Rady a tipy

Pokojovky, které neberou, ale naopak čistí vzduch

Od   | 

Do interiéru většinou vybíráme takové rostliny, které se nám líbí a které domov zútulní. Při výběru ale nepřemýšlíme nad tím, že některé rostliny a květiny berou vzduch, a nejsou tak moc vhodné do obytných prostorů a už vůbec ne do ložnic. Představíme vám takové pokojovky, které nejenže zkrášlí interiér, ale zároveň dokážou vzduch čistit. 

Zelenec

Zelenec odborníci často přezdívají jako čističku vzduchu a není divu. Dokáže odstranit 80 – 90% škodlivého formaldehydu, který se ve vzduchu vyskytuje. Zelenec se proto hodí do všech místností, včetně ložnice. Díky svým lesklým listům dosahujících obdivuhodnou délku bude působit jako příjemná dekorace a navíc péči zvládne i začátečník. 

Zelenec je půvabná rostlinka, kterou můžete dát zavěšeného květináče. Zdroj: Canstockphoto

Aloe Vera

V našich domovech by rozhodně neměla chybět Aloe Vera, která nám přijde vhod nejen při poranění, vyrážce nebo popálení. Podle odborníků je skvělým pomocníkem, který dokonale bojuje se špatným vzduchem ve vnitřních prostorech. Během noci dokáže do vzduchu uvolňovat kyslík a navíc je minimálně náročná, co se péče týče. 

Aloe pomůže nejen při zranění. Čistí vzduch i v noci. Zdroj: Pixabay

Fíkovník

Fíkovník drobnolistý, známý jako Benjamin, se svými vlastnostmi velmi podobá zelenci. Nejenže pěkně vypadá, ale zároveň nebere vzduch a naopak ho pročistí. Tato rostlina pro svůj růst potřebuje dostatek světla a pozor, díky vysokému vzrůstu také dostatek prostoru. Ideální je umístit ji do světlého rohu na zem.  

Jak si na maximum užít sprchování?

Tchýnin jazyk 

Kdo by neznal tuto rostlinu? Ještě před několika lety nesměla chybět v žádné domácnosti, ale dnes je už celkem raritou. Přestože se vám nemusí líbit na první pohled, ihned ji nezavrhujte. Svou nenáročností a skvělými vlastnostmi si získá nejednoho začátečníka. Tchýnin jazyk dokáže čistit vzduch a umí odstranit škodlivé látky, jako je benzen, nebo formaldehyd. Rostlinu se snažte umístit na světlé místo a zalévejte střídmě.  

Tchýnin jazyk není příliš populární, přesto skvěle čistí vzduch. Zdroj: Pixabay

Lopatkovec

Začátečník rozhodně ocení i lopatkovec, který stejně jako ostatní rostliny nebere cenný vzduch a naopak ho v domácnosti pomáhá zvlhčovat, což se hodí právě v tomto zimním období, kdy více topíme a doma máme spíše suchý vzduch. Domov rozzáří díky nádherným kvítkům, a skvěle tak nahradí například dekoraci. 

Lopatkovec umí zvlhčovat vzduch. Zdroj: Pixabay

Šplhavnice zlatá

K čistému vzduchu doma přispěje také šplhavnice zlatá, která neskutečně rychle roste. Ocení ji opět i začátečník a to proto, že ji stačí pouze minimální péče. Svým rychlým růstem tvoří neuvěřitelné liány, které interiér zútulní a obzvláštní. Vzduch během dne, ale i noci zbavuje škodlivin jako je benzen nebo xylen.

Šplhovnice potřebuje minimální péči. Zdroj: Pixabay

Jak na pohodlné sezení?

Fotogalerie:

 

V této pohovce si skutečně pohovíte!

 

 


You must be logged in to post a comment Login