Inspirace

Podlaze vládne moderní dlažba

Od   | 

Do každého interiéru se nehodí dřevěná podlaha a také se každému nelibí. Naštěstí v dnešní době lze na podlaze kombinovat nespočet dekorů, nápadů, ale i materiálů, díky kterým lze vytvořit skutečně útulný domov. V posledních letech se v domácnosti čím dál více objevuje keramická dlažba, která vypadá nejen stylově, ale navíc se jedná o přírodní materiál, který lze kombinovat.  

Dlažba vypadá moderně a navíc i luxusně. Troufnete si na ni? Zdroj: Keraservis

Proč zrovna dlažba?

Výhodou slinuté dlažby je, že ji můžeme instalovat do všech namáhaných prostor. Navíc můžeme vybírat z nejrůznějších dekorů i věrných imitací dřeva, kovu a kamenů. Při výběru dlažby je vhodné zvážit i velkoformátovou dlažbu, která se v posledních letech těší velké oblibě. Klasická a nejvyužívanější velikost je 60 x 60 cm, či 120 x 120 cm. U prestižních výrobců koupíte ale i formáty 300 x 100 cm, nebo 300 x 150 cm, přičemž tloušťka se liší od 3-6 mm až po 11 – 14 mm. Je ale důležité vzít v potaz, že velké formáty mnohem lépe vyniknou na větších plochách. Navíc díky minimum spár budou působit jako vydařený a přesvědčivý originál. 

Slinutá rektifikovaná dlažba Mashup (Mirage), rozměr 60 x 60 cm, Kozak bath & interior.

Slinutá rektifikovaná dlažba Mashup. Zdroj: Kozák Bath

Jakou imitaci vybrat?

Jednomu se líbí dřevo, druhý dá přednost spíše kamenu. Povrch dlažby může být lesklý, matný i hrubý. Záleží jen na konečném spotřebiteli, jakou barvu a dekor do svého interiéru zvolí. 

Klasika v podobě dřeva

Dlažby představující dřevo, jsou čím dál více oblíbenější. Na první pohled nikoho nenapadne, že se nejedná o skutečné dřevo. Dokonalá struktura dřeva, přírodní barvy, žilkování, ale i letorosty. Nejen že je můžeme použít do obývacích pokojů, ale přírodní vzhled vdechne i koupelně. Pokud dřevěnou imitaci dlažby zvolíme ve velkém formátu, docílíme vzhledu skutečných dřevěných prken, nebo fošen. Provedení dlažby je dostupné v široké škále odstínů a barev. 

Dlažba věrně imitující dřevo, zdroj: Atlas Concorde

Dlažba, nebo dřevo? Na první pohled nevidíte rozdíl. Zdroj: Keraservis

Představujeme beton v interiéru

Zejména v poslední době, se v interiérech objevuje dekor betonu. A rozhodně nemusí nutně znamenat, že doma vytvoříme industriální styl, nebo že místnost bude vypadat chladně a neosobně. Povrch keramické dlažby může imitovat lesklý, hladký, jemný, či hrubý beton, který je ovšem určen do interiéru. Jedinou nevýhodou betonu je omezený barevný výběr, o to větší je ale výběr povrchové úpravy. Betonová dlažba bude vždy v odstínech šedé, nebo béžové barvy dle použitého písku. V interiéru je lepší volit hladší a lesklejší povrch, který vytvoří pravou, útulnou atmosféru. 

Při správné kombinace nábytku a vybavení, bude betonová dlažba vypadat skvostně. Zdroj: Keraservis

K betonovému vzhledu můžete kombinovat jakékoliv barvy i většinu materiálů. Dlažba Armonie by Artecasa, zdroj: Keraservis

Kámen posune interiér do jiných sfér 

Elegantní, jednoduchý a vkusný interiér vytvoříme s pomocí kamenné dlažby. Nápadům se meze nekladou a tak můžete interiér prozářit béžovou, bílou, či hnědou kamennou dlažbou, která může být protkána mramorovými stopami, stříbrnou slídou, či šupinkami. Nikde však není psáno, že nemůžete použít i tmavý kámen, ale pozor, na tmavém povrchu bude vidět každá ťápota. Do interiéru na rovné, velké plochy je ideální volit lesklý povrch. Na schody je pro změnu lepší aplikovat hrubší povrch, který zamezí uklouznutí a nechtěnému úrazu. 

Kamenná dlažba nikdy nezevšední a stále bude vypadat skvěle. Zdroj: Atlas Concorde

Kovový nádech 

Pokud váháte nad tím, jaký odstín a vzor dlažby zvolit, vyzkoušet můžete kovový nádech. Někoho to sice může překvapit, ale s vhodným výběrem odstínu a kombinace nábytku vytvoříme útulný domov, který nebude vypadat chladně. Je důležité se zamyslet nad tím, na jakou světovou stranu je místnost situována. Pokud na sever, zvolte teplé odstíny. Pokud naopak na jih, je ideální vybírat ze studeného odstínu. 

Slinutá dlažba z kolekce Xtreme (Apavisa porcelanico). Zdroj: Kozák Bath a Interior.

Protažení na zeď

Trendem moderního bydlení je použití obkladů na zdech ve stejném dekoru, jako je dlažba na zemi. Prostor se opticky zvětší a místnost dostane originální šmrnc – při volbě světlých odstínů. Dlažba na zdech se hodí zejména v koupelně, kde můžeme zvolit i 3D vzor, například ve formě mozaiky, která může místnosti opticky dopomoci. Obklad na zdech lze však aplikovat v jakékoli místnosti a důležité je ji správně zkombinovat, například se dřevem, aby se celkový vzhled „změkčil“. 

Dlažba která ze země přechází volně na zeď vypadá famózně. Zdroj: Atlas Concorde

Neopomínejte na teplo

Teplo, které sálá z podlahy je příjemné. Pokud stavíte novostavbu, nebo jen rekonstruujete starý dům a pokládáte novou dlažbu, rozhodně nevynechejte i podlahové topení. Dlažba je sama o sobě celkem studený povrch, proto ho ocení zejména i rodiny s dětmi, které nesměle lezou po zemi a snadno tak mohou nastydnout. V poslední době se začíná osvědčovat naprosté vynechání topení a instalace pouze podlahového topení. 

Nad podlahovým topením neváhejte

Děti patří mezi hlavní skupinu, která si nachladí od země

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login