Doplňky do bytu

Podtrhněte jedinečnost domova: Zvolte správný styl závěsů a záclon

Od   | 

Z celé směsice interiérových stylů chceme představit tři, se kterými se nejčastěji setkáváme. Pojďme si je rozebrat z hlediska textilních dekorací. Vezmeme to hezky postupně a sestupně podle jejich popularity.

Jednoduchost: To je současný moderní styl

V současnosti jsou v oblibě jednobarevné závěsy a řasení na vlnu. Zdroj: Ateliér Orsei

Nejoblíbenější a nejčastější je jednoduchý moderní styl. Pracuje  se s jednobarevnými materiály bez vzorů. Aby látka vynikla, musí jí být dostatečné množství, je bohatě nařasená a často zakrývá celé stěny…i tam, kde nejsou právě okna. Tento trik se používá pro absolutní propojení místnosti. Látky krásně splývají, dělají pravidelné sklady, vlastně ničím neruší, neupozorňují  na sebe a jen tiše doplňují interiér. Zas tak nenápadné však nejsou, protože bez nich by místnost byla neúplná, nehotová. A navíc textilie v interiéru vždy zlepší a zpříjemní jeho akustiku. Nejlépe si tento styl dovedeme představit na velkých, málo dělených oknech, kde vynikne velkoformátovost okna i bohatě zřasená dekorace. Takové závěsy a záclony se nejčastěji věší na co nejvíc skryté kolejnice. Ideální je, když máte možnost je zabudovat do sádrokartonu nebo je zakrýt lištou, která splývá se stropem. Pro moderní jednoduchý styl  se nehodí jen záclony a závěsy, ale hezky ho doplní i široké jednobarevné rolety. Podtrhnou jednoduché nekomplikované linie stylu. Pro rolety existují speciální vzorníky, kde si i můžete zkontrolovat, v jaké maximální šíři a délce je konkrétní materiál k dispozici. 

I velkým oknům v ložnici dopřejte „oblek“. Místnost to zútulní a vy získáte více soukromí. Zdroj: Ateliér Orsei

Nejčastější způsoby řasení záclon a závěsů

Pro romantické povahy

Sem bychom zjednodušeně zařadili látky se vzory. V tomto stylu jsou již závěsy svébytným zdobícím prvkem, ať už se jedná o květinové nebo geometrické vzory. I jejich zavěšení – garnýž – může být zdobnější a nemusí vše dokonale nenápadně splývat s okolím. Celkově je tento směr zdobnější. Provence – francouzský venkov a anglický venkovský styl, které sem bezesporu patří, jsou více romantické se zakroucenými liniemi. Takže sem patří typické květinové vzory, které se v interiéru promítají i dále… třeba do polštářků nebo i na tapetu. Také se používají méně obvyklé řasicí pásky, např. goblet nebo trojsklad. Geometrické vzory nám připomínají městský styl padesátých let minulého století, a proto se mu říká Retro styl. Ten má kromě  výrazných liniových nebo kruhovitých vzorů i svou typickou barevnost. Kombinují se poměrně pestré barvy – zelená s modrou nebo červená s oranžovou.

Do stylových interiérů volme dekorativní závěsy. Zdroj: Ateliér Orsei

Nejoblíbenější možnosti uchycení záclon a závěsů

Historizující interiéry jsou stále u mnohých v kurzu

Takzvaný historizující styl si pro vzory a inspiraci sahá ještě do dávnější minulosti než je minulé století. V dnešní době se s ním setkáváme hlavně v zámeckých hotelích tzv. Chateau, nebo v jednodušší formě i v moderních hotelích a penzionech. V tomto stylu potkáte bohatě řasené textilie, hodně ozdůbek jako jsou střapce, různé porty, nášivky. Samotné závěsy jsou často doplněny pelmetem, což je v podstatě zdobná tvarovaná horizontální  dekorace, a pak úvazy, které stahují závěsy do oblouku a ke stěně. Většinou se tyto dekorace dávají do historických budov, ale když se vezme jeden prvek a dá se do moderního interiéru, mlže mu dodat na zajímavosti a neotřelosti.

K historizujícímu stylu rozhodně patří úvazy. Zdroj: Ateliér Orsei

Fotogalerie:

Jak vytvořit v pokoji dokonalou tmu


You must be logged in to post a comment Login