Rady a tipy

10 pravidel jak zařídit podnájem aneb bydlíme důstojně v cizím bytě

Od   | 

Chystáte si pronajmout byt, nebo už v nájmu bydlíte a přemýšlíte, jak byt vylepšit, abyste se v něm cítili jako doma? A nechce se vám investovat vysoké částky, protože víte, že bydlení je dočasné? Finální částka k zútulnění nového domova však nemusí být až tak vysoká. Stačí dodržet několika pravidel.

Pravidlo č. 1 Jen nejnutnější nábytek

Do pronajatého bytu si pořiďte jen nejnutnější kusy nábytku. Vhodný je například skladebný systém, který můžete podle aktuálních potřeb dokupovat. Týká se to samozřejmě sortimentu zavedených firem, jejichž výrobní program je v nabídce po několik let. Oceníte také multifunkční nábytek, který můžete využít hned pro několik účelů. Například kontejnery mohou sloužit jako noční stolky, ale lze je rychle proměnit na servírovací apod. Vybírejte modely vybavené kolečky, která usnadňují přesun z místa na místo a zároveň vám dobře poslouží při stěhování.

Pravidlo č. 2 Jídelní stůl  by měl být rozkládací

Rozhodně nepodceňujte jídelní stůl, který s vámi může docela snadno putovat do dalšího bytu. V podnájmu vám zajistí pohodlné stravování, dobře poslouží návštěvám a využívat ho můžete i k dalším účelům, např. pracovním činnostem. Vhodné jsou všechny typy rozkládacích stolů. Nechcete-li se vázat barevností dřevěné dýhy, pak zvolte některý z neutrálních materiálů. Nic nezkazíte ani bílou barvou.

Pravidlo č. 3 Policové systémy

Dobrou službu udělají nejrůznější policové systémy, jejichž variabilita umožňuje uživateli najít ideální řešení pro ukládání. Stěny mohou zároveň zastoupit dělící prvek v místnosti, což ocení zejména majitelé menších bytů.

Pravidlo č. 4 Nábytek na míru až do svého

Při zařizování se vyhýbejte nábytku zhotovenému na míru, v dalším bytě by vám pravděpodobně jen překážel. Málo praktické jsou rovněž šatní skříně, pro které nemusíte později najít místo.

Pravidlo č. 5: Postel se nepůjčuje

Na kvalitě spánku závisí nejen vaše zdraví, ale i celková nálada. Postel musí být pohodlná a především vaše. Najdete-li si byt s lůžkem, pořiďte si alespoň vlastní matraci, která bude vyhovovat vašim spacím nárokům. Vždyť s vámi koneckonců může proplouvat životem dál. Budete-li si muset pořídit novou postel, pak můžete zvolit levnější variantu. Takovou variantou jsou lůžka vybavená pružinovou matrací s lamelovým roštem a podnožím. Zajistí kvalitní a pohodlný spánek, přitom se jejich pořizovací cena řádově pohybuje kolem několika tisíc korun. Pokud se rozhodnete pro koupi dražší postele, vybírejte model, jehož pevnou součástí nejsou noční stolky. Standardní rozměry se totiž vždycky do ložnice vejdou.

Pravidlo č. 6 Doplňky a solitéry

Pozornost zaměřte na solitéry. Vybrat si můžete kterýkoliv prvek, o němž budete přesvědčení, že vám bude sloužit ještě mnoho dalších let, např. křeslo. K zútulnění interiéru vám poslouží rovněž nejrůznější doplňky. Jejich cena se pohybuje kolem několika set korun a interiér jimi dokonale proměníte. K příjemné atmosféře také velkou měrou přispívají stolní i stojací lampy. I ty se snadno stěhují a najít pro ně místo nebývá problém.

Pravidlo č. 7 Nebojte se plastů

Nábytek z plastů patří k neocenitelným kouskům. Na trhu najdeme nepřeberné množství zajímavých tvarů v nejrůznějších barvách. Jejich odolnost, snadná údržba a bezpochyby i velmi přijatelná cena si navíc každého získá.

Pravidlo č. 8: Podlahy

Podlaha hraje v interiéru velmi důležitou roli. Je-li nová, pak i prostor působí stejným dojmem, přestože není zařízen podle posledních trendů. Podlahové krytiny patří mezi finančně náročnější, takže se investice do nich může zdát v pronajatém bytě neekonomická. Existují však varianty, které mohou putovat s vámi. Jsou to takzvané zámkové plovoucí podlahy. Lamely se zasouvají do sebe na principu pero — drážka a díky mechanickému zámku do sebe snadno zaklapnou. Lamely se samy usadí, a je-li potřeba, lze je jednoduše zase rozebrat. Kromě podlah z laminátu tento systém najdete třeba i u marmolea.

Pravidlo č. 9 Co dokáže textil

Chcete-li si vytvořit příjemné podmínky a nehodláte investovat vysoké částky, pak si pomožte textiliemi. Lůžko zkrášlete pěkným povlečením, nevzhlednou sedací soupravu přehoďte dekou či plédem, koupelnu vyšperkujte sprchovým závěsem, ručníky a třeba i předložkou na zem. Své udělají také polštáře a polštářky. Nic nezkazíte dopřejete-li stěnám novou barvu popřípadě je obohatíte dnes velmi módní tapetou.

Pravidlo č. 10 Hledejte

Hledejte všude. Nebojte se bazarů, kam mohl nějaký lehkovážník odložit trubkový nábytek po babičce. Buďte kreativní a některé kusy si navrhněte sami. Materiálu pro ně je na trhu dostatek. Na solitérech a věcech, které poputují s vámi, však nešetřete. Vybírejte s rozmyslem, dbejte na kvalitu a hledejte nadčasové tvary.

Proč bydlet v podnájmu?

  1. Šetří peníze. Nemusíte se totiž vydávat ze „všech“ úspor a zadlužovat. To v případě hypotéky děláte.
  2. Dovoluje se stěhovat bez těžkého srdce.
  3. Bydlení měníte podle aktuálních potřeb. A to jak lokalitu, tak i počet místností.

You must be logged in to post a comment Login