Zahrada

Plete se vám mateřídouška s tymiánem? Jak je od sebe snadno rozpoznat?

Od   | 

Tymián i mateřídouška jsou velmi aromatické trvalky, které si mnozí často pletou. Obě patří do stejného rodu Thymus a na první pohled může být pro oko laika těžké je rozeznat. Poradíme vám, podle čeho je od sebe dokážete odlišit.

Mateřídouška patří do rodu Thymus a na světe existuje spoustu druhů, které se umí vzájemně křížit, a tak není jednoduché se v nich vyznat. Mezi tu nejznámější patří mateřídouška úzkolistá, která se často označuje jako „divoký tymián“, a dále pak mateřídouška obecná, která je v kuchyni známá jako tymián.

Rozeznat mateřídoušku od tymiánu může být někdy náročné. Zdroj: Pixabay

 

Variabilní pohovka vhodná i do menších bytů

 

Mateřídouška

Mateřídouška úzkolistá vyžaduje suché stanoviště s dostatečným přísunem slunečních paprsků. Rozrůstá se těsně nad zeminou do stran jako koberec a její výška dosahuje maximálně 10 centimetrů. Poznáme ji také podle toho, že kvete od června do srpna. Pokud chcete mateřídoušku úzkolistou namnožit, vyžijte postup hřížením, tedy tak, že se každý stonek rostlinky přichycuje drátěnou sponkou k půdě a místo se následně zasype zeminou. Jakmile namnožená část rostliny zakoření, je na čase ji odstřihnout od původní. Nezapomínejte také na to, že množit mateřídoušku můžete na podzim nebo na jaře. 

Mateřídouška kvete od června do srpna. Zdroj: Pixabay

Tymián

Tymián je poměrně vzrostlejší, než mateřídouška, a dorůstá maximálně do výšky 30 cm. Od mateřídoušky ho mimo jiné poznáme i podle toho, že kvete dříve, a to již od května a zároveň o měsíc déle, tedy do září. Pokud ho chceme namnožit, je ideální využít metodu dělení či řízkování, a to přibližně koncem jara. Léčivé schopnosti jak u mateřídoušky tak u tymiánu jsou velmi podobné.

Tymián kvete déle a využíváme ho zejména v kuchyni.
Zdroj: Pixabay

 

Jak rozeznat tymián od mateřídoušky? Mrkněte na naše video, které najdete ZDE

 

K čemu se mateřídouška a tymián využívá?

U mateřídoušky sbíráme nať, a to pouze, pokud je slunné počasí a právě kvete. Rostlinu sušíme po svazcích na suchém místě a po usušení ji zabalíme do bavlněných pytlíků. Nasušená mateřídouška má nádhernou vůni a často se používá jako aromaterapie při špatném spánku. Její aroma uklidňuje mysl a pomáhá snáze usnout. Kromě toho lze z natě uvařit mateřídouškový čaj nebo připravit výborný sirup proti kašli, který se podává zejména dětem. Díky svým účinným látkám se dále používá při bolestech hlavy nebo zažívacích problémech. Vyrobit si z ní můžete také mateřídouškovou mast, která se aplikuje na oblast průdušek při zánětu a uvolňuje je. 

Mateřídouška obecná (tymián) se využívá zejména v kuchyni jako lahodné, voňavé koření. Hodí se k zelenině, masu, salátům či do nejrůznějších omáček. Provoní ryby nebo pečené brambory. 

Po usušení používáme mateřídoušku například pro dobrý spánek a tymián při vaření. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Zdroj: Zahradnictví Krulich, Bylinky a léčivky, Naše zahrada

 

Proč toaletu se sprškou?

 

 


You must be logged in to post a comment Login