Zahrada

Podzimní sklizeň jeřabin: Bohatství podzimní přírody

Od   | 

Když se listí stromů začne barvit do zlatavých a červených odstínů a vzduch se nese v chladném podzimním dechu, přichází čas sklízet plody jeřabin. Tyto malé, lesklé kuličky jsou nejen nádherným dekorativním prvkem v našich zahradách, ale také vynikajícím zdrojem vitaminů a minerálů. Pokud máte jeřabinový strom ve své zahradě, nezapomeňte využít jeho plody k obohacení svého jídelníčku a k podpoře svého zdraví. Sklizeň jeřabin je skutečným podzimním rituálem, který stojí za to zažít.

Historie a význam jeřabin

Jeřabiny mají v české kultuře hluboké kořeny. V minulosti byly považovány za svatý strom, který měl schopnost chránit před zlými duchy a nemocemi. Kromě toho byly plody jeřabin využívány pro své léčivé účinky, zejména při zažívacích potížích a nachlazení.

Vybírejte především sladkoplodý jeřáb – listy sladkoplodého mají vroubky jen v horní polovině listů. Zdroj: Pixabay

Jak sklízet jeřabiny?

Jeřabiny dosahují své zralosti během podzimních měsíců, zejména v září a říjnu. Abychom získali co nejlepší plody, je důležité sledovat několik základních pravidel. Především je třeba si uvědomit, že nejlepší chvíle pro sklizeň je, když plody dosáhnou syté červené barvy a jsou stále pevné na dotek. Měkké nebo hnědnoucí jeřabiny mohou být přezrálé a mohou mít méně intenzivní chuť.

Při samotné sklizni je dobré nosit rukavice, nejen kvůli ochraně rukou, ale i proto, aby nedošlo k poškození křehkého povrchu plodů. Jeřabiny by měly být sklízeny opatrným odkroucením od větviček, nikoli tím, že je trháme. Po odtržení je doporučeno plody umístit do měkkého koše nebo látkového pytle, aby nedošlo k jejich promáčknutí pod vlastní váhou.

Využití jeřabin v kuchyni

Po sklizni je důležité jeřabiny co nejdříve zpracovat nebo, pokud neplánujete ihned jejich využití, je skladovat v chladném a suchém prostředí. Chladnička je ideální místo pro krátkodobé skladování, ale pro delší období je možné jeřabiny i mrazit. Sklizeň jeřabin může být náročná, ale odměna v podobě lahodných džemů, šťáv a dalších pokrmů stojí rozhodně za to.

Jeřabiny jsou výborné pro výrobu džemů, želé, sirupů nebo vinných octů. Díky své specifické chuti, která může být pro někoho možná až příliš kyselá, je dobré je kombinovat s jiným ovocem, například jablky. Jeřabinový džem se skvěle hodí k pečivu, palačinkám či jako náplň do koláčů.

Nejlepší chvíle pro sklizeň je, když plody dosáhnou syté červené barvy a jsou stále pevné na dotek. Zdroj: Pexels

Léčivé účinky jeřabin

Jeřabiny, které si často spojujeme s barvitými podzimními krajinami, nabízejí mnohem více než jen estetický zážitek. Jsou skvělým zdrojem několika zdravotních benefitů, díky kterým se mohou stát cenným doplňkem vašeho jídelníčku. Jednou z nejvýznamnějších látek obsažených v jeřabinách je vitamin C, který je známý svými imunitně posilujícími vlastnostmi. Díky němu může pravidelná konzumace jeřabin pomoci v boji proti nachlazení a chřipkovým virům, zvláště v chladnějších měsících.

Kromě vitaminu C obsahují jeřabiny také řadu antioxidantů, které chrání tělo před volnými radikály. Tyto volné radikály mohou poškodit buňky a přispět k předčasnému stárnutí a některým chronickým onemocněním. Antioxidanty obsažené v jeřabinách neutralizují tyto škodlivé částice a podporují celkové zdraví.

Dále jeřabiny obsahují i další vitaminy a minerály, včetně vitaminu E, draslíku a železa. Tato kombinace látek přispívá k lepší kvalitě pleti, podpoře zdraví srdce a celkovému zlepšení energetického metabolismu. Zejména v tradiční lidové medicíně byly jeřabiny doporučovány k léčbě zažívacích potíží a k detoxikaci organismu. Ať už tedy jeřabiny konzumujete ve formě šťávy, džemu či sušené, jejich léčivé účinky vám mohou prospět v mnoha směrech.

Zdroj info: Naše zahrada, Jedlé plody v zahradě

 

 


You must be logged in to post a comment Login