Zahrada

Plot na pozemku: Víme, jak se o něj starat, aby vám vydržel co nejdéle

Od   | 

Plot můžete postavit nejen před svým pozemkem, kde plní jak ochrannou, tak i estetickou funkci, ale také mezi dvěma sousedními pozemky, kde jde zejména o způsob jejich rozdělení. Pokud však váš plot není kovaný či betonový, budete mu muset čas od času věnovat trochu svojí pozornosti. Jen tak bude vypadat stále jako nový.

Pokud je plot nový nebo dobře udržovaný, stává se doslova okrasou vaší zahrady. Pokud se o něj ale nebudete starat, nevydrží věčně – vlivem povětrnostních podmínek začne chátrat a rozpadat se. Máte na svém pozemku dřevěný či jiný plot? Pak vám poradíme, jak se o něj postarat co nejlépe.

Lazura váš plot ochrání a ponechá jeho přirozený vzhled. Zdroj: Primalex

Jak se starat o plastový plot

Pokud hledáte plot, který bude bezúdržbový, vsaďte na plastový plot. Ten se vyrábí z plastu, dřevoplastu či recyklátu – je odolný proti dešti, mrazu, ale i slunci. Pokud máte tento plot směrem do ulice, nemusíte se v zimě bát ani toho, že by mu ublížila posypová sůl. Takový plot stačí čas od času omýt vysokotlakým čističem, který spláchne všechny nečistoty v podobě prachu či mechu.

Vyberte odstín, který bude zahradě slušet. Zdroj: Primalex

Jak se starat o drátěný plot

U drátěného plotu musíte jednou za čas zkontrolovat, zda v něm není díra, kterou by mohl váš mazlíček utéct k sousedům. Nebo naopak divoká zvěř k vám. Vybírat si můžete z bezúdržbové či údržbové varianty. Pokud se o drátěný plot musíte starat, je třeba jej jednou za čas očistit drátěným kartáčem a natřít speciální barvou na ploty. Ta je proti klasické barvě pružnější a neodlupuje se. A to ani ve chvíli, kdy se do plotu opře vítr.

Jak se starat o bambusový plot

Bambusový plot rozhodně patří k těm, o které se musíte náležitě postarat – jde o živý materiál, který vyžaduje specifickou péči. Ta se ale odvíjí od druhu bambusu, ale i konstrukce plotu. O tom, jak se starat o bambusový plot, se informujte přímo u jeho prodejce. V Asii, domovině bambusu, se o plot starají jednoduše – občas vymění zlomenou tyčku za novou. Jim však bambus roste všude kolem.

Jak se starat o kovaný plot

Pokud se nechcete o svůj plot starat vůbec, můžete si připlatit za kovaný plot. Kované ploty jsou chráněny žárovým zinkem a práškovou barvou, vše je vypalováno v peci. Díky této povrchové úpravě se nebudete muset o tento typ plotu starat několik desítek let. V případě, že bude znečištěný, jej omyjete vodou.

Kovaný plot nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Zdroj: Unsplash

Jak se starat o betonový plot

Betonový plot patří k těm nejdražším, výměnou za cenu vás však odmění nejen dokonalým soukromím, kdy se skryjete před zraky sousedů a kolemjdoucích. Současně se můžete v klidu posadit, o tento typ plotu se totiž nemusíte nijak zvlášť starat.

Jak se starat o dřevěný plot

Dřevěný plot je ze všech plotů na jakoukoliv údržbu nejnáročnější. Ačkoliv je dřevo velmi odolným materiálem, je bohužel také náchylný k plísním a roztočům. I proto je třeba dřevěný plot chránit ochrannou vrstvou, která zabrání vodě a dalším vlivům, aby se dostaly do pórů dřeva. Starší dřevěné ploty je třeba natírat ideálně každé tři roky. Starší ploty můžete čas od času zjemnit smirkovým papírem. Tím odstraníte starý nátěr a plot připravíte na nános nového.

Dřevěný plot je okrasou každé zahrady. Zdroj: Unsplash

Ideálním obdobím na péči o dřevěný plot je podzim. Dřevo musí být před nátěrem suché, lépe pak přilne. Pro ještě lepší výsledky doporučujeme plot natřít impregnací, která dřevo navíc ochrání před škůdci a plísněmi. Pro zachování přirozeného vzhledu dřeva doporučujeme sáhnout po lazurovacích lacích, krycí nátěry naopak barvu plotu změní.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login