Zahrada

Popínavé rostliny zkrášlí nevzhledné stěny a oživí každý centimetr balkonu či zahrady

Od   | 

Pnoucí letničky se obvykle prodávají jako osivo anebo v sadbovačích. Rostliny, které vyžadují předpěstování v pařeništi či skleníku, vyséváme zpravidla od února do března a v květnu pak sázíme mladé rostlinky společně s ostatními, určenými k přímému výsevu.

Předpěstování vyžaduje kobea, kvamoklit, mina, povíjnice a tunbergie. K přímému výsevu do volné půdy je vhodný chmel japonský, fazol tyčkový, hrachor vonný a svlačec. Rostliny sázíme na plně osluněná stanoviště s výživnou, lehkou půdou. Stanoviště by mělo být chráněno před větrem, který by jinak mohl jemné a dlouhé rostliny poškodit.

Mina (Mina lobata) kvete v období od června do září bohatými hrozny červenožlutých květů. Rostlina vytváří hustý porost a je vhodná pro pnutí na pergolách a plotech. Dosahuje výšky 3 m.

Povíjnice (Ipomoea) kvete od května až do podzimu velkými trubkovitými květy v bílé, modré nebo červené barvě, které se uzavírají za velkých veder a před deštěm. Rostlina je vhodná k popínání plotů, zdí, altánů, pergol i jako dominanta na samostatné opoře. Dosahuje výšky 3 m.

Svlačec (Convolvulus) kvete od června do září. Tato letnička je poléhavá, ale výhony se rychle zapojují a vytváří tak souvislý bujný porost. Je vhodná pro krytí nepěkných zákoutí. Dosahuje výšky maximálně 35 cm.

Fazol zahradní (Phaseolus vulgaris) vyséváme postupně až do konce června, abychom proloužili dobu sklizně. Důležitá je hloubka setí – 4 až 7 cm u fazolu keříčkového, 6 – 8 cm u fazolu tyčkového. Dosahuje výšky 3 m.

Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) kvete v období od července do září. Popínavá nebo keříčkovitě rostoucí letnička používaná k výsadbám na záhony, balkóny a terasy, na popínáni plotů a pergol. Vyšší odrůdy vyžadují oporu. Zaštipováním napomůžeme rozvětvení rostlin. Květy jsou vhodné k řezu. Dosahuje výšky 2 m.

Kobea (Cobaea) kvete od srpna do zámrazu. Tato liána má velké zvonkovité květy v poupěti zelené, které se postupně zbarvují do tmavě modra. Rostlina je vhodná k popínání pergol i na balkóny. Dosahuje výšky 4 metry.

Kvamoklit (Quamoclit) kvete v období od července do září červenými květy. Rostlina je vhodná k popínaní plotů, pergol i na balóny. Dosahuje výšky 3 metry.

Tunbergie (černooká Zuzana) (Thunbergia alata) kvete od června do září oranžově žlutými květy s černými středy. Rostlina je vhodná k pnutí na balkónech nebo pergolách. Vyžaduje polostín. Dosahuje výšky 2 metry.

Chmel japonský (Humulus japonicus) dosahuje výšky 4-5 metrů a je ozdobný především listem. Rostlina je vhodná k popínání pergol a plotů, jak na slunci, tak i v polostínu.


You must be logged in to post a comment Login