Inspirace

Pohodlně se můžete vyspat i v malém bytě

Od   | 

Jakmile musíte spát v místnosti, kde i vaříte a přijímáte návštěvy, nastává problém, jak spaní vyřešit, abyste mohli mít stále rozestláno. Ruku na srdce, pár dnů, možná týdnů, vydržíte každý den peřiny zastlat, ale dříve či později vás to přestane bavit. Jak tedy prakticky začlenit postel do místnosti, aby opticky i esteticky nepřekážela?

I malý byt lze vyřešit elegantně a s grácií.

Vyvýšené patro, nebo pódium?

Disponujete-li bytem, ve kterém jsou vysoké stropy, pak je jednou z možnosti vyvýšení spacího lůžka. Pro spaní pod stropem postačí pouze kvalitní matrace a originální ložnice je na světě. Před jejím zřízením se však ujistěte, že vám při posazení zůstane dostatek místa nad hlavou, a to alespoň 20 centimetrů. Celkově by výška umístění matrace neměla být méně než 75-80 cm z důvodu teplého a těžšího vzduchu, který může potrápit zejména alergiky či astmatiky. Zároveň vyvýšené patro zvolte jen v tom případě, nebojíte-li se výšek.

Nezapomeňte, že u stropu je teplejší a těžší vzduch

Pokud se vám spaní ve výšce moc nezamlouvá, vyzkoušejte pouze vyvýšené pódium. Díky němu jasně dáte najevo, kde se spí, takže sem návštěva nezavítá a navíc v něm můžete vybudovat úložný prostor, který se samosebou hodí vždy.

Místo pod pódiem lze využít pro úložný prostor.

Rozložte sedačku

Do některým miniaturních bytů se leckdy nevejde ani lůžko. V tu chvíli přichází na řadu rozkládací pohovka, kterou řada lidí preferuje před postelí, jen aby ušetřila alespoň nějaké místo. Sedací souprava přes den slouží na sezení a večer se jako mávnutím proutku promění v postel. Pokud rozkládací sedačku hodláte používat dlouhodobě a nikoliv pro občasné přespání, je vhodné do výběru zainvestovat nějaký čas a pořídit kvalitní provedení. Takové pohovky jsou již vybaveny samostatnou matrací určenou pouze pro spaní, přes den se sedí sedácích. 

Rozkládací sedačka může být pro spánek v malém bytě příjemným řešením.

Oddělení pomocí spacího koutu

V některých garsonkách lze spací místo alespoň opticky oddělit. Spací kout lze vytvořit oddělením praktické knihovny, policemi nebo závěsem. Také skleněná zástěna, která oddělí postel od zbylé místnosti, může být originálním řešením. Výhodou spacího koutu je možnost pořízení standardně velké postele, o rozměru alespoň 160 x 200 cm, na které se celkem pohodlně vyspí dva lidé. 

Spací koutek vytvoříte díky knihovně či jinému oddělení.

Popřemýšlejte nad sklopnou postelí

Zajímavé řešení může představovat i volba sklopné postele. Díky jednoduchému vzhledu zapadnou mezi ostatní nábytek a nikoho by ani ve snu nenapadlo, že se uvnitř nachází postel. Jedinou nevýhodou je, že pro tuto sklopnou postel je potřeba dostatek volného místa při sklopení. Lze ji ale využít jak pro návštěvy, tak pro každodenní spaní. Počítejte s vyšší pořizovací cenou.

Sklopnou postel ráno jednoduše složíte a večer opět rozložíte.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login