Rady a tipy

Podpora stavebního spoření: Stát se ji rozhodl omezit

Od   | 

Vláda se nemusí zabývat jen řešením témat zábavných a příjemných, ale také témat, která tolik populární nejsou. Mezi ně patří zejména ty, které mají přinést více peněz do státní kasy, zatímco pro „běžné lidi“ to znamená větší výdaje nebo menší podporu. A právě o změnách v podpoře stavebního spoření vám dnes řekneme víc.

Není pro vás vhodnější jiné způsob spoření? Zdroj: Canstockphoto

Státní dluh je nehezky velký a ve státní kase chybí peníze – zjednodušeně řečeno. A právě ty je třeba nějak doplnit. I proto se začalo mluvit nejen o zvýšení odvodů u živnostníků, ale také o zvýšení daně z nemovitosti. A v neposlední řadě také o snížení podpory stavebního spoření. A právě toto omezení je stále pravděpodobnější. Nyní už zbývá jen rozhodnout, jak velké omezení to nakonec bude.

Zrušení nebo omezení státní podpory?

V současnosti se rozhoduje o třech případných řešeních, ale i jejich kombinacích. Jde o úplné zrušení podpory pro nové smlouvy. Nebo o snížení podpory i pro stávající smlouvy. Případně o účelové omezení na financování vlastního bydlení. Novými smlouvami se rozumí smlouvy uzavřené od roku 2024. Jisté je zatím jediné – na podporu, kterou jste už od státu získali, vám nikdo nesáhne.

Existuje více způsobů, jak naplnit státní kasu

Jak jsme již zmínili, omezení podpory stavebního spoření by bylo součástí jakéhosi balíčku, který by měl zajistit úspory ve státním rozpočtu. Debata na expertní úrovni by měla skončit tento týden, později návrhy zamíří k vedení koaličních stran. Kromě omezení podpory by mělo dojít také k zvýšení daně z nemovitosti, zvýšení spotřební daně u alkoholu a cigaret. A ke zvýšení odvodů OSVČ k úrovni zaměstnanců.

 

Jak vypadají a co potřebují obrazy z mechu? Dozvíte se tady!

 

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury státní příspěvek neplní účel, který by měl. Stát stojí přes 4 miliardy korun, které by mohly být využity v jiných oblastech. Zároveň však uklidňuje, že u stávajících smluv nemůže dojít ke zrušení státní podpory, ale jen jejímu omezení. Dle jeho slov to prošlo testem Ústavního soudu. Pokud by byla státní podpora zrušena, bylo by to u nových smluv.

Kam pro závěsná svítidla?

 

Dotknou se změny i dosavadních smluv?

Z právního hlediska lze státní podporu zrušit u smluv, které budou uzavřeny až po začátku účinnosti novely. Když ji vláda stihne prosadit letos, týkaly by se změny smluv sjednaných od začátku roku 2024. Snížení podpory je však složitější u smluv, které již byly uzavřeny. Ústavní soud konstatoval (celé znění si můžete přečíst ZDE), že státní příspěvek lze snížit také u dříve uzavřených smluv, ale až počínaje podporou za nové vklady (od roku 2024). Podporu, kterou jste již získali nijak omezit nelze.

Sehnat peníze na vlastní bydlení je stále složitější. Zdroj: Canstockphoto

Podpora jen za určitých okolností?

Další možností je účelové vázání podpory. Nyní ji můžete použít na cokoliv. Nově by však podporu dostali jen ti, kteří by spořili opravdu na bytové potřeby. Mezi to se počítají rekonstrukce, stavební účely, renovace či úvěry ke koupi nemovitosti. Národní ekonomická rada vlády říká, že podpora stavebního spoření vznikala za jiných podmínek (rok 1993) v době, kdy neexistovaly hypotéky, byl nedostatek úspor a nedostatek dlouhodobých vkladů. V současnosti spoustě lidem stavební spoření slouží jen jako běžné spoření.

Zdroj: penize.cz, mesec.cz, seznamzpravy.cz

 

Kam pro obklady a dlažby?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login