Zahrada

Nechybí vám na zahrádce pivoňky?

Od   | 

Znáte to přísloví: „Dočkej času, jako husa klasu“? A přesně takhle je to i s pivoňkou. Nemohla chybět v žádné zahrádce našich babiček a prababiček, a to jak pro svou krásu, tak i léčivé vlastnosti.

Pivoněk (Paeonia) je přibližně 30 druhů. Vyskytují se v mírném pásmu severní polokoule od Ameriky, přes Evropu až po Asii. Jsou rozmanité svými listy, které jsou různě vykrojené, žilkované a barevné – od světle po tmavě zelenou. Výborně se hodí do trvalkového záhonu a v květnu a červnu, kdy kvete, i když bohužel jen krátce, je nepřekonatelná svými nápadnými a nádherně voňavými květy, které mohou být plné i jednoduché, v barvách od bílé, žluté, růžové až po karmínově fialovou s nádechem do černa.

Bylinné a dřevité pivoňky

Pěstují se buď bylinné, nebo dřevité pivoňky. Ty bylinné jsou vysoké a široké přibližně 70 cm a na podzim celá nadzemní část odumírá. Nejčastěji se v našich zahradách setkáte se středoevropskou Pivoňkou lékařskou (Paeonia officinalis), jejíž kultivary kvetou bíle, růžově a červeně. 

Dřevité pivoňky dorůstají do výšky i šířky 2 metrů, a protože výhony dřevnatí, vzniká postupně keř. Keře jsou opadavé a pomalu rostoucí. Dobře snáší řez, který je nutný pouze v prvních letech po výsadbě k vytvoření bohatě větvené rostliny. Nejčastěji se v zahradnictvích setkáte s druhy pocházejícími z Číny a Japonska (P. suffruticosa).

A jak je to myšleno s tou husí trpělivostí?

Oba druhy pivoněk jsou dlouhověké, nenáročné na pěstování a zimovzdorné, ale alespoň první dva až tři roky po výsadbě jim na zimu raději poskytneme ochranu, než se dobře ujmou. Nesnáší časté přesazování. Pokud na přesazování a množení dělením dojde u bylinných pivoněk, pak odebereme příslušnou část masitých oddenků, každý s alespoň dvěma zdravými očky. Budete se muset také smířit s tím, že rostlina pravděpodobně přestane na 2 až 3 roky kvést. Dřevité pivoňky se obvykle množí roubováním na kořeny pivoňky čínské (P. lactiflora), a to v červenci a srpnu.

Mladé rostlinky nebudou na zahradě příliš nápadné. Množství a velikost květů se totiž znásobuje s přibývajícím věkem rostliny. 

Pivoňky sázíme nejlépe v srpnu a září v době vegetačního klidu. Dřevité pivoňky v kontejnerech lze vysazovat po celou dobu vegetace. Dáme pozor, aby roub byl vždy pod úrovní zeminy. Oba druhy pivoněk uvítají osluněné stanoviště, ty bylinné snáší i polostín.


You must be logged in to post a comment Login