Inspirace

Podzimní truhlíky dodají optimismus během šedého podzimního období

Od   | 

Nastává období, kdy letničkám za okny vypršel čas a je na čase truhlíky obměnit. I podzimní truhlíky mohou zářit barvami a během pošmourných dnů dokážou zvednout náladu. Podzimním rostlinám nevadí silnější mrazíky a nepotřebují ani vysoký přísun slunečních paprsků.

I podzimní truhlíky rozzáří vaše okna. Zdroj: Pinterest

Podzimu vládne vřes a chryzantémy

Vřes k podzimu neodmyslitelně patří a jeho krásu si můžeme užívat dlouho do zimy. Koupit můžete nepřeberné množství druhů, barev i tvarů. Kromě těch, které vytvoří příroda sama, jsou k mání i barvené, například do modra, do červena i sytě žluté. Květy přečkají i první mírné mrazíky, avšak pokud ho necháme v truhlíku i nadále, nic se nestane. Vřes patří mezi nenáročné květiny, a proto jeho péči zvládne i nezkušený zahradník. Kvete téměř všude, ale uškodit mu může dlouhodobé vystavování na slunci. Vřes vyžaduje kyselejší půdu. Pokud se mu směs zeminy rozhodnete připravit sami, pak smíchejte rašelinu s běžnou zeminou a přidejte zhruba jednu třetinu objemu jemného písku. Kromě vřesu můžeme do podzimních truhlíků zakomponovat i chryzantémy, které jsou také vůči prvním mrazům odolné. Parádu udělají kvetoucí astry nebo starček. Do truhlíků můžeme vysadit i dabécii, hebe nebo klasický břečťan. Typický podzimní vzhled vytvoří krásnohlávky, cesmíny nebo okrasná tráva. Kvetoucí rostliny se nebojte kombinovat se zakrslými jehličnatými keříky, které můžeme před Vánoci ozdobit světelnými řetězy.  

Recyklujte rostliny

Nepovažujte rostliny za sezónní záležitost a z truhlíku je vysaďte do záhonu a naopak. Podle odborníků můžete rostliny, které zůstávají v zimě zelené, přidat do truhlíků. Skvělým příkladem je břečťan, který lze doplnit bylinkami, jako je tymián, šalvěj, nebo mateřídouška. Většina podzimních květin dokáže bez problému zimu přečkat například pod přikrývkou z chvojí. Jakmile budeme na jaře chtít vysazovat do truhlíku letničky, přesuneme zimní rostliny do záhonu a na podzim opět přesadíme do oken.

Na jaře můžeme květiny ze zimních truhlíků umístit do záhonu a na podzim zpět do truhlíku. Zdroj: Pinterest

Vysazení a péče o rostliny

Rostliny začínáme vysazovat od září a končit bychom měli někdy v listopadu. Během vysazování neděláme mezi jednotlivými rostlinami mezery, protože se na rozdíl od letniček přes zimu příliš nerozrůstají. Většina podzimních rostlin vyžaduje polostín nebo úplný stín. Po výsadbě truhlíky nesmíme zapomenout zalít a dopřávat jim i nadále pravidelnou zálivku. Ta postačí jednou až dvakrát týdně v závislosti na teplu a na srážkách. Odumřelé nebo suché květy bychom měli průběžně odstraňovat a rostliny na zimu nehnojit. Pokud hlásí silné mrazy, rostliny ochráníme netkanou textilii, nebo chvojím.

Vřesy a vřesovce jsou nedílnou součástí podzimních truhlíků. Zdroj: Canstockphoto

Přidejte dekoraci

Barevné truhlíky můžeme ještě dozdobit dekorací symbolizující podzim. Hodí se malé dýně, nebo tykve. Skvěle poslouží také pestrobarevné podzimní listy a vynechat nemusíme ani plody v podobě bukvic, žaludů, šípků, kaštanů, nebo různých větviček.

Do truhlíků přidejte okrasné dýně. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

Posviťte si na zahradě s inteligentním osvětlením


You must be logged in to post a comment Login