Podlahy a stěny

Víme, jak vybrat podlahu pro čtyřnohé miláčky

Od   | 

Pokud jste se rozhodli strávit několik dalších let s čtyřnohým miláčkem a nehodláte ho nechat po celý život na zahradě, pak jste pravděpodobně uvažovali i o jeho bezproblémovém začlenění do domácnosti. I němý přítel rodiny potřebuje mít své teritorium a vy stále krásný a čistý byt.

Drápky prostě škrábou…

Betonová stěrka odolá psím drápkům i nečistotám z kola. Maldecor Beton.

Betonová stěrka odolá psím drápkům i nečistotám z kola. Maldecor Beton.

Vzhledem k tomu, že drápky zvířat jsou ostré, je nutné zvolit dostatečně odolnou a kvalitní podlahovou krytinu. Počítejte s tím, že zvíře poškrábe všechny materiály. Je jen otázkou, jak dlouho to bude trvat a do jaké míry je poničení viditelné. Obecně platí, že na lesklých materiálech je poškození patrnější než na matném povrchu. Vybíráme dekory se strukturou, na které drobné škrábance lépe zaniknou a barevně se přizpůsobujeme odstínu srsti zvířete. Tehdy totiž nebudou tolik patrné chlupy na zemi. Je nasnadě, že jiné poničení po sobě zanechá 40 kilogramový miláček a jiné zvířátko vážící kilogramů pět.

Kterou podlahu tedy vybrat?

Vhodné jsou všechny tvrdé a pevné materiály, ideální pak ty, které můžeme v případě poškození opravit. Patří sem zejména: dlažba, betonová stěrka a laminátové podlahy. Podle druhu zvířete můžeme použít i o něco měkčí podlahoviny, jako je: marmoleum, vinyl, linoleum a některé podlahy ze dřeva. Slyšitelným krokům zabráníme volbou vhodné konstrukce. Je-li materiál pevně spojen s podkladem, pak klapot drápků neuslyšíme. V ostatních případech můžeme kroky ztlumit zvukově izolující hmotou, která je buď součástí konstrukce podlahy (například marmoleum clic je opatřeno korkovou vrstvou), nebo se pod krytinu dodává samostatně (mirilon). Příznivcům koberců doporučujeme kusové varianty, které snadno vysají i vyperou.

Novilon je umělý materiál, který ustojí všechny možné neplechy, které zvířátka dokáží. Forbo.

Novilon je umělý materiál, který ustojí všechny možné neplechy, které zvířátka dokáží. Forbo.

Misky a krmení

Čtyřnohý přítel potřebuje také kout, kde bude mít stále misku s vodou a zpravidla má hned vedle i misku na jídlo. Nezapomeňte, že zvířata neumějí stolovat, a tak stojí miska s vodou často v kaluži vody a mnohdy je voda i pár metrů kolem, protože zvířatům, která se napijí a odcházejí, kape voda z tlamy. Zpravidla ještě do vody spadne granulka z vedlejší misky, která se rozmočí a zvíře už ji nesní. Z těchto důvodů je nutné, aby i pod miskami, případně i na stěnách kolem, byl kvalitní pevný materiál, kterému navíc nevadí voda. Jednoznačně můžeme použít dlažbu a betonovou stěrku. U ostatních materiálů musíme dbát zvýšené pozornosti.

Betonová stěrka s hydrofobizací zamezuje vsakování tekutin. MALDECOR BETON.

Betonová stěrka s hydrofobizací zamezuje vsakování tekutin. Maldecor Beton.

V kostce:

Betonová stěrka: pevná a odolná proti oděru, zvířatům neklouže, nedochází ke kročejovému hluku, protože je pevně spojená s podkladem, případné škrábance je možné opravit, nevyvolává alergie, jedná se o uzavřenou hmotu, má-li hydrofobizaci, pak zamezuje vsakování tekutin a zanášení nečistot, je vhodná i na stěny za kočičími škrabadly.

Novilon + Novilon Vinyl (v rolích i dílcích): stavěné na vysokou zátěž, snadno se čistí, materiál v pásech je celistvý a do mikro spár se neusazují drobné nečistoty, neklouže (hodnota protikluznosti je R10).

Marmoleum (v dílcích i rolích): antibakteriální vlastnosti, je přirozeně antistatické (srst se nelepí statickým výbojem), drobnou nevýhodou přírodních linoleí je jejich menší odolnost na agresivní moč domácích zvířátek (pokud je ponechána delší dobu na zemi), trochu klouže, možné napustit polymerovou disperzí, která povrch chrání.

Flotex je sametový vinyl vhodný pro zvířátka. Forbo

Flotex je sametový vinyl vhodný pro zvířátka. Forbo

Flotex: antibakteriální vlastnosti, neklouže, je vodě odolný, krátká nylonová vlákna mají vysokou odolnost a jsou ukotveny kolmo ve vrstvě lepidla, takže je obtížné je vytrhnout.

Dlažba: pevná a odolná, nenasákavá, na lesklém povrchu mohou být vidět škrábance, zvířatům klouže, může být slyšet klapot drápků, zejména u velkých plemen psů.

Laminátové podlahy: pevné a odolné, zvířatům kloužou, slyšitelný kročejový hluk.

Dřevěná podlaha: vybíráme zejména kvalitní a tvrdé dřevo (buk, dub, exotické dřeviny), klouže, kročejový hluk určujeme podle konstrukce, musí být povrchově chráněna lakem. U velkých a těžkých zvířat hrozí brzké povrchové poškrábání.

Fotogalerie:

 Jak zařídit domácnost pro hladký příchod psa?

Celé video najdete ZDE
Foto: Maldecor beton , Forbo , KPP, Podlahy Spáčil, Bigtile  a archiv

You must be logged in to post a comment Login