Zahrada

Pomaličku se blíží čas pro vysévání semínek: Jak postupovat správně?

Od   | 

Už se vám také stalo, že jste nadšeně zaseli semínka – a nic z nich nebylo? Zkrátka nevyrostla? Při výsevu je důležité ohlídat několik věcí, které k růstu pomůžou. A my se nyní budeme zabývat, jak na správný a hlavně úspěšný výsev semínek.

Jak na správný výsev semínek, abychom na jaře nebyli zklamáni? Zdroj: Pixabay

Začněte substrátem

Mnozí z nás při výsevu semínek sáhnou po klasickém substrátu, což může být zásadní chybou. Odborníci pro výsev doporučují výsevní substrát, který je oproti běžným mnohem jemnější, díky čemuž semínka snáze prorostou nahoru. Pokud chcete skutečnou jistotu, lze semínka vysadit do supresivního substrátu. V tomto substrátu se nachází prospěšné houby, které zamezují škůdcům i jiným, škodlivým houbám. 

Základem je substrát, který semínkům pomůže vyklíčit. Zdroj: Canstockphoto

Stabilní teplota i vlhkost

Většina semínek při výsevu potřebuje co možná nejstabilnější teplotu a vlhkost. Výkyvy jim nemusí svědčit a nemusí nám tak vyklíčit. Pokud je to však možné, vysejte semínka buďto v menších fóliových pařnících, nebo v klasických sklenících. Zde se totiž pohybuje vlhkost vzduchu mnohem výše, než je tomu v chodbě či přímo doma. 

Zasetá semínka potřebují stálou teplotu a vlhkost. Zdroj: Pixabay

Jak na pěstování doma?

Někdo to štěstí nemá a nedisponuje ani skleníkem, ani samotnou zahradou. Pokud se toto týká právě vás, nezoufejte. Semínka se dají vypěstovat i doma, jen je to o trochu náročnější. V mnoha případech semínka nemají uvnitř tolik světla a to ani u okna. Nedostatek světla se pozná při růstu semínek, kdy se rostlinka snaží dostat co nejblíže k oknu a je zjevné, že hledá světlo. Pokud je to tedy jen trochu možné, umístěte semínka na okno kde je nejvíce světla, ale zároveň kam nesvítiti přímé sluneční paprsky, které by semínka mohly spálit. 

Semínka lze pěstovat i doma, jen je to trochu složitější. Zdroj: Pixabay

Do čeho sázet

Vybrat si můžeme i z toho, do čeho chceme sázet. Mezi základní nádoby patří rozpustné formičky, kdy už rostliny dále nepřesazujeme, ale na druhou stranu zaberou více místa. Podle počtu sázených semínek je však lepší sáhnout po plastových, recyklovatelných vaničkách, ze kterých vyklíčené rostlinky přesazujeme do květináčů. Některé druhy rostlin však během sezóny musí být přesazeny i vícekrát. 

Nehnojit!

Během klíčení a vzrůstu rozhodně rostlinám nepomáhejte žádným hnojivem, nebo chemií proti škůdcům. Samotný růst je pro rostlinu celkem náročný proces, do kterého nikdy nezasahujeme. Zejména pokud semínka vysadíte do doporučeného výsevního substrátu, mají všechno, co opravdu potřebují. 

Jakmile semínka zasadíme, nikdy se je nesnažíme hnojit, nebo chemicky ošetřovat. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login