Zahrada

Podzimní péče trvalek: Ideální čas na množení i střih

Od   | 

Trvalky zkrášlí zahradu díky záplavě barevných květů a některé dokonce vydrží kvést po celý podzim až do prvních mrazíků. Díky rozmanitým druhům se dají pěstovat v každých podmínkách, které na zahradě můžeme poskytnout. Velmi důležité je vědět, jak s trvalkami zacházet v nastávajícím období, kterým je podzim. Můžeme je totiž množit a nastala vhodná doba i pro jejich stříhání. 

Na podzim trvalky množíme a můžeme je i stříhat. Zdroj: Pixabay

Rozmnožte trvalky

Podzim je ideálním obdobím pro množení trvalek. Můžete tak rozšířit rozmanitost záhonů, nebo rozmnožit rostlinku pro známé. Protože jsou ale trvalky různorodé a každá z nich je velmi specifická, není úplně jeden daný postup, nebo návod, podle kterého lze určitou trvalku správně množit. V první řadě je ale důležité, aby při výsadbě trvalek byla dodržená správná hloubka. Měla by to být přesně taková, ve které rostly ještě před množením. Také rozestupy mezi rostlinami jsou důležité a pokud trvalky už trochu znáte, sami víte, jak rychle a do jaké šířky se umějí rozrůst.

Na podzim můžete množit například bohyšek, juku, huseník, tařičku, pivoňku, plamének nebo čechravu 

Množíme dělením

Pokud na zahradě máme trvalky, které tvoří vysoké trsy, je ideální je množit dělením. Postup je poměrně jednoduchý. Jednotlivé trsy je nutné dostat ze země a poté je rozdělit na dvě, nebo klidně i více částí. Ty poté vysadíme na požadované volné místo na zahradě. Trsy ze země dostaneme ideálně ostrým rýčem, který nám pomůže i k samotnému rozdělování. Pokud se ale rozhodneme množit drobné rostliny, stačí pro dělení malá lopatka, nebo si vystačíme pouze s vlastní rukou. Namnožené trvalky zaléváme střídmě, ale pokud se na podzim přece jen objeví teplé dny, zálivku musíme zvýšit. 

Některé druhy jsou pro podzimní množení vhodné. Například bohyšek. Zdroj: Pixabay

Stříhání trvalek

Existují dva různé názory, kdy trvalky stříhat. Jeden z nich je na podzim a druhý je časně v předjaří. Podzim se jeví ale pro střih jako ideálnější a zkraje podzimu je třeba trvalky prohlédnout a rozhodnout se, zda střih provést nyní, nebo počkat až na období po zimě, Podzimní stříhání má výhodu v tom, že záhony pečlivě vyčistíte a provzdušníte již před nástupem zimy. Nespornou výhodou je také odstranění poměrně velkého procenta semen, které by se mohly přesévat tak, jak chtějí a dokázaly by na zahradě napáchat škodu. Na jaře bychom trvalky objevily i na místech, kde je opravdu nechceme. Na druhou stranu pokud se stříháním počkáme do jara, zaručíme si tak zelené záhony i během zimy.

Pořiďte si na zahradu nezámrzný ventil

Se stříháním se snažte počkat ale co nejdéle a poté začněte postupně odstříhávat odumřelé nadzemní trsy. Toto je třeba udělat hlavně u takových trvalek, kterým na konci léta nadzemní část odumírá. Jedná se především o zápleváky, plamenky nebo zavinutky. 

Střih lze provést na podzim, nebo v předjaří. Oboje má své pro, i proti. Zdroj: Pixabay

Podzimní péče

Kromě množení a stříhání je potřeba trvalkám věnovat určitou péči a připravit je na příchod zimy. Některým druhům hrozí uhynutí při dlouho trvajících mrazech. Může to být například juka, čemeřice nebo mitrovnička. Ideální je ke konci podzimu rostliny zakrýt přikrývkou z chvojí nebo silnější vrstvou listů, které rostlinu ochrání. Na jaře pak listí pouze odstraníme, nebo rozhrneme do stran. Pokud je zima skoupá na déšť, nebo sníh, je potřeba trvalky čas od času trochu zalít. 

Poskytněte náchylnějším trvalkám ochranu v podobě chvojí, nebo listů- Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Proč toaletu s bidetovou sprškou?

 

 


You must be logged in to post a comment Login