru popínavých rostlin si musíme zodpovědět několik důležitých otázek:

  1. poloha (vertikální/horizontální; slunce/stín)
  2. ozdobné listem/květy; opadavé/neopadavé; trvalky/letničky
  3. způsob přichycení rostlin při šplhání
Popínavými rostlinami barevně i prostorově zvýrazníme části domů.

Popínavými rostlinami barevně i prostorově zvýrazníme části domů.

Péče o popínavé rostliny není náročná. Rostliny nakupujeme nejlépe v kontejneru a sázíme optimálně na jaře nebo na podzim. Při nákupu zkontrolujeme jejich zdravotní stav. Zdravá rostlina by měla obrůstat novými výhony a mít svěží zelené listy. Popínavé rostliny není nutné pořizovat vzrostlé, neboť mají poměrně velké roční přírůstky, a tedy i rychle dorostou, naopak rostliny do výšky 1,5 m i lépe zakoření. Před samotnou výsadbou květináč s rostlinou ponoříme do vody tak dlouho, dokud budou unikat bublinky. Sázíme alespoň 30 cm od opěry, také nezapomeneme na alespoň 4 cm mezeru mezi opěrou (pletivo, mřížka) a zdí, aby rostliny měly dostatek prostoru k ovíjení a nedotýkaly se stěny za horkých dní.

K rychlejšímu pokrytí zdi je lépe vysadit více rostlin téhož druhu anebo v kombinaci stálezelených popínavých rostlin (břečťan) s popínavými letničkami (lichořeřišnice, hrachor, povíjnice, fazol).

Popínavé a splývavé rostliny mají vedle funkce izolační i nezanedbatelné poslání hravě a barevně osvěžit stavby.

Popínavé a splývavé rostliny mají vedle funkce izolační i nezanedbatelné poslání hravě a barevně osvěžit stavby.

Stonky popínavých rostlin, které se otáčejí samy kolem opory musí být přivazovány. Uvázání by však nemělo být těsné, mezi stonek a oporu by se měl vejít prst, jen tak zabráníme škrcení stonků. Rostliny pravidelně hnojíme, zejména ty, které pěstujeme v nádobách. Pro podporu kvetení použijeme hnojiva s vyšším obsahem draslíku.

Rostliny samopnoucí (břečťan, přísavník, hortenzie řapíkatá, brslen Fortuneův) chrání zdi domu proti přehřívání.

Rostliny samopnoucí (břečťan, přísavník, hortenzie řapíkatá, brslen Fortuneův) chrání zdi domu proti přehřívání.

Rostliny, které se pnou po stěnách domu (břečťan, přísavník, popínavá hortenzie) a dosahnou úrovně střechy, je nutné čas od času seříznout kolem okapů, aby nedošlo k jejich zaneseni a tím zabránění odtoku vody, jinak řez není nutný. U kvetoucích pnoucí rostlin naopak řezem podpoříme bujné kvetení. Rostliny, které kvetou na jaře (Clematis alpina), řežeme až po odkvětu. Rostliny kvetoucí v létě (velkokvěté plaménky, pnoucí růže) vytvářejí květní pupeny na jaře z nových výhonů, řežeme je tedy v zimě. Révu střiháme v únoru, vistárii v září-říjnu. U zimolezu ostříháme nejstarší výhony a po odkvětu rostlinu seřízneme až na hlavní stonek.

S popínavými rostlinami si můžeme kompozičně pohrávat a tak ovlivňovat vzhled domu.

S popínavými rostlinami si můžeme kompozičně pohrávat a tak ovlivňovat vzhled domu.


You must be logged in to post a comment Login