Inspirace

Podlehněte skandinávskému stylu: Je to jednodušší, než si myslíte

Od   | 

Milovníky severského stylu tímto článkem rozhodně potěšíme a inspirujeme. Skandinávský styl je jednoduchý a dokonalý. Přírodní materiály v kombinaci se vzdušným vybavením a světlými barvami lahodí oku a působí příjemně. Co nesmí chybět a na co bychom naopak měli zapomenout?

Skandinávský styl si zamilujete. Jen je důležité dodržovat pravidla.
Zdroj: Bella Rose

Představujeme skandinávský styl

Oblíbenost skandinávského stylu v našich domácnostech postupně roste již od 50. let minulého století. Typický je pro severské země, jako je Dánsko, Finsko, Norsko nebo Švédsko. A není divu. Dlouhou a studenou zimu plnou tmy si seveřané zkracují alespoň příjemně vybavenými domovy, kde vládnou jednoduché, čisté linie a světlé barvy. Jejich interiéry bývají navíc praktické, účelové, ale zároveň útulné. Skandinávský styl je typický minimalismem a jednoduchou údržbou. Rozhodně se vyhněte zbytečným věcem, povalujících se po bytě. Naopak dbejte na funkčnost a zároveň zachování si moderního, stylového vzhledu.

Skandinávský styl je vzdušný, světlý a útulný.
Zdroj Ikea

Začněte barvami

Dlouhé noci a šeré dny si zaslouží světlé barvy, které jsou typickým prvkem ve skandinávském stylu. Nejenže zlepší náladu, ale prosvětlí interiér a opticky zvětší prostory. Světlé barvy lze do interiéru vnést díky stěnám, nábytku nebo samotné podlaze. Nic nezkazíte bílou barvou doplněnou o krémovou, hnědou, šedou nebo jednu pastelovou barvu (pudrově růžovou, blankytně modrou, apod.). Při výběru bílé barvy dbejte na to, aby její odstín nebyl do modra. Interiér by tak mohl působit příliš chladně a neosobně. V severském stylu se s oblibou aplikují kontrasty, jako je například bílá s černou. Nejčastěji v podobě doplňků nebo textilie. V poslední době se osvědčily jako kontrastní barvy takové odstíny, které najdeme při procházce v přírodě. Může to být hořčicová, tlumená oranžová nebo tmavě zelená. Vyjma barev se hodí i protiklady, jako je moderní vybavení v kombinaci s bývalým. 

Ani barvy nemusíte ve skandinávském stylu vynechávat. Důležité je, aby prim hrály světlé odstíny. Zdroj Ikea

Výběr materiálu 

Skandinávský styl charakterizují nejen světlé barvy, ale i přírodní materiály. Typické je zejména dřevo a to nejčastěji břízové nebo borovicové. Seveřané jsou přímo provázaní s přírodou, a proto se dřevo v jejich domácnostech objevuje na nábytku, obkladu či na podlaze. Zvolíte-li podlahu z pravého dřeva, pak by se mělo jednat o kvalitní, tvrdé dřevo. Podlahu ideálně ponecháváme ve své původní barvě, nebo ji můžeme natřít na typicky bílou barvu. Z ostatních přírodních materiálů vede bavlna, len, kov, sklo, kámen, mramor nebo kůže. Skvěle může fungovat kontrast dřeva s kovovými prvky. Příjemně může ale vypadat i mramor nebo imitace mramoru v kombinaci s kožešinami. 

Praktičnost především

Seveřané si zakládají na praktickém vybavení, které si zachová veškerou estetiku. Nábytek proto volte v jednoduchých, čistých liniích s hladkým povrchem a ideálně v zaobleném provedení. Nezapomínejte na dostatek úložného prostoru, kam schováte vše, co se nemusí povalovat venku. Také police, nebo knihovny mohou být rozmístěny asymetricky, ale vkusně. Sedací soupravu zvolte opět ve světlých barvách a její velikost vždy přizpůsobte dispozici bytu. Do malého prostoru raději zvolte malou sedací soupravu a dolaďte ji originálními polštáři, nebo plédy.

Dbejte na na jednoduché a zaoblené linie.
Zdroj: Pixabay

Dekorace ano, ale s mírou

Přestože bychom do skandinávského stylu neměli vměstnávat nic nepotřebného, drobnou dekorací podtrhnete osobitost domova a interiér se rázem stane útulnějším. Přesto ale vždy volte takové doplňky, které neuberou místnosti na vzdušnosti a nebudou vypadat jako odložené věci. Vždy vybírejte takovou dekoraci, která svým provedením a materiálem celkově zapadne do konceptu bydlení. Nic nezkazíte s tematickými polštářky na sedačku, nebo na postel, proutěnými košíčky pro uschování nejrůznějších potřeb, měkoučkými přehozy a plédy, kožešinkami nebo voňavými svíčkami, které si s chutí zapálíme během chladných dnů. Skvěle vypadají také jednoduché, minimalistické obrazy na zdech nebo pokojové rostliny ve vhodně zvolených květináčích. 

Dekorace nesmí chybět, ale měla by být praktická a účelová.
Zdroj: Westwing

Dostatek světla a stálý pořádek

Skandinávský styl rázem pozdvihnete vhodně zvoleným osvětlením, které je důležité v každém interiéru a stylu bydlení. Nezapomeňte v místnosti na hlavní, centrální světlo doplněné nástěnnými svítidly, nebo na nejrůznějšími lampy osvětlující každý tmavý kout. Velkou roli hrají i jednoduchá doplňková světla, která v interiéru vytvoří příjemnou dekoraci. Romantické atmosféry docílíte pomocí velkých svícnů a zapálených svíček. 

Nezapomínejte na dostatek osvětlení a vhodně zvoleném provedení. Zdroj: Aulix lighting

Pokud u vás doma pravidelně vládne nepořádek a chaos a přesto se chcete vrhnout do skandinávského stylu, budete muset svůj postoj zkrátka změnit. Seveřané si zakládají na pořádku a i uvnitř úložných prostor mají vše pěkně srovnané. Zejména proto je hlavním prvkem skandinávského stylu minimalismus – aneb čím méně věcí, tím rychlejší úklid bude. Prostor proto nepřeplňujte nesmysly a průběžně ho udržujte v pořádku a čistotě.

Základem je udržování pořádku.
Zdroj: Westwing

Fotogalerie:

 

Dveřím sluší černé kliky 

 


You must be logged in to post a comment Login