Rady a tipy

Pět tipů, jak zvládnout rekonstrukci bez zbytečného stresu a na nic nezapomenout

Od   | 

Rekonstruovat byt či dům není vůbec taková legrace, jak se na začátku zdá. Spíše naopak. Je náročná po stránce finanční, časové a co si budeme povídat, nervy vám přitom budou také pěkně pracovat. Protože se však říká, že pořádná příprava ušetří půlku problémů, zaměříme se dnes na to, co byste měli určitě vyřešit, než se do něčeho pustíte.

I taková maličkost jako je každá jiný židle a nová lampa nad jídelním stolem promění váš domov k nepoznání. Zdroj: Eglo

Každý chce mít pěkné a zároveň účelně vybavené bydlení. Ne všechno je ale možné. Proto se nejdříve zaměřte nad možnostmi, které interiér nabízí, protože mnoho lidí dělá tu chybu, že nepřizpůsobí prostor potřebám a počtu lidí v domácnosti, ale spíš řeší vzhled bytu. Nakonec to dopadne tak, že možná ohromíte návštěvy, ale žít se vám v novém bytě příliš dobře nebude.

1. Udělejte si seznam změn¨

Začněte seznamem všech změn, které chcete doma udělat a co všechno vyměnit. Snažte se plánu držet, ale nechte si v něm i prostor pro některé změny. Také si dobře promyslete, co zvládnete svépomocí a na jaké práce potřebujete profesionály. Pokud vás čeká kompletní rekonstrukce i s rozvody elektřiny a vody, rozhodně se obraťte na odborníky. Možná vás to bude stát o něco více, ale dostanete záruku pro případné opravy a nebudete si rvát vlasy, až se za rok objeví problémy kvůli nesprávně udělané práci.

2. Připravte si projektovou dokumentaci

Pokud svěříte rekonstrukci stavební firmě a chystáte se na kompletní přeměnu, bude od vás potřebovat kompletní projektovou dokumentaci. Podle ní postupuje a vy máte jistotu, že je všechno v pořádku. Vy sami se nepouštějte do nějakých větších stavebních úprav. Nějaké nákresy, kde jsou zakreslené nosné stěny, rozvody elektřiny apod., mějte po ruce i v případě menších změn. Vyhnete se tak riziku, že sáhnete třeba do nosné konstrukce.

Nezapomeňte na zákony. Před začátkem rekonstrukce zjistěte, zda potřebujete stavební povolení nebo stačí jen ohlásit stavbu.

3. Myslete na finanční limit

Finance bývají často podceňované. Míváme tendence počítat s menšími částkami, a pak se divíme, když se rozpočet najednou zdvojnásobí. Rozhodně ale není dobře rekonstruovat za každou cenu. Pokud nemáte tolik peněz, abyste udělali vše, co potřebujete a dle svých přestav, raději ještě vše na nějaký čas odložte a trochu ještě našetřete. Nekvalitní a levné vybavení by vás v budoucnu mohlo hodně mrzet a těžko se to napravuje.

Popřemýšlejte nad novým umístěním sedačky. Zdroj: Casamoderna

4. Rozpočet je zásadní

S financemi souvisí podrobný rozpočet, který po vás bude požadovat i banka, pokud žádáte o úvěr. Zjistěte si, kolik stojí práce, materiál, zařízení, odvoz odpadu, úklid. Nezapomeňte, že cenu nedělají třeba jen obklady v koupelně a sanita, ale musíte k tomu připočítat i položení podlahy, lepidlo a další stavební materiál. Takto postupujte úplně u každé položky. Když budete opravdu důkladní, nestane se vám v polovině rekonstrukce, že najednou dosáhnete svého rozpočtu a nemůžete pokračovat.

Při rekonstrukci počítejte raději ještě s nějakou finanční rezervou, protože je takřka jisté, že v průběhu prací se objeví něco, s čím nepočítáte a rozhodně to stojí peníze. Proto si připravte minimálně desetiprocentní nebo patnáctiprocentní rezervu pro klidné spaní.

5. Rozmyslete si vybavení a výběr nábytku

Už při plánování rekonstrukce myslete na pozdější vybavení nábytkem v místnostech, vybavení koupelny, vypínače, kliky na dveře apod. Zvažte vše i zdánlivé maličkosti. Jsou důležité a v rozpočtu udělají také hezkou položku. Projděte si obchody nebo internet, najděte produkty, co se vám líbí. Některé designové kousky nemusí být hned na skladě a je třeba na ně počkat. Je pak škoda, aby kvůli špatnému načasování se stěhování do nového zbytečně protahovalo.

Pokud nemáte dostatečnou částku na rekonstrukci, raději počkejte, aby výsledek byl stoprocentní. Zdroj: Pinterest

Pár tipů na závěr:

  • Moderní trendy dlouho nevydrží. Drahé vybavení proto raději vybírejte tak, aby se vám líbilo i za pár let.
  • Pečlivě řešte osvětlení a klidně si je nechte navrhnout na míru.
  • Nebuďte unáhlení a nedělejte zbrklá rozhodnutí. Dodržování osvědčených postupů se v tom případě opravdu vyplatí.
  • Nezapomeňte zařídit všechna potřebná povolení v dostatečném předstihu. Jednání z úřady trvá často i několik měsíců.

 

Praktický pomocník do každé domácnosti


You must be logged in to post a comment Login