Rady a tipy

Pokojovky, které škodí: Na které druhy si dát pozor?

Od   | 

Pokojové rostliny jsou oblíbené nejen pro svoji okrasnou funkci, ale také pro svou schopnost zvlhčování a čištění vzduchu, nemluvě o produkci potřebného kyslíku. Víte však, že existuje mnoho pokojovek, které vám mohou spíše uškodit? Na které druhy pokojových rostlin si musíte dát pozor a proč?

Pokojové rostliny má doma téměř každý z nás. A není divu – nejen, že zkrášlí interiér, ale mají také hned několik pozitivních vlivů na naše zdraví a psychiku. Před tím, než si však nějakou rostlinku přinesete domů, měli byste zjistit, co dokáže. Proto kromě zdraví prospěšných rostlin můžete narazit také na ty, které zdraví nepřidají. Mohou být jedovaté nejen pro vaše domácí mazlíčky, ale i pro vás.

Jakým rostlinám by se měl vyhnout alergik?

Pokud máte v domácnosti alergika, který je citlivý na sebemenší množství prachu, měli byste se obloukem vyhnout africkým fialkám, na jejichž chlupatých listech drží prach jako přibitý a je téměř nemožné jej odstranit. Dalším problémem mohou být také rostliny, z nichž se uvolňuje pyl. Většina pokojovek produkuje velmi malé množství pylu, proto se nemusíte bát. Nesmíte však zapomínat na to, že existují i takové rostliny, které pyl rozprašují do okolí. Sem patří například šáchor. Pokud se chcete vyhnout ucpanému nosu, pálení očí a rýmě, dejte přednost rostlinkám, které pyl uvolňovat nebudou.

Africká fialka je náchylná na usedání prachu. Zdroj: pixabay.com

Jaké rostliny jsou jedovaté?

Pokojové rostliny nejsou nebezpečné jen pro vaše domácí mazlíčky (kočky si rády krátí čas okusováním rostlin v domácnosti), ale v některých případech i pro vás. A jak poznáte, že se vaše zvíře nebo malé dítě otrávilo poté, co snědlo kousek rostliny? Mezi časté příznaky patří zvracení, ale i průjem, bolest hlavy, potíže s dýcháním, případně poruchy srdečního rytmu. Pokud máte podezření, že vaše dítě snědlo část rostliny, ihned volejte lékařskou pomoc.

Jak pomocí textilií propojit obývák s kuchyní?

Spousta pokojových rostlin je však jedovatých i v případě, kdy se jich jen dotknete. Výsledkem podrážděné pokožky může být vyrážka. Proto špatné listy odstraňujte v rukavicích. Co se týče konkrétních rostlin, u vánoční hvězdy si dejte pozor na jedovatou mléčnou šťávu, to samé platí u mandevilky a krotonu. Dráždivou tekutinu vylučují kaly. Pak jsou zde i rostliny, které jsou jedovaté celé: browalie, alamanda, oleandr, hvězdník, tchýnin jazyk a brunfelsie. Pozor si dejte také na šťávu s listů diefenbachie a listy monstery, které mohou dělat problémy při požití.

Oleandr je sice krásný, ale také jedovatý. Zdroj: pixabay.com

Pozor, píchá to!

Pokud máte doma malé děti, jsou i další rostliny, jejichž nákup byste měli nechat na později. Pokud se o ně nechcete snadno popíchat nebo pořezat. Mezi pichlavé rostliny nepatří jen kaktusy, ale také aloe osinaté, agáve či pryšec trnová koruna (ten to má i v názvu, navíc je jedovatý), některé druhy palem a nezkušen matky možná ani nenapadne, že se dítě může zranit i o ostrý hrot tchýnina jazyka.

Z jakých pokojovek vás bude bolet hlava

Všeho moc škodí. To platí i o rostlinách, které je lepší pro jejich intenzivní vůni umístit někam, kde se příliš nepohybujete, navíc v omezeném množství. Citlivějším jedincům mohou tyto rostliny působit nevolnost, bolesti hlavy nebo problémy se soustředěním. Jedná se o tyto rostliny: jasmín, frézie, hyacint, voskovku, gardénie, oleandr.

Vůně jasmínu nemusí sednout všem, je velmi intenzivní. Zdroj: pixabay.com

To nejlepší na konec

I když se vám může náš seznam jedovatých rostlin zdát dlouhý (a není samozřejmě konečný), přeci jen existují i rostliny, které vám nijak neublíží. Nemluvě o tom, že při správném zacházení se nemusíte bát ani výše zmíněných jedovatých rostlin. Mezi bezpečné pokojové rostliny patří kalátea, zelenec, chamaedorea sličná nebo guzmánie.

Jak poznat kvalitu LED?

 

 


You must be logged in to post a comment Login