Dětské pokoje

Pokoj pro tři děti by měl být zařízen hlavně chytře

Od   | 

Tři děti a jedna místnost, oříšek, který lze rozlousknout. Pokoj pro více dětí musí být hlavně praktický, tedy funkční a bezpečný, až pak přijde na řadu výběr materiálu nábytku a ladění barev.

Vhodným řešením může být nábytek na míru,který poskytne spací i pracovní prostor podle potřeb

Alespoň dvanáct metrů

Má-li se do jedné místnosti pohodlně vejít nábytek pro tři děti, měla by mít alespoň dvanáct metrů čtverečních. V místnosti je nutné vytvořit pro každé z dětí tři zóny, a to odpočinkovou, studijní a spací, samozřejmě s ohledem na věk. Menší dítě potřebuje víc prostoru na hraní, starší naopak místo, kde bude mít klid na učení a víc soukromí.

Palandy jsou vhodné do pokojů s vyšším stropem

Obecně platí, že každé z dětí by mělo mít svůj pracovní kout, tedy vlastní židli, stůl a lampu a samozřejmě postel. Úložné prostory mohou být společné. Nemělo by se stávat, že kdo dřív přijde, ten tzv. dřív mele, a zabere místo u jediného psacího stolu. Ostatní děti se pak stěhují různě po bytě a hledají místo, kde je zrovna volno a kde mohou napsat úkol. To, že každé dítě by mělo mít stabilní místo u pracovního stolu, nutně neznamená, že se do pokoje musí vměstnat tři stoly. Mnohem vhodnější je nechat si u truhláře vyrobit dlouhou pracovní desku, kterou umístíte pod okno a doplníte pojízdnými kontejnery.

Nezapomeňte na dostatečný prostor na zemi. Přece tam si děti nejvíc hrají

Nezapomeňte na dostatečný prostor na zemi. Tam si přeci děti nejvíc hrají

Výsuvné lůžko nebo do patra

Spaní lze řešit několika způsoby. Například postelí s výsuvným lůžkem a vyvýšeným spaním pro třetí. Pro podobný model mluví například situace, kdy jsou si dvě děti věkově blíž, například, když se ke školákovi do rodiny narodí dvojčata. Pak vyvýšeným lůžkem pro starší z dětí můžeme řešit i soukromou zónu, kterou si vytvoří pod ní. Ale pod palandu můžeme umístit i otevřený policový systém, schody k posteli poslouží jako další úložný prostor.

Nejvíce prostoru se obecně ušetří palandami umístěnými v různých výškách, jenže u stropu bývá nejvíc teplo a rovněž není k postelím umístěným příliš vysoko dobrý přístup. Řešením, i když ne tak častým, nicméně rovněž účinným je postel sklápěcí, nebo i postele stohovatelné, ovšem s kvalitním roštem a matrací. Stohovatelné postele naučí děti pořádku, protože každý večer musí pokoj uklidit, aby se na podlahu vešly postele, a ráno je zase dát na místo.

Modulární nábytek

Barevnou úložnou sestavu můžete doplnit podobně zbarveným kobercem.

Barevné úložné prvky pomáhají přehledně uspořádat hračky

Modulární nábytek zažívá boom. S dětmi roste, navíc různými přestavbami můžete pokoj čas od času měnit podle potřeb a přání rostoucích dětí. Lze ho různě sestavovat a dokupovat, zkrátka rozšiřovat a měnit jeho funkci. Dětská postýlka časem poslouží jako postel, z přebalovacího pultu lze vytvořit kupříkladu komodu apod. Pro ukládání věcí je dobré volit otevřené policové systémy, které přidávají místnosti na vzdušnosti. Jako šatní skříně volte vestavěné a v každém případě vyrobené na míru. Pro drobné věci se hodí kontejnery. Materiál volte kvalitní, zdravotně nezávadný, barvy spíše tlumené a neutrální.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login